Trudne Wyzwanie 75: Czy jesteś na nie gotowy?

Nowe wyzwanie treningowe Tik Tok testuje naszą zdolność do przezwyciężenia samego siebie, ale niesie również pewne ryzyko. Dowiedz się, czym jest Trudne wyzwanie 75.
Trudne Wyzwanie 75: Czy jesteś na nie gotowy?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Po raz kolejny za pośrednictwem sieci społecznościowych wymyślono wyzwanie, które ma na celu przetestowanie sprawności fizycznej. Wiele osób podejmuje próbę w celu samodoskonalenia ale i zaistnienia w opinii publicznej, nawet jeśli wiąże się to z podjęciem poważnego ryzyka. Dowiedz się, na czym polega Trudne wyzwanie 75. Zobacz, czy jesteś na nie gotowy?

Trudne Wyzwanie 75 to program dotyczący kondycji fizycznej, odżywiania i dyscypliny. Celem jest osiągnięcie pożądanych rezultatów w 75 dni. Został opracowany w 2019 roku przez Andy’ego Frisellę, przedsiębiorcę, który zajmuje się produkcją i sprzedażą suplementów na masę mięśniową.

Ciekawe jest to, że Frisella nie jest trenerem sportowym ani specjalistą od zdrowia. Jednak ten plan zyskał popularność wśród młodych ludzi, którzy chcą pokazać innym, co mogą osiągnąć.

Jak przebiega program Trudne Wyzwanie 75

Trudne wyzwanie 75 (75 Hard Challenge), składa się z pięciu krytycznych zadań samodoskonalenia na każdy dzień przez kolejne 75 dni. Jeśli w którymkolwiek z tych dni nie będziesz w stanie ukończyć wyzwania, musisz zacząć od nowa. Zobaczmy, jakie są sugerowane cele i zajęcia 75 Hard Challenge. Myślisz, że możesz je podjąć?

1. Przestrzegaj planu żywieniowego

Ma to na celu prowadzenie zdrowego żywienia, chociaż wyzwanie nie precyzuje, jaki rodzaj diety należy stosować ani w jaki sposób. Ten punkt pozostawia się do uznania każdej osoby. Wyjaśniono jednak, że nie są dozwolone żadne „oszukańcze posiłki” ani alkohol.

Najbardziej wskazane byłoby udanie się do dietetyka i poinformowanie go o czynnościach, które chcesz wykonać. Specjalista opracuje plan żywieniowy zgodnie z Twoimi indywidualnymi cechami i poziomem zapotrzebowania fizycznego.

75 trudne wyzwanie.
Jednym z głównych założeń Trudnego Wyzwania 75 jest przyjęcie i utrzymanie zdrowej diety.

2. Przeprowadzaj dwie sesje treningów każdego dnia

Codzienna dobra organizacja będzie niezbędna do osiągnięcia tych celów. Wiemy, że wielu osobom trudno jest codziennie poświęcić czas na aktywność fizyczną a w tym programie trzeba wygospodarować czas na dwie sesje. Ten punkt określa dwie wytyczne:

3. Pij 1 galon wody każdego dnia

Woda pitna jest niezbędna do uprawiania sportu, ponieważ pomaga utrzymać optymalny poziom nawodnienia. Ale ile należy jej spożyć? Według Friselli wyzwanie polega na wypiciu jednego galonu, czyli 3,5 litra wody dziennie.

To zalecenie jest nieco kontrowersyjne, ponieważ zapotrzebowanie na płyny zależy od kilku czynników. W badaniu udostępnionym w 2010 r. dzienna sugerowana ilość płynów dla mężczyzn wynosiła 3000 mililitrów (3 litry) i 2200 (2,2 litra) dla kobiet.

Nadmierne spożycie wody ma skutki odwrotne do zamierzonych. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie odpowiedniej ilości dla każdej osoby.

Przeczytaj także: 8 zaskakujących korzyści płynących z picia wody

4. Przeczytaj 10 stron książki

Czytanie pozwala ćwiczyć mózg, a także poznawać i uczyć się w niezliczonych dziedzinach. Trudne wyzwanie 75 polega na czytaniu 10 stron każdego dnia. Musi to być lektura edukacyjna lub samodoskonaląca.

Jednym z wymogów jest to, że musi to być literatura faktu. Zakres możliwości jest szeroki i sam będziesz musiał wybrać książkę, ponieważ nie ma dalszych wskazówek ani zaleceń w tej kwestii.

5. Codziennie rób sobie zdjęcie

Może się to wydawać nieistotne, ale robienie sobie zdjęcia dzień po dniu jest ważne, aby śledzić ewolucję i zauważać fizyczne zmiany, które zaczynają zachodzić w miarę postępów w programie.

Oczywiście nie ma to żadnego wkładu w aspekt mentalny i możesz nawet pominąć ten punkt. Jednak prawdą jest również, że nic Cię to nie kosztuje a możesz na tym skorzystać.

Jakie korzyści przynosi Trudne wyzwanie 75

Oczywiście tego typu program nie jest dla wszystkich. Jednak ci, którzy są chętni i gotowi, by się go podjąć, z pewnością odniosą wiele korzyści.

Wyzwanie ma na celu osiągnięcie dyscypliny potrzebnej do trzymania się całego planu, a tym samym poprawy sprawności fizycznej i zdrowia psychicznego. Oto niektóre korzyści, jakie przynosi 75 Hard Challenge:

Wady programu Friselli

Wcześniej wspomnieliśmy, że twórcą programu jest Andy Frisella. Wyjaśniliśmy też, że jest on przedsiębiorcą, a nie specjalistą od zdrowia i aktywności fizycznej. W związku z tym należy zauważyć, że program ma pewne wady. Oto tylko niektóre z wad, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy go zrealizować, czy też zdecydować się na inny plan.

Nagła zmiana życia na krótki czas

Jednym z powtarzających się pytań jest to, co dzieje się po zakończeniu programu. Jeśli go wykonasz, to pewne, że fizyczne zmiany odbiją się na Twojej sylwetce.

Jednak konieczne jest wdrożenie jakiegoś planu, aby kontynuować trening po zakończeniu wyzwania. W przeciwnym razie najprawdopodobniej wrócimy do nawyków, które mieliśmy przed treningiem i zaczniemy tracić nabyte korzyści.

Możesz być zainteresowany: Jak zmienić dietę, gdy chcesz schudnąć

Brak konkretnych wskazówek

Trudne wyzwanie 75  nie zaleca żadnych konkretnych dyscyplin ani ćwiczeń, więc sami musimy to zbadać lub uzyskać poradę, aby wdrożyć zajęcia odpowiednie dla naszego stanu.

Z drugiej strony nie ma zaleceń, jak opracować plan żywieniowy, i tu również musimy wybrać dietę lub szukać wskazówek. Wreszcie to samo dotyczy wyboru książki do czytelniczej części wyzwania.

Brak elastyczności

Procedura, której należy przestrzegać, jest bardzo wymagająca. Oznacza bowiem dwa i pół miesiąca podwójnej codziennej aktywności fizycznej. Jedną z głównych słabości programu jest pominięcie odpoczynku, który w praktyce sportowej zawsze jest zalecany, gdyż przetrenowanie może narazić nas na większe ryzyko kontuzji.

Poza powyższym, trening dwa razy dziennie przez 75 dni wydaje się bardzo trudnym celem do osiągnięcia. Często zdarza się, że nieprzewidziane zdarzenia zmuszają nas do modyfikacji zaplanowanych na dany dzień zajęć. I w tym przypadku należałoby zacząć od zera.

Ćwicząca kobieta.
Trudne wyzwanie 75 nie zawiera konkretnych zaleceń dotyczących idealnej diety i ćwiczeń. Musisz przeprowadzić własne poszkiwania.

Czy jesteś gotów na Trudne wyzwanie 75?

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to, czy trudne wyzwanie 75 jest dla Ciebie odpowiednim programem. Jeśli je podejmiesz, z pewnością odniesiesz wiele korzyści.

Ale pomyśl o nim raczej jako o sposobie poprawy kondycji i zdrowia, bo przecież nie musisz nikomu niczego udowadniać. Jeśli chcesz to zrobić, to najlepiej, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy przy opracowaniu planu treningowego i diety.

Pamiętaj, że jest to bardzo wymagające wyzwanie i równie dobrze możesz zdecydować się na inny rodzaj programu treningowego, aby osiągnąć swoje cele. Być może najlepszą opcją jest wykonanie próby i ustalenie, czy należy go kontynuować, czy porzucić. Sprawdź, czy jesteś gotowy na Trudne wyzwanie 75?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cena H, Calder PC. Defining a Healthy Diet: Evidence for The Role of Contemporary Dietary Patterns in Health and Disease. Nutrients. 2020;12(2):334. Published 2020 Jan 27. doi:10.3390/nu12020334
  • Meinders AJ, Meinders AE. Hoeveel water moeten we eigenlijk drinken? [How much water do we really need to drink?]. Ned Tijdschr Geneeskd. 2010;154:A1757. Dutch. PMID: 20356431. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20356431/
  • Murray SB, Pila E, Mond JM, Mitchison D, Blashill AJ, Sabiston CM, Griffiths S. Cheat meals: A benign or ominous variant of binge eating behavior? Appetite. 2018 Nov 1;130:274-278. doi: 10.1016/j.appet.2018.08.026. Epub 2018 Aug 23. PMID: 30144490. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30144490/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.