Bycie mamą – 5 ważnych rzeczy, których się nauczysz

Zanim zostaniesz mamą, będziesz naprawdę podekscytowana doświadczeniem macierzyństwa. Ważne jest jednak, aby wiedzieć o pięciu rzeczach, które odkryjesz, gdy pojawi się dziecko.
Bycie mamą – 5 ważnych rzeczy, których się nauczysz

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2020

Ile razy słyszałaś, jak kobiety wokół Ciebie mówiły, ile nauczyło ich bycie mamą? Ta ekscytująca podróż charakteryzuje się wieloma niespodziankami, na które prawdopodobnie chciałabyś być przygotowana. W tym artykule podzielimy się niektórymi nowościami, których nauczysz się, gdy zostaniesz matką.

Chociaż każda kobieta i każde macierzyństwo jest wyjątkowe, wszystkie przypadki mają pewne wspólne cechy. Bycie mamą to jednak wspaniała sprawa!

Pięć ważnych rzeczy, których nauczy Cię bycie mamą

1. Będziesz musiała wybaczyć sobie wiele rzeczy

Po pierwsze, zanim zostaniesz mamą, będziesz miała bardzo powierzchowne pojęcie na temat macierzyństwa. Cokolwiek nie usłyszysz od innych, nie dowiesz się, co to tak naprawdę oznacza, dopóki sama tego nie doświadczysz. Jest tak, ponieważ każdy przypadek jest wyjątkowy i sama napiszesz sobie swoją historię.

Nawet jeśli przeczytasz mnóstwo poradników i posłuchasz wszystkich rad, w końcu odkryjesz, że musisz pozwolić na to, by kierowały Tobą macierzyńskie instynkty. Musisz wybaczyć sobie wiele rzeczy, których nie będziesz w stanie zrobić zgodnie z oczekiwaniami innych.

Interesujące jest mieć świadomość, że nie wszystkie matki odczuwają miłość od pierwszego wejrzenia do swoich dzieci. Czasami budowanie więzi zajmuje trochę czasu. Nie obwiniaj się! Ważne jest, abyś podążała swoim własnym rytmem.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Bycie rodzicem: czy naprawdę jesteś na to gotowy?

2. Twoje relacje z partnerem zmienią się

Twój związek ulegnie zmianie, ponieważ inne ważne rzeczy będą wymagały Twojej uwagi.

Bycie mamą

Nieuniknione jest, że Twoje relacje z partnerem zmienią się, gdy będziecie mieli dziecko. Zmiana jednak nie musi być negatywna. Sama pokierujesz tym etapem i będziesz mogła się postarać, aby wpłynął pozytywnie na Twoją rodzinę.

Zanim zostaniesz mamą, Twoje życie będzie się kręciło między innymi wokół partnera, rodziny i problemów zawodowych. Jednak po urodzeniu pierwszego dziecka cała Twoja uwaga będzie skierowana na malucha, który wymaga opieki 24 godziny na dobę. Dopóki tego nie doświadczysz, nie zrozumiesz tego w pełni.

Zmiany hormonalne, zmęczenie, senność, stres, zmartwienia, decyzje… to tylko niektóre wyzwania, z którymi oboje partnerzy będą musieli się zmierzyć. Potrzebna będzie cierpliwość, miłość i praca zespołowa. Możecie też się postarać, aby Wasza iskra intymności i romansu nie zgasła.

3. Zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy

Bycie mamą to nie tylko doświadczenie emocjonalne i duchowe. Ze wszystkich rekomendacji, które usłyszysz od innych, weź sobie do serca te, które dotyczą ćwiczeń dna miednicy. Twoja jakość życia będzie zależeć w dużej mierze od tej części Twojego ciała, o której być może wcześniej nie słyszałaś.

Najlepiej byłoby znać te ćwiczenia zanim zostaniesz matką. Tak naprawdę, jeszcze lepiej byłoby się ich nauczyć, jeszcze zanim zajdziesz w ciążę. Bycie świadomą, czym są mięśnie dna miednicy, staje się coraz ważniejsze, szczególnie dla młodych dziewcząt, które popuszczają mocz podczas śmiechu lub kichania.

Podejdź do tego na poważnie!

4. Zajście w ciążę nie zawsze jest łatwe

Poczęcie dziecka przy pierwszych próbach nie zawsze jest możliwe. Dlatego też nie spiesz się z tym i skonsultuj się z zaufanym lekarzem, jeśli myślisz o posiadaniu dziecka.

Posiadanie dziecka

Wiele kobiet ma nadzieję na zajście w ciążę w pierwszym miesiącu starań. Dzieje się tak jednak tylko w niewielkim odsetku przypadków. Większość z nas o tym nie wie, dopóki nie zacznie szukać informacji, ponieważ wydaje im się, że mają problemy z płodnością.

Lekarze zalecają nie martwić się przez pierwszy rok starań. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie ten proces, możesz skorzystać z kalendarzy i testów owulacyjnych oraz przestrzegać zrównoważonej i pełnowartościowej diety.

Co więcej, możesz wykonywać regularne badania krwi, w celu wykrycia ewentualnych braków. Najważniejsza jest jednak walka z lękiem i frustracją. Zamiast tego, ciesz się tym etapem i podejdź do niego z entuzjazmem i optymizmem.

5. Będziesz chciała ponownie przeżyć nawet te najtrudniejsze dni

Wiele pierwszych dni lub tygodni z noworodkiem będzie prawdopodobnie o wiele bardziej intensywnych, niż się spodziewałaś. Co więcej, nie zawsze sobie z nimi dobrze poradzisz.

Jednak za kilka lat będziesz o nich myśleć z nostalgią, a nawet zechcesz je przeżyć ponownie. Kiedy zostaniesz mamą, w końcu zrozumiesz powiedzenie, że „dni są długie, ale lata są krótkie”.

Dlatego też naucz się cieszyć każdą chwilą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferri Morales, A., & Amostegui azkúe, J. M. (2013). Prevención de la disfunción del suelo pélvico de origen obstétrico. Fisioterapia. https://doi.org/10.1016/s0211-5638(04)73110-7
  • Alemany, J., & Velasco, * Javier. (2005). Aspectos emocionales que rodean el nacimiento. Estado de la cuestión. Matronas Prof.
  • Barbieri, R. L. (2018). Female Infertility. In Yen & Jaffe’s Reproductive Endocrinology: Physiology, Pathophysiology, and Clinical Management: Eighth Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-47912-7.00022-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.