Test O'Sullivana u kobiet w ciąży

Test O'Sullivana jest obowiązkowy w wielu krajach, pomimo otaczających go kontrowersji. Jego celem jest wykluczenie cukrzycy ciążowej lub ustalenie, czy istnieje ryzyko jej wystąpienia.
Test O'Sullivana u kobiet w ciąży

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Test O’Sullivana jest badaniem przeprowadzanym u kobiet w ciąży w celu określenia stanu glukozy we krwi. Innymi słowy, test ten ma na celu ustalenie poziomu cukru we krwi w celu sprawdzenia, czy istnieje ryzyko cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa to stan, w którym poziom glukozy we krwi wzrasta głównie z powodu zmian hormonalnych typowych dla ciąży. Może to źle wpływać na zdrowie matki i zakłócać normalny rozwój ciąży, a następnie porodu.

W tych przypadkach istnieje również zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z tego samego powodu test O’Sullivana należy do obowiązkowych badań dla wszystkich kobiet w ciąży w wielu krajach.

Do czego służy test O’Sullivana?

Test O’Sullivana nie służy do diagnozowania cukrzycy ciążowej, ale jego głównym celem jest raczej jej wykluczenie. Wyniki pozwalają ustalić dwa podstawowe fakty:

Ciężarna bada sobie cukier we krwi
  • Że matka nie ma cukrzycy ciążowej
  • Nie ma ryzyka zachorowania na tę chorobę

Niektórzy uważają ten test za najlepsze badanie pod względem kosztów, korzyści i skuteczności w wykluczaniu cukrzycy ciążowej. W przypadku jakichkolwiek zmian w wynikach należy wykonać jednak drugi, bardziej szczegółowy test, tak zwany test doustnego obciążenia glukozą (OGTT).

Obecnie jednak zwalnia się z testu kobiety poniżej 25 roku życia, które mają normalną wagę i nie stwierdzono u nich czynników ryzyka. Chodzi o takie czynniki, jak cukrzyca w rodzinie, wcześniejsze cukrzyce ciążowe lub otyłość. Test O’Sullivana może czasem dać fałszywe wyniki pozytywne.

Odkryj ciekawe informacje na ten temat: Dieta przedcukrzycowa – zakazane i dozwolone pokarmy

Sposób wykonania testu

Aby wykonać test O’Sullivana, matka nie musi być na czczo. Pierwszą czynnością, jaką się wykonuje jest pobranie próbki krwi w celu ustalenia zawartego w niej poziomu glukozy. Następnie kobieta w ciąży musi wypić bardzo słodki napój, który zawiera 50 gramów glukozy w stężeniu 25% w 200 ml.

Kobieta musi potem siedzieć w pozycji siedzącej przez godzinę po spożyciu cukru, nie jedząc ani nie pijąc absolutnie niczego. Po tym czasie wykonuje się nowe badanie krwi, aby ponownie ustalić poziomy glukozy. Ta procedura pokazuje, czy insulina prawidłowo wykonała swoją pracę.

Jeśli wyniki testu O’Sullivana wskazują na występowanie nietolerancji glukozy lub są niejednoznaczne, należy wykonać test potwierdzający. Wówczas wykonuje się wspomniany wcześniej test doustnego obciążenia glukozą (OGTT).

Kiedy wykonać test O’Sullivana

Najczęściej zdarza się, że test O’Sullivana wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jest to najbardziej odpowiedni moment, ponieważ właśnie w tym okresie zmiany hormonalne zasadniczo zmieniają funkcję insuliny matki. Jednak w niektórych przypadkach test należy wykonać więcej niż jeden raz.

Kobieta w ciąży u lekarza

Jeśli kobieta miała cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży, test wykonuje się już w pierwszym trymestrze ciąży. Zakłada się, że istnieje czynnik ryzyka jej ponownego wystąpienia. Ten środek kontrolny ten ma również zastosowanie, gdy matka spełnia jedno lub więcej z następujących kryteriów:

  • Ma ponad 35 lat.
  • W jej rodzinie były przypadki cukrzycy, zwłaszcza u matki lub ojca kobiety w ciąży.
  • Kobieta ma nadwagę przed zajściem w ciążę.
  • W poprzednim porodzie urodziła dziecko o masie przekraczającej cztery kilogramy.

Inne dane do wzięcia pod uwagę

Test O’Sullivana budzi jednak wielkie kontrowersje. Do tego stopnia, że ​​w wielu krajach test ten jest przeprowadzany tylko wtedy, gdy występuje czynnik ryzyka. Kontrowersje wynikają z faktu, że wiele kobiet reaguje bardzo źle na spożycie glukozy.

Niektóre mogą zwymiotować glukozę w samym momencie jej wypicia, a jeśli test zostanie powtórzony kilka dni później, dzieje  się to samo. Dlatego dla niektórych matek to badanie staje się prawdziwą torturą. Dlatego ten fakt doprowadził do tego, że czasem rozważa się wykonanie testu tylko w przypadkach ryzyka.

W krajach, w których test nie jest obowiązkowy, przestrzega się określonej procedury. Matkę informuje się o ryzyku związanym z badaniem i może się na niego zdecydować lub nie. Podobnie, istnieją wątpliwości co do skutków ubocznych dużego spożycia glukozy dla zdrowia matki i płodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rojas-Carrera, S. I., Márquez-Celedonio, F. G., Lagunes-Mijangos, A., & González-Arriola, V. M. (2013). Precisión diagnóstica de la prueba de O’Sullivan en diabetes gestacional. Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social, 51(3), 336-339.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.