Sztuczki z TikToka, które mogą być szkodliwe

TikTok stał się jedną z najważniejszych sieci społecznościowych na świecie. Jednak nie wszystkie informacje tam rozpowszechniane są prawdziwe lub przydatne.
Sztuczki z TikToka, które mogą być szkodliwe
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2023

W sieci społecznościowej TikTok jest mnóstwo filmów z domowymi sposobami w każdej dziedzinie. Niektóre sztuczki z TikToka są nieszkodliwe, a nawet przydatne, ale inne stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Najbardziej niepokojące jest to, że sztuczki z TikToka rozprzestrzeniają się poprzez wielokrotnie wysyłane filmiki, co niestety odbywa się bez weryfikacji tego, czy triki te niosą ze sobą jakiekolwiek ryzyko.

Sztuczki z TikToka takie jak włożenie ząbka czosnku do nosa, opiłowanie zębów lub wprowadzenie kropli nadtlenku wodoru do ucha może prowadzić do skutków ubocznych, od łagodnych do poważnych. Dlatego, zanim wypróbujesz sztuczki z TikToka, poszukaj informacji i zasięgnij opinii profesjonalisty. Co warto wiedzieć? Podpowiemy!

Sztuczki z TikToka, których warto unikać

Zdania na temat stosowania domowych środków są podzielone. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że są one przydatne w przypadku wielu problemów zdrowotnych, inni wolą oparte na dowodach konwencjonalne opcje terapeutyczne.

Ale niezależnie od tego, czy działają, czy nie, ważne jest, aby wiedzieć, że „naturalne” lub „domowe” rozwiązania nie są pozbawione skutków ubocznych. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, skąd się biorą, kto je poleca i czy istnieją informacje o ich możliwym działaniu.

W związku z tym zagłębiamy się w temat domowych środków zaradczych, które zyskują popularność w sieci społecznościowej TikTok. Niektóre mogą wydawać się nieszkodliwe i dawać ciekawe efekty, ale inne stanowią realne zagrożenie dla tysięcy użytkowników, którzy próbują je stosować.

Niestety, chociaż TikTok stał się dość ważnym środkiem rozpowszechniania informacji, wyzwania i sztuczki, które zagrażają zdrowiu ludzi, stały się wręcz wirusowe. Niektóre z poniższych z pewnością powinny budzić naszą czujność.

1. Wkładanie czosnku do nosa na przeziębienie

Jednym z najpopularniejszych filmów o zdrowiu wirusowym na TikTok jest ten, w którym influencerzy wkładają do nosa ząbek surowego czosnku, aby złagodzić przekrwienie spowodowane przeziębieniem. Czy to naprawdę działa? Wyniki wydają się obiecujące, ponieważ po usunięciu czosnku śluz wydaje się spływać.

W rzeczywistości jednak efekt nie jest taki, jaki widać gołym okiem. Dzieje się tak, że czosnek zatrzymuje śluz przez jakiś czas, a po jego usunięciu po prostu spływa. Związki występujące w czosnku mogą natomiast powodować podrażnienie wrażliwej skóry błony śluzowej nosa.

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w Annals of Burns and Fire Disasters, jednym z najczęstszych skutków ubocznych stosowania czosnku są oparzenia. Dlatego ten rodzaj użytkowania nie jest zalecany.

Co robić w przypadku przeziębienia?

W większości przypadków odpoczynek, nawodnienie i przyjmowanie niektórych leków wystarczą, aby pokonać przeziębienie.

Czosnek

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Napój o nazwie „Wewnętrzny prysznic”: wątpliwa nowa moda TikToka

2. Wybielanie zębów magiczną gumką

Jeszcze kilka miesięcy temu jeden z popularnych filmów na TikTok sugerował użycie magicznej gumki jako narzędzia do domowego wybielania zębów. Ten przedmiot składa się jednak z substancji, która jest ścierna i toksyczna.

W rzeczywistości jego głównym zastosowaniem jest czyszczenie ścian i łazienek. Zamiast więc poprawiać estetykę zębów, może ją całkowicie zrujnować. Jego aplikacja na zęby uszkadza szkliwo i naraża zęby na różne choroby.

Jak wybielić zęby?

Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą dentystą, aby dowiedzieć się o różnych metodach wybielania zębów. Według opracowania udostępnionego w The Open Dentistry Journal obecnie istnieją techniki wybielania ambulatoryjnego – takie jak doustna aplikacja żelu z nadtlenkiem – oraz techniki stosowane w gabinecie – wykorzystujące fotoaktywację.

3. Szkodliwe sztuczki z TikToka – ciekły chlorofil

Ciekły chlorofil stał się gwiazdą szerokiej gamy filmów o tematyce wellness. Jego atrakcyjny zielony kolor i liczne przypisywane mu właściwości przekonały tysiące użytkowników, którzy nie wahali się go wypróbować.

Ale czy to działa? Jakie są jego zastosowania? Według jego zwolenników suplement ten może między innymi wzmocnić układ odpornościowy, dodać energii organizmowi, odtruć krew, zwalczać zaparcia i chronić skórę.

Jednak do tej pory nie ma na to wystarczających dowodów. Badania potwierdziły jego potencjał przeciwzapalny i przeciwutleniający, ale nie jest uważany za panaceum na wyżej wymienione problemy zdrowotne.

Trzeba zacząć od tego, że sam suplement to nie czysty chlorofil, a chlorofilina. Ten ostatni składa się z soli miedzi i sodu pochodzących z chlorofilu. Chociaż spożywany w umiarkowanych ilościach nie stanowi zagrożenia, eksperci ds. zdrowia sugerują, aby priorytetowo traktować jego spożycie poprzez zielone warzywa.

Gdy suplement jest przyjmowany w nadmiarze, występują skutki uboczne, takie jak problemy trawienne, biegunka, zielone stolce i podrażnienia skóry. Uważaj! Działa on również jako środek fotouczulający, przez co zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.

Jak bezpiecznie pozyskiwać chlorofil?

Chlorofil jest naturalnie obecny w żywności, takiej jak fasolka szparagowa, groszek, szpinak, jarmuż i inne zielone warzywa. Produkty te uważane są za najlepsze źródło chlorofilu, ponieważ dostarczają również dodatkowych witamin i minerałów. Jeśli chcesz wypróbować płynny suplement chlorofilu, najlepiej najpierw skonsultuj się z lekarzem.

4. Kurczak maczany w zimnym syropie

Brzmi dość niespotykanie i tak jest! Jest to jednak jeden z wielu popularnych domowych środków na przeziębienie proponowanych w TikToku. Polega na gotowaniu kurczaka lub innego mięsa z polewą NyQuil, która jest syropem przeznaczonym do zwalczania objawów przeziębienia.

W tym przypadku należy pamiętać, że NyQuil nie jest przyprawą. Ponadto nie jest dobrym pomysłem umieszczanie go na jedzeniu, ponieważ może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

W wywiadzie dla gazety The Sun lekarz Aaron Hartman wyjaśnił, dlaczego jest to niebezpieczny trend:

Kiedy gotujesz lek na kaszel, taki jak NyQuil, odparowujesz z niego wodę i alkohol, pozostawiając kurczaka nasyconego super skoncentrowaną ilością leku. Ostatecznie to tak, jakbyś spożywał od jednej czwartej do połowy butelki syropu.

Jak już omówiliśmy, nawodnienie, odpoczynek i leki na przeziębienie wystarczą, aby pokonać chorobę. W ciągu kilku dni zaczniesz odczuwać poprawę bez narażania swojego zdrowia.

5. Sztuczki z TikToka – nadtlenek wodoru do zmiękczania woskowiny

Kilku influencerów za pośrednictwem TikToka zasugerowało zastosowanie nadtlenku wodoru w celu usunięcia woskowiny. Chociaż prawdą jest, że substancja ta jest klasyfikowana jako środek cerumenolityczny, nie zaleca się jej stosowania w stanie czystym. Dlaczego?

Cóż, ten składnik może podrażniać kanał słuchowy, zwłaszcza jeśli masz uraz błony bębenkowej lub nagromadzenie płynów. W rzeczywistości zwiększa ryzyko infekcji i dolegliwości.

Jak czyścić woskowinę

Przydatne roztwory nadtlenku wodoru – dostępne w kroplach. Są to produkty o niższym stężeniu nadtlenku wodoru w porównaniu do czystego składnika. Ich aplikacja zmiękcza woskowinę i pomaga ją odprowadzić.

Jednak nie zawsze jest to konieczne. Uszy posiadają mechanizm samoczyszczący, który od czasu do czasu usuwa nadmiar woskowiny. Ponadto wosk jest środkiem ochronnym, który pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji.

Jeśli jednak gromadzi się w nadmiarze i upośledza słuch, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Po postawieniu diagnozy specjalista może zasugerować specjalne krople lub inne opcje terapeutyczne, takie jak kliniczne płukanie uszu.

Sztuczki z TikToka - krople do uszu
Krople do uszu sprzedawane w aptekach mają mniejsze stężenie, co pozwala uniknąć podrażnienia uszu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Filmy TikTok o diecie: dlaczego mogą być szkodliwe?

6. Konturowanie kremem przeciwsłonecznym

Domowe środki zaradcze TikTok również zagrażają zdrowiu skóry. Jednym z najpopularniejszych jest hack z filtrem przeciwsłonecznym. Polega na nałożeniu kremu z filtrem tylko na wybrane partie twarzy, a następnie kilkugodzinnej ekspozycji na słońce. Sam w sobie ma na celu zmniejszenie potrzeby codziennego konturowania.

Ale jak wyjaśnia dr Simran Deo w artykule w gazecie Daily Mail, ekspozycja na promienie słoneczne UV może powodować znaczne uszkodzenia skóry, szczególnie u osób o jasnej karnacji.

W szczególności promienie słoneczne UVA, UVB i UVR są związane z wczesnym pojawianiem się zmarszczek, przebarwień, drobnych linii, a w ciężkich przypadkach raka skóry.

Jak przeprowadzać konturowanie

Najlepszą opcją dla zdrowego konturowania jest użycie makijażu. W tym celu opracowano specjalne produkty kosmetyczne. Przed użyciem ważne jest, aby zabezpieczyć całą twarz kremem z filtrem co najmniej 30 SPF.

Uważaj na niesprawdzone sztuczki z TikToka

Format TikTok jest dość atrakcyjny dla informacji na niemal każdy temat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystko, co jest tam rozpowszechniane, jest prawdziwe i bezpieczne. Jeśli chodzi o zdrowie, niezbędna jest weryfikacja źródła informacji, a przede wszystkim dalsze badania.

Najlepiej uważać na wszystkie domowe środki zaradcze, które są rozpowszechniane jako „cudowne” lub „lecznicze”. W Internecie istnieje wiele wiarygodnych źródeł potwierdzających, czy są one bezpieczne, czy nie.

Wszelkie takie wątpliwości można rozwiązać z lekarzem. Jeśli masz problem zdrowotny, skontaktuj się z profejonalistą, zamiast eksperymentować z niesprawdzonymi radami.

To może Cię zainteresować ...
Triki z TikToka – 5 sztuczek, które ułatwiają sprzątanie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Triki z TikToka – 5 sztuczek, które ułatwiają sprzątanie

Triki z TikToka, o których dzisiaj opowiemy mają związek ze sprzątaniem. Przedstawimy pięć sztuczek, które działają i trzy nieskuteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Keles MK, Bayram Y, Durmus M. How fast can a naturopathic medicine cause skin burn? a case report of garlic burn. Ann Burns Fire Disasters. 2015;28(3):228-229.
  • Féliz-Matos, Leandro et al. “Dental Bleaching Techniques; Hydrogen-carbamide Peroxides and Light Sources for Activation, an Update. Mini Review Article.” The open dentistry journal vol. 8 264-8. 6 Jan. 2015, doi:10.2174/1874210601408010264
  • Pérez-Gálvez A, Viera I, Roca M. Carotenoids and Chlorophylls as Antioxidants. Antioxidants (Basel). 2020;9(6):505. Published 2020 Jun 9. doi:10.3390/antiox9060505
  • Are There Health Benefits to Using Liquid Chlorophyll?. (November 23, 2021). Cleveland Clinic. Available in https://health.clevelandclinic.org/are-there-health-benefits-to-using-liquid-chlorophyll/
  • Rossi E, Borchard K, Cole JM. Pseudoporphyria following self-medication with chlorophyll. Australas J Dermatol. 2015 Feb;56(1):47-8. doi: 10.1111/ajd.12198. Epub 2014 Aug 15. PMID: 25123581.
  • Williams, T. (14 Jan 2022). DOCTOR’S ORDERS Urgent warning as doctors raise alert over dangerous ‘sleepy chicken’ TikTok trend. The Sun. Available in https://www.thesun.co.uk/health/17323541/urgent-warning-doctors-alert-dangerous-sleepy-chicken/
  • Sevy JO, Singh A. Cerumen Impaction Removal. [Updated 2021 Dec 15]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448155/
  • Johnston, H. (26 April 2021). Doctors’ warning over ‘sunscreen contouring’: TiKTok hack for using SPF to make cheekbones look more defined could increase risk of skin cancer. Available from: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-9511899/Why-Sunscreen-Contouring-Dangerous-Think.html
  • Guerra KC, Urban K, Crane JS. Sunburn. [Updated 2021 Aug 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534837/

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.