Macierzyństwo po 35 roku życia - poznaj wszystkie "za" i "przeciw"

Macierzyństwo po 35 roku życia - poznaj wszystkie "za" i "przeciw"

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Późne macierzyństwo może być spowodowane tym, że chciałaś zrealizować pewne plany przed urodzeniem dziecka. Nawet jeśli masz 35 lat, Twoja ciąża może być zupełnie normalna. Wystarczy pamiętać o zaleceniach, które zmniejszą ryzyko.

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie dlatego, że wydaje Ci się, że nie możesz być matką po 35 roku życia. To wcale nie jest prawdą! Większość kobiet, które mają dzieci w tym wieku przechodzi całkowicie normalne ciąże. Dowiedz się, jakie dodatkowe środki ostrożności powinnaś rozważyć, zanim spróbujesz zajść w ciążę.

Wiek i dojrzałość, jakie posiadasz przy wychowywaniu dzieci, mają ogromny wpływ na ich rozwój i wychowanie. Obecnie wiele kobiet decyduje się na wejście w macierzyństwo w coraz bardziej zaawansowanym wieku. Chociaż idealny biologiczny wiek na posiadanie dzieci to około 25 lat, współczesny styl życia kobiet opóźnił macierzyństwo w ostatnich latach.

Chociaż zajście w ciążę po 35 roku życia jest dwa razy trudniejsze, a nawet wiąże się z wysokim ryzykiem w momencie porodu, regularne badania lekarskie pomagają przejść zdrową ciążę.

Jest wiele zalet bycia matką po 35 roku życia. Na przykład w tym momencie najprawdopodobniej osiągnęłaś stabilność finansową, która zachęca Cię do przeżywania macierzyństwa.

Macierzyństwo po 35. roku życia, czyli jak zostać dobrą matką?

W wieku 35 lat najprawdopodobniej prowadzisz zdrowszy tryb życia i lepiej rozumiesz potrzeby swojego ciała. Ponadto rozumiesz, jak ważne jest przygotowanie ciała do noszenia w nim życia przez 9 miesięcy. Dlatego poważniej potraktujesz fizyczne przygotowanie i dieta, której powinnaś  przestrzegać w ciąży.

Kobieta przytulająca dziecko - późne macierzyństwo

Różne badania wykazały, że kobiety w tym wieku lepiej tolerują charakterystyczne objawy ciąży, takie jak zgaga, częste oddawanie moczu i poranne nudności.

Jednak powinnaś wiedzieć, że po 35 roku życia znacznie obniża się płodność, nawet o 50% w porównaniu do 20. roku życia. Ma to wpływ nie tylko na liczbę jajeczek, ale zwiększają się również szanse na rozwój płodu ze zmianami w chromosomach.

U kobiet w wieku powyżej 35 lat częściej występują następujące komplikacje podczas porodu:

  • Wymaganie znieczulenia zewnątrzoponowego
  • Konieczność wywołania porodu
  • Diagnoza cierpienia płodowego
  • Używanie kleszczy lub przyssawek do porodu
  • Wymaganie cięcia cesarskiego

Weź pod uwagę zalecenia lekarzy

Kobiety powyżej 35 lat są mniej płodne, dlatego ciąża może stać się dla Ciebie dużym bólem głowy. Jednak zawsze będziesz miała możliwość skorzystania z metod medycznych, które pomogą Ci zajść w ciążę.

Kobieta w ciąży

Bycie matką po ukończeniu 35 roku życia może przynieść kilka komplikacji podczas ciąży:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Przedwczesny poród
  • Problemy z łożyskiem
  • Cukrzyca ciążowa
  • Kamienie nerkowe i kolka nefrytowa
  • Większe możliwości urodzenia martwego płodu

Ponadto kobiety w wieku powyżej 35 lat cierpią na przewlekłe problemy zdrowotne częściej niż młodsze kobiety. Dlatego też, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę lub przyjmujesz leki ważne jest, abyś skonsultowała się z lekarzem, aby doradził Ci, lub jeśli to konieczne zmienić leki.

Podobnie kobiety w ciąży w zaawansowanym wieku są bardziej podatne na poród z powikłaniami. Jeśli masz ponad 35 lat bezpieczniejsze jest wykonanie cesarskiego cięcia. Pamiętaj, że planując cesarskie cięcie Twój lekarz może lepiej kontrolować czynniki ryzyka, które mogą wpływać na Ciebie lub Twoje dziecko.

Wciąż jesteś młoda

Kto powiedział, że jesteś za stara, żeby być mamą? Macierzyństwo to etap, podczas którego powinnaś być szczęśliwa. Posiadanie i wychowywanie dziecka to najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie, jakiego doświadczysz. Nie pozwól, aby standardy społeczne ograniczały Twoje pragnienie bycia matką.

Twoje ponad trzy dekady życia sprawiły, że stałaś się dojrzałą kobietą z dużym doświadczeniem, mogącą sprostać każdemu wyzwaniu, które może wiązać się z macierzyństwem. Ponadto nadal masz wystarczająco dużo energii, by opiekować się i wychowywać dziecko. Ważne jest, abyś przed posiadaniem dzieci spełniała Twoje osobiste cele. W ten sposób będziesz mieć więcej czasu dla Twoich dzieci.

Ciesz się macierzyństwem, jeśli wszystko jest w porządku

Chociaż ryzyko bycia matką po 35 roku życia może Cię przestraszyć, profilaktyka medyczna jest kluczem do ciąży bez ryzyka. Dopóki postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza i chodzisz na badania lekarskie, nie musisz się martwić.

Lekarz badający brzuch

Po pierwsze, ważne jest, abyś przeprowadziła wstępną kontrolę. To upewni Cię, że jesteś zdrowa zanim jeszcze zaczniesz starać się o zajście w ciążę. Podczas tej kontroli ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat:

  • Rodzinnej historii medycznej
  • Historii medycznej rodziny Twojego partnera
  • Szczepionki, których jeszcze nie masz
  • Leki, które przyjmujesz
  • Leki, które przyjmuje Twój partner
  • Problemy zdrowotne, które masz lub miałaś
  • Problemy zdrowotne, które miał lub ma Twój partner 

Dzięki tym danym lekarz może wykryć dziedziczne problemy medyczne, które mogą wpłynąć na płód, a tym samym zapewnić najlepsze leczenie, aby ich uniknąć. Ponadto, jeśli bierzesz leki na choroby wrodzone, Twój lekarz może je zmienić na bezpieczniejsze.

Adopcja to dobra alternatywa

Jak już mówiliśmy, w wieku 35 lat nie jesteś już tak płodna jak wcześniej. Ale jeśli naprawdę chcesz być matką, możesz rozważyć adopcję. Adopcja polega na oddaniu dziecka rodzinie, która chce je wychować.

Pragnienie bycia matką musi być Twoją główną motywacją podczas adopcji. Nie daj się ponieść emocjom, adopcja to decyzja, którą powinnaś podjąć wspólnie z Twoim partnerem.

Podsumowanie

Chociaż wiek może być przeszkodą w zajściu w ciążę bycie matką zdrowego dziecka po ukończeniu 35 roku życia jest  możliwe. Ważną rzeczą jest chodzenie na badania lekarskie i skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Pamiętaj, aby przestrzegać zdrowej diety. Unikaj rafinowanego cukru i zmniejsz spożycie tłuszczu. Zwiększ spożycie owoców, warzyw i pokarmów bogatych w błonnik.

Chociaż brzmi to skomplikowanie, powinnaś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by unikać stresu. Wykonuj ćwiczenia, takie jak joga, aby się zrelaksować. Niepokój może być przyczyną niepłodności u kobiet. Jeśli nie możesz zajść w ciążę, nie popadaj w depresję, porozmawiaj z Twoim partnerem o możliwości rozważenia innych metod medycznych, a nawet adopcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.