Wtyczki z gniazdami USB - jak je instalować?

Czy przyszedł ci kiedyś do głowy pomysł zamontowania wtyczki z gniazdami USB w swoim domu? Jeśli tak to dobrze trafiłeś - wytłumaczymy ci, jak to zrobić!
Wtyczki z gniazdami USB - jak je instalować?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nauka korzystania z urządzeń wyposażonych we wtyczki z gniazdami USB jest coraz ważniejsza, ze względu na ilość gadżetów elektronicznych, z których korzystamy na co dzień. Co oczywiste, musimy mieć je zawsze naładowane, co nie zawsze okazuje się takie proste.

Szczególnie biorąc pod uwagę, że domy, bez względu na to, jak nowoczesne, zwykle nie posiadają wtyczki z gniazdami USB.

Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wtyczki z gniazdami USB. Daj sobie czas na ich identyfikację i zapytaj sprzedającego o ich parametry, abyś mógł wybrać sprzęt, który odpowiada twoim potrzebom.

Istnieje kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę. Należy do nich natężenie prądu, które nigdy nie powinno być mniejsze niż wymagane przez urządzenia elektroniczne. Na przykład w przypadku telefonu komórkowego normą jest to, że natężenie ma 5 woltów.

Wtyczki z gniazdami USB – jakie mają zalety?

Dzięki nauce instalowania wtyczek z gniazdami USB twoje telefony komórkowe, tablety i laptopy nigdy nie będą rozładowywać się, wtedy gdy są najbardziej potrzebne. Potrzebujesz tylko kilku narzędzi. Czytaj dalej, aby raz na zawsze rozwiązać problem brakujących połączeń USB.

Przed przystąpieniem do sprawy chcemy mieć na uwadze wszystkie zalety, jakie mają wtyczki z gniazdami USB. Na pewno gdy skończysz czytać ten artykuł, sam zaczniesz je instalować.

Są bardzo użyteczne

Instalacja wtyczek z gniazdami USB jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń elektronicznych. I to bez konieczności odłączania jakiegokolwiek innego urządzenia, które wymaga stałego podłączenia.

Ładowanie telefonu

Praktyczne

Wtyczki z gniazdami USB są praktyczne, ponieważ korzystanie z ładowarki w ogóle nie jest przy nich wymagane. Wystarczy jedynie kabel USB, co jest świetne, biorąc pod uwagę, że ładowarka to część, która bardzo często się nam gubi.

Bezpieczne

Większość wtyczek USB jest bezpieczna. Mają wbudowany system podwójnej ochrony, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia podłączonego sprzętu w przypadku zmiany napięcia elektrycznego lub przegrzania.

Może zainteresuje cię również przeczytanie artykułu: Szkodliwość telefonów komórkowych – 4 negatywne skutki

Wtyczki z gniazdami USB oszczędzają energię elektryczną

Wtyczki USB zwykle są również wyposażone w tryb gotowości, który zapobiega zużyciu energii, gdy żadne urządzenie elektroniczne nie jest ładowane. Jest to bardzo ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że często zostawia się ładowarki podłączone do gniazdka, co generuje marnotrawstwo energii elektrycznej.

W rzeczywistości w wielu krajach świata naświetla się znaczenie odłączania urządzeń elektronicznych, gdy nie są one używane, w celu odpowiedzialnego korzystania z energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Są proste

Ostatnia z zalet wtyczek z gniazdami USB dotyczy prostoty samego procesu instalacji. Jak zobaczysz poniżej, potrzebujesz jedynie kilku elementów i możesz wymienić wtyczkę w parę minut.

Jak zainstalować w domu wtyczki z gniazdami USB?

Do dzieła! Zamontujemy własną wtyczkę z gniazdami USB. Materiały, z których będziesz korzystać, to:

  • Taśma izolacyjna.
  • Nowa wtyczka z gniazdem USB.
  • Śrubokręt (standardowy).

1. Odłącz zasilanie i wyjmij starą wtyczkę

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy instalacji wtyczki, jest odcięcie prądu elektrycznego. Pomoże to uniknąć wypadków podczas demontażu ramki i pokrywy tradycyjnej wtyczki za pomocą śrubokręta. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do manipulowania przy przewodach.

2. Poluźnij przewody

Teraz należy odkręcić śruby mocujące przewody elektryczne do tradycyjnej wtyczki. Najczęstszą rzeczą jest to, że znajdziesz dwa przewody: pierwszy z nich to faza a drugi to zero. W innych przypadkach możesz znaleźć zielono-żółty przewód odpowiedzialny za uziemienie.

3. Podłącz przewody do nowej wtyczki

Czas podłączyć nową wtyczkę. Aby to zrobić, będziesz musiał przykręcić ramkę nowego gniazdka do ściany i zlokalizować kable w nowej podstawie z USB.

Podstawowymi przewodami, które sprawią, że połączenie będzie działać, są przewód neutralny i fazowy. Jeśli twoja nowa baza nie ma kontaktu z uziemieniem, będziesz musiał ją zaślepić i zabezpieczyć taśmą elektryczną.

Wtyczki z gniazdami USB

Może zainteresuje cię również artykuł: Porządek w domu – jak go utrzymać?

4. Dopasuj podstawę

Prawie skończyliśmy. Już niedługo będziesz mógł zacząć korzystać z nowej wtyczki USB! Dopasuj podstawę do gotowych łączników, bardzo dokładnie wszystko ułóż i umieść wieczko, które nada wtyczce odrobinę elegancji.

5. Sprawdź, czy twoja wtyczka działa

Gotowe! Teraz wystarczy przywrócić przepływ energii i sprawdzić, czy połączenie działa. Twoje urządzenia elektroniczne już zaczynają się ładować.

Wtyczki z gniazdami USB – ich instalacja jest bardzo prosta!

Instalacja wtyczek z gniazdami USB jest bardzo łatwa i prosta. Wymaga zaledwie kilku narzędzi, a już za parę minut będziesz mieć nową funkcjonalną wtyczkę. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych komplikacji i nerwów, gdyż twoja nowa stacja ładowania USB będzie zawsze gotowa i pod ręką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Riesgos eléctricos. Servicio de Prevención de Riesgos Laborales. Universidad de La Rioja.
  • Guía para disminuir la factura eléctrica y ahorrar en el hogar. Gobierno de Aragón, de España.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.