Thibaut Courtois - bramkarz znany ze swoich cudownych interwencji

Pozycja bramkarza jest dla wielu najbardziej niewdzięczną w piłce nożnej, ponieważ błędy są tutaj kosztowne. Ale dzięki talentowi, Courtois potrafi osiągać doskonałość nawet w chwilach maksymalnej presji.
Thibaut Courtois - bramkarz znany ze swoich cudownych interwencji

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Najlepsi sportowcy na świecie wydobywają cały swój talent w decydujących momentach. Jednak za ich sukcesem kryją się niezliczone godziny ciężkiej pracy. W grę wchodzą także fizyczne warunki, dzięki którym Thibaut Courtois stał się jednym z najlepszych bramkarzy na świecie.

Już jako dziecko Courtois marzył o zostaniu piłkarzem. Jednak według samego gracza na swojej oficjalnej stronie internetowej, nie do końca pasował na innych pozycjach. W efekcie zaproponowano mu więc zostanie bramkarzem.

„Nie musieli mówić nic więcej”. – Thibaut Courtois

To były narodziny kariery gwiazdy. Dziś, dzięki wrodzonemu talentowi i ciężkiej pracy, zdaje się że Courtois sięgnął szczytu.

Cechy Thibault Courtois, które stawiają go wśród najlepszych na świecie

Bramkarz Realu Madryt i reprezentacji Belgii ma ogromną przewagę, gdy stoi pod trzema słupkami: swoją sylwetkę. Ma dwa metry wzrostu i waży około 96 kilogramów. Są to cechy, które pozwalają mu łapać nieosiągalne dla innych piłki. Z drugiej strony pomagają mu jednak wykonywać zwinne rzuty obronne, jakby był znacznie mniejszy.

Oczywiście bramkarz światowej klasy nie mógłby się wybić bez planu treningowego dostosowanego do jego potencjałowi. Poniżej porozmawiamy o głównych cechach Courtois jako bramkarza i o tym, jak rozwija je poprzez ćwiczenia, które wykonuje podczas treningu.

Thibaut Courtois ratuje gola
Pomimo swojego wzrostu, Courtois ma dużą zwinność przy obronie bramki.

1. Thibaut Courtois jest bramkarzem małego pola

Jeśli spojrzymy na zestawienie interwencji Thibaut Courtois, zauważymy, że wiele najlepszych akcji bramkarza ma miejsce na małym obszarze. W przestrzeni trzech słupków Belg jest praktycznie nie do pokonania, jeśli napastnik nie ma wyraźnej przewagi.

Było to widoczne w finale Ligi Mistrzów przeciwko Liverpoolowi. W tym meczu kilka razy obronił strzały z bliskiej odległości.

Jednakże, jeśli strzał dochodzi z daleka, on również wie, jak zareagować i wykorzystać całą długość swojego ciała, aby złapać piłkę. Kilka lat temu, na Mistrzostwach Świata w Rosji 2018, obronił strzał Neymara zza pola karnego, który sam zaliczał się do najlepszych obrońców w swojej karierze.

Talent Courtois do obrony bramki jest niezaprzeczalny, ale za tą jakością kryje się również wiele szkoleń. W filmach udostępnionych przez Real Madryt w sieciach społecznościowych można zobaczyć, jak bramkarz stale mierzy się z najlepszymi strzelcami na świecie i nie ułatwia im strzelenia gola.

2. Zwinność i zręczność pomimo wzrostu

W związku z powyższym możemy również zauważyć, że Courtois jest bardzo szybkim bramkarzem. Kiedy staje się to konieczne, musi wyjść z bramki, aby nacisnąć napastnika, który wszedł w pole z piłką pod kontrolą.

W kilku z tych zagrań można zauważyć, że pomiędzy sekundą, w której napastnik kontroluje piłkę, a momentem, w którym próbuje strzelić, Courtois zrobił już dwa lub trzy kroki, aby prawie na niego wejść. W ten sposób wykorzystuje swój rozmiar fizyczny, aby pokryć jeszcze większą część bramki.

Trening bramkarzy obejmuje wiele ćwiczeń, które poprawiają te umiejętności. Na przykład niektóre z nich polegają na reagowaniu na kilka kolejnych strzałów wykonanych w różnych kierunkach i na różnych wysokościach, a nawet z różną siłą.

Ponadto trenują, aby łapać mniejsze przedmioty, takie jak piłki tenisowe, i szybko reagują zwrotnie, aby wyrzucić piłkę.

3. Thibaut Courtois kontroluje przestrzeń powietrzną

Oczywiście bramkarz światowej klasy nie może zaniedbywać gry w powietrzu, zwłaszcza jeśli ma dwa metry wzrostu, jak ma to miejsce w przypadku piłkarza reprezentacji Belgii.

Jego cechy fizyczne bardzo mu w tym pomagają. Jego wysoki wzrost w połączeniu z długością wyciągniętych ramion, pozwala mu wychwycić prawie każdą piłkę, która wpada do bramki wysoko.

Aby jeszcze bardziej poprawić skuteczność, bramkarze trenują, aby skakać wyżej. Potrzebują siły nóg, która ma kluczowe znaczenie w dotarciu do tych piłek. Ponadto potrzebna jest dobra koordynacja wzrokowa, aby obliczyć, gdzie wyląduje piłka. Swoją rolę odgrywa też siła mięśni. Czasami bowiem gracze – zarówno z własnej drużyny bramkarza, jak i przeciwników – często stanowią przeszkodę w grze.

Thibaut Courtois zademonstrował swoją siłę nie tylko na swoim terenie, ale także na połowie przeciwnej drużyny. W ligowym meczu z Valencią, Courtois strzelił głową po rzucie rożnym, który zakończył się wyrównującą bramką dla jego drużyny.

Dodatkowa pomoc i świetna dyscyplina: Inne cechy Thibauta Courtois

Chociaż może w niewielkim stopniu, pomaga również fakt, że rodzice Thibaut Courtois byli siatkarzami. Nic więc dziwnego, że jego łatwość w łapaniu piłek może wynikać po części ze spędzania godzin na uprawianiu tego sportu podczas towarzyszenia rodzicom.

Do tego sam piłkarz opublikował filmy, na których gra w koszykówkę. Oczywiście z łatwością wrzuca piłkę do kosza.

Frank Vercauteren, który był jego trenerem we wczesnych latach w Genk w Belgii, powiedział prasie, że zawodnik „odbył doskonały trening, z dużą intencją i jakością” i od tego momentu wyróżniał się siłą psychiczną. To zapewniło mu miejsce w drużynie już w wieku 18 lat.

Bramkarz Realu Madryt wyróżnia się szybkością reakcji i umiejętnością łapania trudnych piłek.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta piłkarza

Thibaut Courtois: Utalentowany i zwycięski bramkarz

W swojej karierze Courtois wygrywał najważniejsze zawody:

  • Liga Mistrzów
  • Liga hiszpańska
  • Pierwsza Liga
  • Puchar Króla

„Chcę być inspiracją dla tych, którzy wytrwale dążą do swoich marzeń”. – Thibaut Courtois

W wieku 30 lat osiąga najlepsze wyniki w swojej karierze, ramię w ramię z zespołem takim jak Real Madryt, który stał się nie do powstrzymania. Niewątpliwie swoimi obronami i występami w kluczowych momentach Thibaut Courtois inspiruje tysiące kibiców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.