Talię osy możesz mieć i ty! – Kilka skutecznych ćwiczeń

Aby osiągnąć talię osy, należy regularnie wykonywać ćwiczenia skupiające się na rozciąganiu i wzmacnianiu okolicy brzucha, pasa i boczków, które doskonale wymodelują sylwetkę. Dodatkowo należy zadbać o zdrową dietę i inny rodzaj regularnych treningów.
Talię osy możesz mieć i ty! – Kilka skutecznych ćwiczeń

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Nie ma co ukrywać – każda z nas chciałaby mieć talię osy. I nic w tym dziwnego. Smukła sylwetka ze zmysłowym wcięciem w pasie prezentuje się pięknie i doskonale leżą na niej niemalże wszystkie ubrania.

Zrzucenie sterczących wałeczków tłuszczu z brzucha nie jest jednak łatwym zadaniem. Nasz organizm spala bowiem tłuszcz równomiernie, nie można pozbyć się zbędnego tłuszczyku tylko z określonej partii ciała. Aby zrzucić brzuch, trzeba więc ćwiczyć, jeść zdrowo, pić dużo wody i unikać siedzącego trybu życia.

W rzeczywistości zrzucenie boczków jest jeszcze trudniejszym zadaniem niż uporanie się z fałdkami tłuszczu w innych częściach ciała. Są one wyjątkowo oporne na odchudzanie i trzeba naprawdę sporo wysiłku, by trwale się ich pozbyć. Warto jednak się przełamać, ponieważ w nagrodę uzyskamy piękną, smukłą talię osy.

Poznaj dziś z nami siedem niezwykle skutecznych ćwiczeń, które obok zdrowej diety i ogólnego treningu pomogą Ci osiągnąć wymarzony obwód pasa.

Dlaczego tak trudno jest uzyskać talię osy?

Dwoma głównymi czynnikami, które decydują o odkładaniu się zbędnego tłuszczu w różnych częściach ciała są: codzienna dieta oraz aktywność fizyczna. Kiedy nasze posiłki są zdrowe i zbalansowane oraz kiedy prowadzimy aktywny tryb życia, wówczas nasz organizm nie ma problemu z przetworzeniem tłuszczu w energię.

Problem pojawia się wtedy, gdy dostarczamy naszemu ciału zbyt dużej ilości pożywienia. Nierzadko jest ono bardzo niskiej jakości i siedzący przez cały dzień organizm nie jest w stanie go spalić. I tak oto nadmiar kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Obok niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej należy jeszcze podać kilka innych czynników, które również mogą wpływać na przyrost masy ciała. Należą do nich między innymi:

 • Zaburzenia pracy niektórych organów wewnętrznych
 • Silny stres
 • Zaburzenia hormonalne

Na szczęście istnieje szereg specjalnych ćwiczeń, które szybko i skutecznie pomogą Ci spalić zbędny tłuszcz z brzucha, wzmocnić mięśnie i osiągnąć talię osy. Zaczynamy!

7 ćwiczeń na talię osy

1. Plank, czyli deska

Ćwiczenie plank zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Chociaż najbardziej koncentruje się ono na mięśniach brzucha, dodatkowo wzmacnia muskulaturę oraz kondycję całego ciała.

Deska na Talię osy
Jak wykonać ćwiczenie?
 • Połóż się na brzuchu (na macie lub bezpośrednio na podłodze). Podeprzyj się na łokciach zgiętych pod kątem 90˚ i palcach u stóp. Ułóż ciało tak, by tworzyło linię prostą od czubka głowy aż po pięty. Łokcie powinny znajdować się w jednej linii z ramionami.
 • Po przyjęciu pozycji wyjściowej należy bardzo mocno zacisnąć mięśnie brzucha. Biodra powinny pozostać w każdym momencie nieruchomo. Utrzymaj pozycję tak długo, jak tylko to możliwe (najlepiej przez kilkadziesiąt sekund)

Z początku ćwiczenie plank może wydawać Ci się trudne. Rzeczywiście – jest ono autentycznym testem wytrzymałości. Powoli jednak, dzięki samozaparciu i cierpliwości, zaczniesz zwiększać czas utrzymania napięcia mięśni oraz ilość wykonywanych serii.

Rezultaty tego ćwiczenia są fantastyczne i można je zauważyć już po kilkunastu dniach regularnych treningów.

2. Plank z dociąganiem kolan do łokci

Ćwiczenie to doskonale przyspiesza metabolizm, dzięki czemu ułatwia spalanie tłuszczu z okolic brzucha.

Jak wykonać ćwiczenie?
 • Przyjmujemy pozycję wyjściową jak w poprzednim ćwiczeniu. Nie będziemy jednak statycznie wytrzymywać w nieruchomej pozycji. Należy imitować ruchy biegania lub wspinaczki górskiej, dociągając kolana w kierunku łokci. Skup się na tym, by przez cały czas utrzymywać prawidłową pozycję deski (czyli głowa, kręgosłup i miednica powinny znajdować się w jednej linii).
 • Ćwiczenie to wspaniale wspomaga spalanie tłuszczu, gdyż należy do grupy ćwiczeń kardio – czyli wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i jednocześnie tonizuje mięśnie.

3. Skręty i skłony tułowia

Skręty tułowia to doskonałe ćwiczenie dla osób, które pragną uzyskać talię osy. Należy bowiem regularnie ćwiczyć tzw. boczki. Tylko giętkie i sprężyste mięśnie boczne brzucha zapewnią Ci nienaganny wygląd i piękne wcięcie w pasie.

Dziewczyna na krześle ćwiczy Talię osy

Jak wykonać ćwiczenie?
 • Istnieje wiele różnych rodzajów skrętów i skłonów tułowia. Bez względu na to, który z nich wybierzesz, powinnaś jak najmocniej rozciągać mięśnie – tak, jakbyś chciała dotknąć czegoś, co jest daleko.
 • Możesz wykonywać skręty i skłony na boki (bardzo skutecznie rozciągają one „boczki”) lub w dół, w kierunku podłogi.
 • Jedną z opcji jest przyjęcie pozycji siedzącej na krześle i wykonanie skłonu z jednoczesnym wyciąganiem wyprostowanych ramion w kierunku podłogi (jakbyś chciała coś z niej zabrać).
 • Skłony i skręty tułowia należy wykonywać codziennie, najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Jest to na przykład doskonała propozycja na krótką przerwę w pracy i „rozprostowanie kości”.

4. Skręty boczne tułowia

Aby utrzymać talię „w ruchu”, należy często wykonywać również skłony boczne.

Jak wykonać ćwiczenie?
 • Stań w niewielkim rozkroku (na szerokość bioder), bez poruszania miednicy skręć tułów w prawą stronę – tak jakbyś chciała spojrzeć w tył. Pamiętaj, by nogi i miednica pozostawały bez ruchu.
 • Możesz wykonywać to ćwiczenie z dłońmi opartymi na biodrach lub z użyciem taśmy elastycznej albo drążka. Wiele siłowni jest również wyposażonych w specjalne maszyny do wykonywania bocznych skrętów tułowia.

5. Kolana do łokci

Ćwiczenie polegające na dynamicznym zbliżaniu kolan do łokci jest jednym z podstawowych elementów każdej sesji aerobiku.

Aerobik Talię osy możesz mieć i ty
Jak wykonać ćwiczenie?
 • Stań w niewielkim rozkroku z idealnie wyprostowanym kręgosłupem. Dłonie ułóż z tyłu głowy.
 • Następnie unoś naprzemiennie kolana w kierunku przeciwległego łokcia. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy każdym kolanem.
 • Inną wariacją tego ćwiczenia mogą być brzuszki. Połóż się na plecach na podłodze (najlepiej na macie do ćwiczeń) i podczas wykonywania brzuszków kieruj lewe kolano do prawego łokcia i na odwrót. Oprócz wysmuklenia talii zadbasz również o wzmocnienie mięśni brzucha.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Dieta a typ budowy – odkryj sekret szczupłej sylwetki

6. Podskoki

Nie ma wątpliwości, że aby osiągnąć talię osy, należy regularnie uprawiać ćwiczenia aerobowe. Wykonując jedynie skłony, skręty tułowia czy brzuszki, nie będziemy w stanie spalić opornych „boczków” i wałeczków tłuszczu z brzucha. Co więcej, dynamiczne ćwiczenia kardio doskonale poprawiają jędrność skóry oraz pomagają zwalczyć cellulit.

Jednym z typów ćwiczeń aerobowych są najzwyczajniejsze w świecie podskoki. Fantastycznie poprawiają one ogólną kondycję organizmu oraz pomagają pozbyć się najbardziej opornych wałeczków tłuszczu z „problematycznych” okolic ciała.

Jak wykonać ćwiczenie?
 • W celu aktywowania ekspresowego procesu spalania tłuszczu skacz na skakance lub na trampolinie fitness. Choć z pozoru ćwiczenie to kojarzy się nam z zabawami małych dziewczynek, w rzeczywistości jest ono autentycznym „wyciskaczem” potu.
 • Podczas skakania koncentruj się na zachowaniu prawidłowej postawy ciała: plecy powinny być wyprostowane, a nogi nieco zgięte w kolanach. Uderzenie stóp o ziemię powinno być delikatne, zupełnie jakbyśmy miały pod nimi miękki trawnik.

7. Taniec brzucha

Ostatnim proponowanym przez nas ćwiczeniem na osiągnięcie talii osy jest taniec brzucha. Wbrew pozorom może być on równie skuteczny jak najbardziej wymagające ćwiczenia na siłowni. Opiera się bowiem wyłącznie na ruchach talii.

Egzotycznie brzmiący taniec brzucha jest tradycyjnym tańcem orientalnym, którego tancerki charakteryzują się niesamowitą giętkością i sprawnością talii, bioder i brzucha. Główną osią, która kontroluje wszystkie ruchy jest w tym tańcu miednica. To z niej „wychodzi” zmysłowe i niesamowicie piękne kołysanie biodrami.

Taniec brzucha

Obecnie taniec brzucha jest praktykowany na całym świecie. Kobiety ze wszystkich kontynentów chętnie się go uczą. Nie tylko, aby uwodzić swoich partnerów, ale także, aby utrzymać piękną i giętką talię osy. Regularne sesje tego tańca stanowią fantastycznie ćwiczenie tonizujące mięśnie oraz poprawiają sprawność układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli będziesz regularnie oddawać się szaleństwu tańca brzucha przynajmniej raz w tygodniu, bez wątpienia szybko i skutecznie zrzucisz zbędne kilogramy z najbardziej problematycznych kobiecych części ciała. Co więcej, poprawisz elastyczność i siłę mięśni brzucha oraz wyszczuplisz talię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.