Sztuczne rośliny w dekoracji domu: zalety i wady

Wykorzystywanie sztucznych roślin do dekoracji wnętrz stało się trendem. Jednak ich zastosowanie w domu ma pewne wady.
Sztuczne rośliny w dekoracji domu: zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2023

Dla tych, którzy kochają żywe kolory natury, nie może zabraknąć zieleni jako jednego z głównych elementów dekoracji przestrzeni. Mając to na uwadze, zwykle od razy przychodzą na myśl naturalne, a nie sztuczne rośliny. W końcu, co może być lepsze niż oryginalny, naturalny akcent?

Jednak z różnych powodów lub względów nie zawsze można sobie pozwolić na żywą florę w domu. Być może dlatego, że nie mamy czasu, aby się nią zająć, lub dlatego, że warunki środowiskowe nie są najbardziej odpowiednie. Jak zatem wykorzystać sztuczne rośliny w dekoracji? Przyjrzyjmy się bliżej.

Jakie zalety mają sztuczne rośliny lub kwiaty

Dzięki technologii w dzisiejszych czasach sztuczne rośliny lub kwiaty wyglądają bardzo podobnie do naturalnych, więc często trudno nawet odróżnić, czy są prawdziwe, czy nie. Jest to niewątpliwie jeden z powodów, dla których stały się tak popularne. Ale mają jeszcze inne zalety.

1. Sztuczne rośliny wymagają bardzo niewielkiej pielęgnacji

Możesz wyjechać na wakacje i nie martwić się o to, kto będzie podlewał rośliny podczas Twojej nieobecności. Ponadto możesz zapomnieć o regularnej pielęgnacji, takiej jak podlewanie, nawożenie, przesadzanie. Nie istnieją też problemy typu „co mam zrobić, moja roślina zachorowała?”.

Sztuczne rośliny uwalniają cię od tego wszystkiego. Możliwe, że jedyną rzeczą, której mogą wymagać, jest odkurzanie ich od czasu do czasu.

Sztuczne rośliny
Jedną z głównych zalet dekorowania sztucznymi roślinami jest to, że nie trzeba poświęcać czasu na ich pielęgnację.

2. Przez długi czas pozostają jak żywe

Naturalne rośliny nieustannie zmieniają swój stan; w jednym sezonie kwitną, w innym więdną, a jeszcze w innym nawet nie mają kwiatów. To szczegół, który nie dotyczy sztucznych roślin. Ich kolor i wygląd przez długi utrzymuje się bez zmian.

W przypadku, gdy sztuczne rośliny stracą swój świeży wygląd, możesz po prostu zastąpić je innymi i to wszystko!

3. Nie są tak atrakcyjne dla zwierząt domowych

Właściciele zwierząt domowych, mogą zaświadczyć, że ich pupile uwielbiają się bawić i skubać rośliny lub wyjmować ziemię z doniczek. Cóż można powiedzieć… wydaje się, że nie mogą mieszkać razem pod jednym dachem!

Często tłumaczy się to zapachem żywych roślin i gleby, pobudzającym wrażliwość węchową zwierząt domowych. To naturalne zachowanie, które sprawia, że czują do nich pociąg.

Sztuczne rośliny mogą początkowo przyciągać ich uwagę. Potem jednak zwierzęta zrozumieją, że to zwykły element domu i stracą zainteresowanie. Ponadto, ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, zwierzętom trudniej je uszkodzić.

4. Sztuczne rośliny są hipoalergiczne

Niektóre naturalne gatunki mogą powodować alergie u członków rodziny lub gości. Jeśli więc myślisz o zielonej dekoracji a masz uczulenie na pyłki, najlepszą opcją są sztuczne  rośliny. Nie ma co do tego wątpliwości!

Chociaż istnieją naturalne opcje, które rzadziej powodują alergie, syntetyczne stanowią najbezpieczniejszą alternatywę. Oczywiście należy je regularnie czyścić, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu.

5. Sztuczne rośliny można umieścić w dowolnej przestrzeni

Większość naturalnych roślin wymaga określonych warunków; półcieni, nasłonecznienia, cienia itp. Dlatego nie będziesz mogła ich ustawić gdziekolwiek. Musisz szukać przestrzeni, które spełniają ich wymagania. Tymczasem sztuczne rośliny można instalować w dowolnym miejscu.

6. Pożegnaj się z owadami

Uciążliwe owady zwykle bardzo ciągną do kwiatów. Niektórzy odstraszają je za pomocą określonych formuł lub repelentów. Jest to jednak coś, co całkowicie eliminują sztuczne kwiaty. Nie mają zapachu ani żadnych cech, które czynią je atrakcyjnymi dla robaków.

7. Mogą dostosować się do dowolnego stylu

Możesz znaleźć wiele różnych kształtów, kolorów, rozmiarów i stylów. Poza tym większość z nich wykonana jest z elastycznych i plastycznych materiałów. Dzięki temu możesz je przesuwać lub obracać, tak aby jeden kwiat był skierowany w jedno miejsce, a drugi w inne. Daje to możliwość zabawy dekoracją i nadania pożądanego wyglądu.

Sztuczne rośliny mają też wady

Sztuczne rośliny czy kwiaty mają też swoje wady. Opisujemy je poniżej, abyś mogła ostatecznie zdecydować, czy powinieneś je mieć, czy nie.

1. Są wykonane z plastiku

W końcu są plastikowe, co może stanowić problem, gdy skończy się ich termin przydatności. Jeśli martwisz się o środowisko, możesz się zastanawiać, czy to dobra opcja, ponieważ prędzej czy później zostaną wyrzucone do kosza.

2. Nie mają zapachu

Wiele osób woli naturalne rośliny ze względu na zapach, który wydzielają, ponieważ perfumują przestrzeń w domu. Sztuczne rośliny nie dają tego efektu. I choć można je spryskać jakimś aromatem, to już nie będzie to samo.

3. Nie rosną ani nie zmieniają się

Zawsze będą miały ten sam rozmiar, kształt i kolor, chyba że je wymienisz i kupisz inne. Oznacza to ciągłą konieczność wymiany, jeśli należysz do tych, którzy lubią zmieniać wystrój.

4. Jeśli są niedrogie, mogą być kiepskiej jakości

Często niskobudżetowe sztuczne rośliny mają zwykle krótszą żywotność. Ponadto łatwiej zauważyć, że nie są prawdziwe, a także wydzielają bardzo silny zapach, który może być nieprzyjemny.

Sztuczne rośliny
Materiały niektórych sztucznych roślin dość szybko psują się, gromadzą kurz i wydzielają nieprzyjemne zapachy.

5. Gromadzą dużo kurzu

Ponieważ są statyczne, gromadzą dużo kurzu i musisz umyć każdą ich część wodą z mydłem. Trzeba to robić regularnie, jeśli nie chcesz, aby dawały efekt przeciwny do zamierzonego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Mężczyzna sadzi tysiące kwiatów dla niewidomej żony w akcie miłości

Sztuczne czy naturalne rośliny? Które wybierzesz do swojego domu?

Jeśli zastanowimy się chwilę, obie opcje mają swoje wady i zalety. Wybór zależy od Ciebie, Twojego stylu życia i Twoich potrzeb. Wymienione aspekty pomogą ci podjąć właściwą decyzję. Jednak wszystkie rośliny – sztuczne lub prawdziwe – nadają domowi wyjątkowy akcent, który ożywia i upiększa przestrzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.