Alergia na pyłki? Wypróbuj te hipoalergiczne kwiaty

Jeśli lubisz róże, masz szczęście. Te piękne kwiaty należą do grupy roślin hipoalergicznych, o ile są to gatunki o gęstych płatkach. Odkryj inne rośliny, które nie szkodzą osobom uczulonym na pyłki.
Alergia na pyłki? Wypróbuj te hipoalergiczne kwiaty

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2022

Przekrwienie, kichanie i nieznośnie swędzące oczy to niektóre objawy alergii na pyłki. Ci, którzy tego doświadczają i kochają kwiaty, zastanawiają się, czy ich piękne płatki nie wywołają kataru siennego. Na szczęście istnieją różne hipoalergiczne kwiaty, którymi można się cieszyć bez przykrych skutków ubocznych.

Oto lista roślin, które możesz bez problemu trzymać w domu.

Hipoalergiczne kwiaty

Pelargonie

Tak, te jaskrawo kolorowe, atrakcyjne kwiaty wytwarzają bardzo mało pyłku, więc nie stanowią problemu dla alergików. Należy jednak pamiętać, że według The NC State Extension Gardener Plant Toolbox pelargonie mogą powodować łagodne podrażnienie skóry po dotknięciu ich liści. Dyskomfort trwa na szczęście tylko kilka minut.

Pelargonie to również dobry wybór do sadzenia w ogrodzie. Lubią przestrzenie częściowo nasłonecznione i mają różne, piękne i żywe kolory, takie jak biały, różowy, czerwony i fioletowy.

2. Begonie

Begonie lubią cień, a jeśli posadzisz je w swoim ogrodzie, otrzymasz hipoalergiczne kwiaty o pięknych płatkach. Istnieje wiele odmian begonii. Można je znaleźć w kolorze czerwonym, pomarańczowym, białym, żółtym, różowym, a nawet dwukolorowym. Istnieje również wiele odmian czystych gatunkowo i mieszańców.

Jeśli jesteś uczulony na pyłki, nie musisz się martwić. Ten kwiat wyrzuca ich bardzo mało.

Begonia.
Begonia to kwiat, który można hybrydyzować, będzie wtedy prezentować odmiany dwukolorowe.

3. Kaktus

Czy miałeś okazję oglądać kwitnącego kaktusa? Istnieje wiele odmian i wszystkie są bardzo efektowne.

Dobrą wiadomością jest to, że rozproszenie ich pyłku nie zależy od wiatru. Tą pracą zajmują się w tym wypadku owady i ptaki, dlatego kaktusy uważane są za kwiaty hipoalergiczne.

Wiele osób woli kaktusy, ponieważ jest to wytrzymała roślina, która nie wymaga ciągłego podlewania, aby zachować piękny wygląd.

4. Azalia

Jest to krzew kwitnący wiosną, a za zapylanie odpowiedzialne są owady, więc jest to kolejny kwiat, który może spokojnie zagościć w Twoim ogrodzie, jeśli jesteś wrażliwy na pyłki.

Należy jednak pamiętać, że ta roślina może być toksyczna. Spójrz na ten raport, aby uzyskać więcej informacji. Na wszelki wypadek, najlepiej nie wąchać kwiatu z bliskiej odległości.

5. Powojnik

Jest to ulubieniec wielu ludzi ze względu na piękne i różnorodne kolory. Masz do wyboru między innymi fiolet, czerwień, biel i żółć.

Co najważniejsze, większość z nich tworzy przyjazne dla alergików, hipoalergiczne kwiaty.

Rosną na żyznej glebie, lubią słońce lub półcień, więc jeśli chcesz mieć bardzo kolorowy ogród, stanowią dobry wybór.

6. Orchidea

Ta roślina zwykle nie wywołuje reakcji. Jeśli jednak jesteś na nią uczulony, możesz zrezygnować z trzymania orchidei w pomieszczeniach.

Większość odmian storczyków preferuje światło pośrednie. Jeśli chcesz je hodować, musisz znaleźć dobrą lokalizację.

Storczyki mają hipoalergiczne kwiaty.
Znajdź dobre miejsce dla swojej orchidei. Chociaż to hipoalergiczne kwiaty, lepiej trzymać je poza domem.

7. Petunie

Na szczęście pyłek kwiatów petunii nie jest uważany za alergenny. Nie tylko urzeka jasnymi kolorami, ale wydziela też charakterystyczny zapach.

Petunie lubią słońce i rosną w wilgotnej glebie. Masz do wyboru różne odmiany kolorystyczne, w tym różowe, fioletowe, czerwone, pomarańczowe i zielone.

8. Róże

Jeśli masz alergię, najlepiej unikać dzikich róż.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że większość róż nie nasila alergii, zwłaszcza jeśli mają gęste płatki, ponieważ są to gatunki, które uwalniają mniej pyłku. Róże mają szeroką gamę kolorów i uwielbiają słońce.

9. Kamelia

Ktoś, kto nie zna się na roślinach, może pomylić je z gatunkiem róży. Oprócz podobieństwa mają jeszcze jedną zaletę: ich piękne kwiaty są hipoalergiczne. Jeśli sadzisz je w ogrodzie, postaraj się umieścić je w półcieniu.

10. Hibiskus

Pyłek tego kwiatu zwykle nie jest przenoszony w powietrzu, ponieważ jest bardzo gęsty. To sprawia, że hibiskus jest idealną rośliną dla alergików. Nie zaleca się jednak picia herbaty z hibiskusa osobom uczulonym, ponieważ mogą one zawierać śladowe ilości jego pyłku.

Lubią dużo słońca, choć mogą też rosnąć w półcieniu. Poza tym mają żywe kolory, które urozmaicą Twój ogród.

Biały hibiskus.
Nie pij herbaty hibiskusowej, jeśli jesteś uczulony na pyłki. Jest w niej wystarczająco dużo substancji, aby na ciebie wpłynąć.

11. Hortensja

Większość gatunków hortensji nie powoduje alergii, chociaż niektórzy ludzie zgłaszają podrażnienia gatunkami siusiu i liści dębu. Najlepiej więc będzie unikać tych dwóch.

Zwykle kwitnie latem, a jej hipoalergiczne kwiaty mają urzekające kolory, więc możesz się w niej zakochać. Pamiętaj tylko, że rośnie na żyznej glebie i lubi słońce lub półcień.

Uważaj na kwiaty zapylane przez wiatr

Większość kwiatów powodujących wrażliwość to te, które są zapylane przez wiatr, takie jak aster, dalia, stokrotki, rumianek, słoneczniki i chryzantemy. Z drugiej strony niektóre kwiaty są hipoalergiczne, ale ze względu na silny zapach najlepiej sadzić je poza domem. Należą do nich gardenia, hiacynt i jaśmin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.