Top 10 telefonów komórkowych emitujących najwięcej promieniowania

Technologia telefonii komórkowej wpływa na nas wszystkich. Populacja świata to około 7 miliardów ludzi, z czego obecnie ponad 5 miliardów ludzi ma telefony komórkowe. Dowiedz się o niektórych szkodliwych skutkach tych telefonów dla naszego organizmu.
Top 10 telefonów komórkowych emitujących najwięcej promieniowania

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich latach wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia alarmowało o nadmiernym korzystaniu z urządzeń technologicznych. W szczególności chodzi o telefony komórkowe, które coraz częściej wdzierają się w nasze życie.

Może to zabrzmieć ciekawie i prawie szaleńczo. W końcu wiedząc, że technologia się rozwija, zwykle zakładamy, że wraz z nią pojawi się wiele pomocnych rozwiązań w naszym codziennym życiu. Jednak ta obawa jest całkiem rozsądna, ponieważ wraz z rozwojem technologii rosną również związane z nią problematyczne aspekty. Chodzi na przykład o mikrofale i częstotliwości radiowe, które mogą wpływać na nasz organizm w dłuższej perspektywie.

W rzeczywistości zjawisko to osiągnęło tak ekstremalny poziom, że stosowana przez nas technologia może nawet powodować raka lub inne niebezpieczne choroby.

Wraz z postępem technologii musimy podkreślić jedno z najważniejszych urządzeń bezprzewodowych w ewolucji technologii: telefon komórkowy. Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, dlaczego telefony komórkowe mogą powodować raka i inne problemy zdrowotne.

Dlaczego istnieje obawa o związek korzystania z telefonów komórkowych z rakiem?

El cáncer y los celulares.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że częste korzystanie z telefonów komórkowych nie jest tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Wśród głównych powodów niepokoju są:

 • Technologia telefonii komórkowej ewoluowała i podlega szybkim i nagłym zmianom ze względu na wzrost liczby i czasu trwania połączeń.
 • Wraz ze wzrostem czasu korzystania z telefonu komórkowego rośnie również ekspozycja na promieniowanie. W związku z tym wzrasta również ryzyko zachorowania na raka.
 • Innym podobnym do poprzedniego powodem jest również wzrost liczby użytkowników podłączonych do firm telefonicznych na całym świecie. W rzeczywistości istnieją dane ze Stanów Zjednoczonych, które mówią, że w 2010 roku ponad 303 miliony osób korzystało z usług firm telefonicznych i telekomunikacyjnych w samych Stanach Zjednoczonych. Jednak liczba ta potroiła liczbę 110 milionów użytkowników, które istniały w 2000 roku.
 • Szacuje się również, że w 2010 roku na całym świecie z tych usług korzystało pięć miliardów ludzi.
 • Na koniec jeszcze jeden bardzo istotny powód: tkanki ludzkiego ciała mogą pochłaniać energię wywoływaną przez telefony komórkowe. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ emitują one energię o częstotliwości radiowej, niejonizującą formę promieniowania, która jest bardzo szkodliwa, choć nie tak niebezpieczna jak promieniowanie jonizujące.

Co mówią badania na temat używania telefonów komórkowych i raka?

Według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w 2011 roku telefony komórkowe zostały zaklasyfikowane do grupy 2B (prawdopodobnie rakotwórcze). Oznacza to, że „może istnieć pewne ryzyko”, że mogą powodować raka.

Aby dojść do tego wniosku, w badaniu zebrano dane dotyczące długotrwałego i intensywnego użytkowania różnych typów telefonów komórkowych.

Tak więc badania sugerują, że istnieją miliony użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie, którzy często korzystają z tych urządzeń. Dlatego nie jest zaskakujące, że wyniki zaczną być odkrywane w przyszłości, co jest kolejnym mocnym dowodem na znaczenie tych danych.

Chociaż do tej pory nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby wypowiadać się na ten temat, eksperci w tej dziedzinie, tacy jak dr George Carlo, uważają, że branża telefonii komórkowej może doprowadzić nas do kryzysu zdrowotnego.

W szczególności uważa się, że uszkodzenia mózgu i niektóre rodzaje nowotworów mogą nasilać się na świecie w wyniku rozwoju i proliferacji technologii komórkowej.

W rzeczywistości już dziś niektóre dolegliwości i problemy zdrowotne są już kojarzone z częstym korzystaniem z telefonów komórkowych, jak to ma miejsce w przypadku:

 • Powtarzające się bóle głowy
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Wcześniejszy początek choroby Alzheimera
 • Nowotwór

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia nóg przez 20 minut dziennie

Które telefony komórkowe generują największe promieniowanie?

Uso de teléfonos celulares por los niños

Aby telefon komórkowy przeszedł certyfikację Federalnej Komisji Łączności (FCC) i stał się dostępny na rynku w Stanach Zjednoczonych, jego maksymalny współczynnik absorpcji lub poziom współczynnika absorpcji swoistej (SAR) musi być niższy niż 1,6 wata na kilogram.

Mając to na uwadze, przygotowaliśmy listę 10 telefonów komórkowych o najwyższym promieniowaniu, których należy unikać:

 1. MOTOROLA DROID MAXX (SAR: 1,54)
 2. Telefon MOTOROLA DROID ULTRA (SAR: 1,54)
 3. MOTOROLA MOTO E (SAR: 1,5)
 4. ALCATEL ONE TOUCH EVOLVE (SAR: 1,49)
 5. HUAWEI VITRIA (SAR: 1,49)
 6. KYOCERA HYDRO EDGE (SAR: 1,48)
 7. Smartfon KYOCERA KONA (SAR: 1,45)
 8. KYOCERA HYDRO XTRM (SAR: 1,44)
 9. NOKIA ASHA 503 (SAR: 1,43)
 10. JEŻYNA Z30 (SAR: 1,41)

Pamiętaj: Twoje zdrowie jest tego warte!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Instituto Nacional de Cáncer (NHI). Teléfonos celulares y el riesgo de cáncer. (2018).  cancer.gov/espanol/cancer/causas-prevencion/riesgo/radiacion/hoja-informativa-telefonos-celulares#r28
 • Zook BC, Simmens SJ. The effects of pulsed 860 MHz radiofrequency radiation on the promotion of neurogenic tumors in rats. Radiation Research 2006; 165(5):608–615. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16669743
 • University of Gothenburg. ICT and mental health in young adults. Effects of computer and mobile phone use on stress, sleep disturbances and symptoms of depression. (2012). sciencedaily.com/releases/2012/06/120611134233.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.