Szybka utrata wagi - 4 sprawdzone sposoby

Szybka utrata wagi bez efektu jojo? To możliwe!
Szybka utrata wagi - 4 sprawdzone sposoby
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większości z nasz marzy się szybka utrata wagi bez konsekwencji w postaci efektu jojo. Przyznaj się ile razy próbowałaś osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale rezultaty odchudzania były niezadowalające lub krótkotrwałe?

Dlatego dzisiaj podzielimy się z Tobą kilkoma łatwymi i przyjemnymi sposobami, dzięki którym szybko pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów.

Nie wierzysz, że szybka utrata wagi jest możliwa? Przeczytaj ten artykuł! Zawarte w nim wskazówki możesz włączyć do swojej codziennej rutyny już dziś.

1. Przestań “być ciągle na diecie”

Czy wiesz dlaczego decyzja, że “powinnaś przejść na dietę” i ustalenie daty jej rozpoczęcia jest problemem?

Takie podejście sprawia, że dieta zaczyna Ci się wydawać karą za nadprogramowe kilogramy. Przez to zamiast skupić się na poprawianiu swojego jadłospisu, nie możesz się doczekać, aż w końcu zaczniesz jeść “normalnie”.

Głodząca się kobieta - szybka utrata wagi

Zamiast wprowadzać gwałtowne zmiany, przed rozpoczęciem diety poczytaj o zdrowych nawykach żywieniowych oraz ich wpływie na Twoje ciało. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które pokarmy mają dobre oddziaływanie na ludzki organizm, a których produktów powinnaś unikać.

Poza tym powinnaś się również nauczyć ile jedzenia faktycznie potrzebuje Twój organizm i jakie porcje są dla Ciebie odpowiednie.

Wielu ludziom wydaje się, że “bycie na diecie” oznacza odmawianie sobie wszystkiego co smaczne i jedzenie wyłącznie jałowej sałaty.  Oczywiście to bzdura. Odpowiednio zbilansowana dieta dopasowana do Twoich potrzeb powinna składać się ze wszystkich grup żywieniowych oraz zostawić trochę miejsca na drobne przyjemności od czasu do czasu, takie jak ciastko czy kawałek czekolady.

Jeśli masz trudności z połapaniem się w tych wszystkich zaleceniach żywieniowych albo podejrzewasz, że możesz mieć nietolerancję na niektóre pokarmy, skontaktuj się z dobrym dietetykiem, który na podstawie wywiadu dietetycznego pomoże Ci ułożyć odpowiedni dla Ciebie jadłospis.

2. Jeśli marzy Ci się szybka utrata wagi, ćwicz całe ciało!

Motywacją do utraty wagi są najczęściej te części ciała, które przysparzają nam kompleksów. Dlatego na siłowni często można spotkać ludzi, którzy wykonują ćwiczenia na określone partie mięśni. Jeśli Ty również się do nich zaliczasz, powinnaś zmienić swój plan treningowy.

pływanie w basenie - szybka utrata wagi

Owszem istnieją problematyczne partie ciała, na których tłuszcz gromadzi się szybciej. Ale należy wzmacniać wszystkie grupy mięśniowe w takim samym stopniu. Dzięki temu:

  • Twoje tętno będzie odpowiednio szybkie,
  • Poprawi się zdrowie Twojego serca,
  • Twoja wydolność wzrośnie.

Jeśli nie masz czasu na codzienne intensywne treningi, które zresztą wcale nie są zalecane, spróbuj poświęcić co drugi dzień na testowanie różnych rodzajów aktywności.

3. Prowadź szczery dziennik żywieniowy

Bardzo często pomimo zdrowego odżywiania i ćwiczeń nie tracimy wagi. Winę za to ponosi najczęściej jedzenie. Jeżeli wydaje Ci się, że odżywiasz się zdrowo, ale tak naprawdę nie kontrolujesz tego co trafia do Twojego żołądka w ciągu dnia; istnieje spora szansa, że sabotujesz swoje własne wysiłki w utracie wagi.

Jeżeli podejrzewasz, że za brakiem sukcesów w odchudzaniu mogą stać złe nawyki żywieniowe, zacznij spisywać to co zjadasz w ciągu dnia.

podjadająca kobieta - szybka utrata wagi

W dzienniku powinien znaleźć się każdy kęs, który zjesz w ciągu dnia. Dziennik należy prowadzić przez przynajmniej cztery tygodnie, dzięki temu dowiesz się:

  • Jakie produkty jesz najczęściej?
  • … oraz najrzadziej?
  • Czego jesz najwięcej w ciągu dnia?
  • Jakie nastroje towarzyszyły Ci przez cały dzień?
  • Kiedy masz ochotę na niezdrowe przekąski?

Te informacje pomogą Ci stworzyć skuteczny plan żywieniowy i treningowy, dzięki któremu pozbędziesz się złych nawyków i sprawisz, że szybka utrata wagi będzie możliwa.

Jeśli na przykład odkryjesz, że nie chudniesz, ponieważ w ciągu dnia często podjadasz słodycze lub wieczorami odczuwasz przygnębienie, które zajadasz kubełkiem lodów – będziesz mogła zaplanować dodatkowe ćwiczenia w tym czasie albo przygotujesz sobie zdrowy owocowy koktajl, który zaspokoi Twoją ochotę na coś słodkiego.

4. Szybka utrata wagi jest niemożliwa bez odpowiedniej ilości snu

Teoretycznie każdy z nas wie, że dorosły człowiek potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin snu dziennie; niestety niewiele osób o to dba. Nawet jeśli jesteś bardzo zajęta albo po prostu nie lubisz spać tak długo, powinnaś wiedzieć, że szybka utrata wagi jest niemożliwa bez odpowiedniej ilości snu.

Kiedy niedosypiasz, Twój organizm zaczyna wytwarzać leptynę – hormon odpowiedzialny za apetyt. Dlatego tak zwane “nocne marki”, czyli osoby, które lubią przesiadywać do późna, mają zwyczaj podjadania w ciągu nocy, co najczęściej prowadzi do przekroczenia ich dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

śpiąca kobieta, która wie, że bez snu niemożliwa jest szybka utrata wagi

Dlatego zmień swoje podejście do ustalonych godzin snu i zacznij szanować czas przeznaczony na nocny wypoczynek. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na osiem godzin snu, postaraj się zapewnić sobie przynajmniej zalecane minimum, czyli sześć godzin nocnego, niczym niezakłóconego wypoczynku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.