Zdrowie Twojej miednicy - trzy pozycje jogi

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci najlepsze pozycje jogi, które zapewnią Ci dobre zdrowie Twojej miednicy. Wszystkie są naprawdę łatwe do wykonania. Zatem wypróbuj każdą z nich!
Zdrowie Twojej miednicy - trzy pozycje jogi

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowie Twojej miednicy jest o tyle istotne, że znajduje się ona w dolnej części Twojego ciała. Jej rolą jest zapewnienie podparcia dla Twojego brzucha i nóg. Według definicji znajdującej się w Słowniku języka polskiego miednica to pierścień utworzony przez kości w dolnej (u zwierząt – tylnej) części tułowia.

Ogólnie rzecz biorąc można rozszerzyć tę definicję opisując miednicę jako dużą ramę kostną w pobliżu podstawy kręgosłupa, do której przymocowane są tylne kończyny u zwierząt lub nogi u ludzi, a także u wielu innych kręgowców.

Z tego opisu widać wyraźnie, że zdrowie Twojej miednicy odgrywa niebagatelną rolę w zapewnieniu Ci dobrego samopoczucia i kondycji fizycznej.

Wiele kobiet uskarża się jednak na różnego rodzaju problemy z mięśniami miednicy lub odczuwa dyskomfort w tym rejonie ciała. Ogólnie rzecz biorąc słabość lub kiepski stan zdrowia okolicy miednicy jest zwykle spowodowany ciążą, przebytymi urazami miednicy lub po prostu brakiem odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci najlepsze pozycje jogi, które zapewnią Ci dobre zdrowie Twojej miednicy. Wszystkie są naprawdę łatwe do wykonania, a wyniki ich stosowania można zobaczyć już w ciągu tygodnia.

Ale aby uzyskać efekty długoterminowe, niezwykle ważne jest to, aby regularnie wykonywać opisane poniżej ćwiczenia.

Rzeczy do rozważenia, zanim zaczniesz dbać o zdrowie Twojej miednicy

Musisz wziąć pod uwagę pewne ważne aspekty, jeśli chodzi Ci po głowie zadbanie o zdrowie Twojej miednicy. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tej kwestii, możesz na początku skontaktować się po prostu z lekarzem.

  • Jeśli jesteś po operacji wykonanej w okolicy miednicy w okresie krótszym niż 6 miesięcy temu, przed wykonaniem któregokolwiek z opisanych poniżej ćwiczeń poproś lekarza o opinię.
  • Podczas wykonywania każdej z zaprezentowanych pozycji jogi powinnaś czuć się w pełni komfortowo. Żadna z tych pozycji nigdy nie powinna powodować u Ciebie bólu lub dyskomfortu. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek negatywne rzeczy, powinnaś zmniejszyć intensywność ćwiczenia lub wybrać inną pozycję.
  • Zacznij od 2 lub 3 powtórzeń każdej z opisywanych tutaj pozycji jogi. Możesz zwiększyć liczbę powtórzeń, gdy uznasz już, że zdrowie Twojej miednicy się poprawiło.
  • Nie spiesz się w przypadku wykonywania każdego z opisanych ćwiczeń. Jeśli spróbujesz przyspieszyć ten proces, możesz w efekcie doznać kontuzji lub innego rodzaju urazu.

Pozycja dużego palca u nogi

Ta pozycja znakomicie poprawia zdrowie Twojej miednicy i wzmacnia jednocześnie nogi. Unikaj jednak wykonywania tego ćwiczenia, jeśli często doświadczasz przewlekłych bólów głowy lub masz niskie ciśnienie krwi. A jak je wykonać prawidłowo?

Pozycja dużego palca
  • Stań ze stopami rozstawionymi na około 20 centymetrów od siebie. Trzymając nogi całkowicie wyprostowane, stopniowo zginaj się do przodu, wypuszczając powietrze z płuc, aby ułatwić ruch.
  • Jeśli jesteś wystarczająco wygimnastykowana, pochyl się do przodu tak, aż Twoje dłonie dosięgną stóp. W przeciwnym razie po prostu sięgnij do swoich kostek.
  • Gdy już Twoje ręce sięgną stóp, dotknij dużego palca u stopy i policz powoli do 10 lub poczekaj 30 sekund.
  • Po upływie tego czasu wyprostuj się wolno i powoli wydychaj powietrze. Powtórz to ćwiczenie 3 razy.

Pozycja zwana mostkiem

Ta pozycja chroni zdrowie Twojej miednicy, promuje krążenie krwi i wzmacnia mięśnie. Zalecamy jednak unikanie tej pozycji, jeśli masz jakiekolwiek problemy lub kontuzje szyi, ramion lub kostek.

Aby wykonać poprawnie tę pozycję, wykonaj następujące czynności:

Mostek
  • Połóż się na swojej macie twarzą do góry z ramionami wyciągniętymi płasko na podłodze.
  • Weź głęboki oddech. Zegnij kolana tak, aż Twoje pięty znajdą się w pozycji, w której były poprzednio Twoje kolana. Wiesz, że jesteś we właściwej pozycji, jeśli możesz dotknąć rękami pięt podczas rozciągania ramion. Jeśli tak się stanie, rozstaw stopy szerzej.
  • Twoje ręce powinny być teraz daleko od Twojego ciała. Rozciągnij plecy, połóż dłonie na macie i odetchnij głęboko.
  • Unieś biodra tak, aż utworzysz linię prostą między kolanem a ramionami, biorąc przy tym głęboki oddech.
  • Połóż teraz ręce pod ciałem i zablokuj palce.
  • Podnieś biodra tak wysoko, jak tylko potrafisz. Trzymaj pięty na macie i wytrzymaj w tej pozycji przez 15 sekund.
  • Powtórz ćwiczenie 3 razy. Ale pamiętaj, aby zapewnić sobie trwający co najmniej 10 sekund odpoczynek między każdym powtórzeniem tej pozycji.

Pozycja góry

Ta pozycja jest idealna, jeśli chcesz zadbać o zdrowie Twojej miednicy. Wynika to z tego, że jest bardzo łatwa do wykonania i można to ćwiczenie powtarzać kilka razy dziennie. Jeśli wykonasz tę pozycję, zauważysz znaczną poprawę swojego stanu zdrowia już w ciągu kilku tygodni.

Mata do ćwiczeń

Zalecamy tę pozycję szczególnie wtedy, gdy chcesz poprawić swoją postawę, elastyczność i zmniejszyć ból w dolnym rejonie pleców. Możesz także ćwiczyć ją na końcu swojego codziennego treningu, jeśli chcesz odpocząć i zrelaksować się.

Postępuj zgodnie z następującym wykazem, aby wykonać prawidłowo tę pozycję:

  • Stań tak prosto, jak tylko możesz na macie do ćwiczeń. Twoja głowa powinna być lekko podniesiona, z dolną szczęką równolegle do maty i wyciągniętą maksymalnie szyją.
  • Weź głęboki oddech. Złącz ze sobą nogi i stopy, przyciskając je do siebie. Powtórz to samo w przypadku stóp.
  • Rozluźnij trochę ciało i rozdziel swoje palce. Złącz nogi razem i rozluźnij napięcie mięśni.
  • Rozłóż wagę swojego ciała równomiernie na obu nogach. Napnij mięśnie dolnej części brzucha i powoli się wyprostuj do góry.
  • Opuść ręce na bokach ciała i trzymaj dłonie wyciągnięte wzdłuż ud.
  • Złącz palce razem i skieruj je w dół. Teraz rozciągnij ręce do tyłu, nie podnosząc ramion.
    Wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund.
  • Powtórz ćwiczenie 3 razy. Ale pamiętaj, aby zapewnić sobie trwający co najmniej 20 sekund odpoczynek między każdym powtórzeniem tej pozycji.

Ta pozycja jogi nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Ale pamiętaj jednak o tym, że powinnaś natychmiast ją przerwać, jeśli poczujesz zawroty głowy lub innego rodzaju dyskomfort.

Ogólnie rzecz biorąc, pozostawanie na stopach nie powinno powodować problemów, ale jeśli masz niedokrwistość, możesz doświadczyć pewnego rodzaju dyskomfortu lub dolegliwości.

Chroń zdrowie Twojej miednicy poprzez regularne ćwiczenia jogi

Jak być może zauważyłaś, opisane tutaj pozycje są dość łatwe do wykonania. Zalecamy zatem robienie ich każdego dnia. To może być także dobry początek w przypadku, jeśli nie ćwiczyłaś przez dłuższy czas i masz problemy z miednicą.

Możesz ostatecznie spróbować innych pozycji lub też zwiększyć swoją ogólną aktywność fizyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sweta KM, Godbole A, Awasthi HH, Pandey U. Effect of Mula Bandha Yoga in Mild Grade Pelvic Organ Prolapse: A Randomized Controlled Trial. Int J Yoga. 2018;11(2):116–121. doi:10.4103/ijoy.IJOY_32_17
  • Wieland LS, Shrestha N, Lassi ZS, Panda S, Chiaramonte D, Skoetz N. Yoga for treatment of urinary incontinence in women. Cochrane Database Syst Rev. ;5(5):CD012668. doi:10.1002/14651858.CD012668
  • Taneja DK. Yoga and health. Indian J Community Med. 2014;39(2):68–72. doi:10.4103/0970-0218.132716

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.