Jak radzić sobie z objawami alergii na pyłki?

Jak radzić sobie z objawami alergii na pyłki?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Dla osób uczulonych na pyłki ich kontakt ze skórą, oczami czy błonami śluzowymi powoduje objawy o różnym nasileniu. Odkryj kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić.

Wiosną nasilają się objawy alergii na pyłki. Pyłek jest produkowany przez rośliny. Jest to malutka kuleczka wypełniona zapłodnionymi komórkami rośliny. Pojedyncza roślina jest w stanie uwolnić do środowiska tysiące ziaren pyłku.

Kiedy pyłek rozprzestrzenia się w powietrzu, jest niewidoczny. Miliony małych cząstek rozprzestrzeniają się i wchodzą w kontakt z naszym układem oddechowym.

Kontakt z naszym układem oddechowym jest czynnością, która wywołuje największą reakcję. Jednak u osób uczulonych na pyłki kontakt ze skórą, oczami czy błonami śluzowymi również powoduje objawy o różnym nasileniu.

Objawy alergii na pyłki

Klasyczne objawy alergii na pyłki obejmują kichanie, swędzenie nosa, katar i łzawienie oczu. Jednak mogą również wystąpić choroby, które mogą stać się poważne, takie jak astma alergiczna.

Wraz z nadejściem wiosny uciążliwości stają się bardziej dotkliwe ze względu na wysokie stężenie pyłków w środowisku. W przypadku, gdy objawy są bardzo silne lub uciążliwe, należy udać się do alergologa, który przepisze leki przeciwhistaminowe lub miejscowe kortykosteroidy.

Alergia na pyłki

Alergia na pyłki może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak zatkany nos i kichanie.

8 wskazówek dotyczących radzenia sobie z alergią na pyłki

Szczególnie na wiosnę bardzo przydatne może być podjęcie prostych środków, takich jak unikanie przesiadywania długich godzin na zewnątrz, noszenie okularów przeciwsłonecznych przy wychodzeniu z domu lub zamykanie okien w godzinach największego stężenia pyłków.

Oto 8 wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie z objawami alergii na pyłki i im zapobiegać.

1. Lepiej w domu

W dni o największej koncentracji pyłków, a przede wszystkim w dni z silnym wiatrem, zaleca się w miarę możliwości wybierać zajęcia, które można wykonywać w pomieszczeniach. W razie potrzeby możesz używać maseczki, najlepiej nawilżonej.

Możesz Cię także zainteresować: Alergia na roztocza: jak jej zapobiegać?

2. Jedz umyte owoce i warzywa

Wskazane jest spożywanie świeżych owoców i warzyw uprzednio umytych. W ten sposób eliminowane są ziarenka pyłku, które mogłyby przywierać do ich powierzchni.

Owoce i warzywa

Spożywanie świeżych owoców i warzyw może pomóc zmniejszyć nawroty objawów alergii na pyłki.

3. Ograniczone godziny na świeżym powietrzu

Najwięcej pyłków pojawia się w godzinach od piątej do dziesiątej rano i od siódmej do dziesiątej wieczorem. Z tego powodu należy ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu w tych godzinach i zamknąć okna w domu.

4. Użyj filtrów powietrza, aby złagodzić alergię na pyłki

Filtry przeciwpyłkowe można umieścić w klimatyzatorach zarówno w domu, jak i w samochodzie. Filtry te mogą pomóc zmniejszyć kontakt z pyłkami.

Warto je często zmieniać, aby nie zmniejszyły swojej skuteczności. Podczas podróży samochodem zamykaj okna, aby zapobiec przedostawaniu się pyłku.

5. Noś okulary przeciwsłoneczne i poznaj poziom pyłków

Wychodząc z domu warto nosić okulary przeciwsłoneczne, aby pyłki nie dostały się do oczu. Może również pomóc poznać prognozy dotyczące poziomu pyłków w krajowych serwisach informacji o pyłkach.

6. Zmień ubranie

Ziarna pyłku mogą osadzać się na ubraniu, więc dobrym pomysłem jest wzięcie prysznica i zmiana ubrania po powrocie do domu. Pomocne może być umycie twarzy i rąk po ekspozycji, jeśli nie można zmienić ubrania. Unikaj też wieszania ubrań na zewnątrz, zwłaszcza gdy nadchodzi wiosna.

7. Zachowaj ostrożność w ogrodzie

Dziecko z alergią

Podczas wystawiania się na działanie środowiska zewnętrznego ważne jest podjęcie środków zapobiegawczych. Nie należy ignorować faktu, że w takich środowiskach wzrasta ryzyko alergii.

Jeśli masz ogród, unikaj roślin zapylanych powietrzem. Nie zaleca się na przykład żywopłotów z roślin pylących w ogrodzie osoby uczulonej na pyłki.

Ponadto należy unikać czynności, które mogą poruszać cząsteczki pyłku, takich jak koszenie trawnika czy zamiatanie tarasu. W przypadku uczulenia na pyłki traw nie należy również leżeć na trawie. Jeśli zamierzasz spędzić noc na świeżym powietrzu, najlepiej nie spać w pobliżu źródeł pyłków, takich jak drzewa lub rośliny.

8. Leczenie farmakologiczne

Jeśli stosujesz określone leczenie alergii, takie jak leki przeciwhistaminowe, zawsze powinieneś robić to pod nadzorem lekarza. Nie należy zapominać, że stosowanie szczepionek jest przydatne w wielu przypadkach.

Czy u Ciebie też pojawiają się objawy alergii na pyłki? Nie zapominaj o wyżej wymienionych wskazówkach. Oczywiście, jeśli dolegliwości nasilą się lub będą się powtarzać, skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gastaminza, G., Bartolomé, B., Bernedo, N., Uriel, O., Audícana, M. T., Echenagusia, M. a, … Muñoz, D. (2005). Alergia al polen de las oleáceas en un lugar donde no hay olivos. Alergologia e Inmunologia Clínica.
  • González, L. (2014). Alergias y el sistema inmune: una revisión desde el aula. Revista Facultad de Ciencias de La Salud UDES.
  • F, G. A. G., & A, V. M. A. (2005). Polinosis y aeroalergenos. Alergia, Asma e Inmunología Pediátricas.
  • Grewling Ł, Bogawski P, Smith M. Pollen nightmare: elevated airborne pollen levels at night. Aerobiologia (Bologna). 2016;32(4):725–728. doi:10.1007/s10453-016-9441-7
  • Sánchez-Lafuente AM, Guitián J, Medrano M, Herrera CM, Rey PJ, Cerdá X. Plant traits, environmental factors, and pollinator visitation in winter-flowering Helleborus foetidus (Ranunculaceae). Ann Bot. 2005;96(5):845–852. doi:10.1093/aob/mci236

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.