Filtry przeciwsłoneczne - mity i ciekawe fakty na ich temat
Prawidłowo stosowane filtry przeciwsłoneczne to najlepszy sposób ochrony skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem ultrafioletowym. Celem tego produktu nie jest jednak umożliwienie osobie spędzenia większej ilości czasu na słońcu, ale raczej lepsza ochrona w czasie, który spędza na słońcu.
Istnieją dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego: promienie UVA i UVB. Oba uszkadzają skórę właściwą i zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Z tego powodu ważne jest, aby stosować krem z filtrem, oznaczony na etykiecie jako SPF, który chroni przed promieniowaniem UVB.
Powinien również chronić Cię przed promieniowaniem UVA, na co wskazuje akronim UVA w kółku.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Powiemy Ci wszystko w tym artykule.
Mity i ciekawe fakty na temat filtrów przeciwsłonecznych
Na temat filtrów przeciwsłonecznych krążą legendy przekazywane wszelkimi kanałami komunikacji. Ale gdy chodzi o coś tak poważnego jak zdrowie Twojej skóry, poznanie prawdy ma kluczowe znaczenie.
Z tego powodu przedstawimy ci serię mitów i ciekawostek dotyczących filtrów przeciwsłonecznych.
1. Mit: Bycie opalonym jest zdrowe
Opalenizna nie jest synonimem zdrowia ani urody. Według naukowców z University of New Delhi (Indie) jest to jeden z mechanizmów obronnych skóry w obecności zewnętrznej agresji promieniowania ultrafioletowego.
W związku z tym ciemna skóra jest również podatna na oparzenia słoneczne i szkody spowodowane promieniowaniem słonecznym.
2. Mit: Aby syntetyzować witaminę D, trzeba się opalić
To stwierdzenie jest fałszywe. Chociaż synteza witaminy D jest rzeczywiście aktywowana przez ekspozycję na słońce, po pewnym czasie ta stymulacja się zatrzymuje.
Z tego powodu badanie opublikowane w The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism sugeruje, że nie trzeba godzinami się opalać. Wystarczy 10 minut dziennie, trzy dni w tygodniu, aby syntetyzować tę ważna witaminę.
3. Mit: Filtr przeciwsłoneczny zaczyna działać po 30 minutach
Ten mit jest powiązany z przekonaniem, że należy nałożyć krem przeciwsłoneczny na pół godziny przed ekspozycją na słońce.
Warto jednak wiedzieć, że filtr przeciwsłoneczny działa od momentu nałożenia, chociaż stabilizuje się dopiero po 10 minutach.
4. Mit: Wszystkie filtry przeciwsłoneczne są takie same
Nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne są sobie równe. W tym sensie farmaceuci Antonieta Garrote i Ramón Bonet twierdzą, że ich różnice wynikają z następujących czynników:
- Stabilność filtrów przeciwsłonecznych
- Ochrona przed różnymi rodzajami promieniowania ultrafioletowego
- Przyleganie do skóry
- Konsystencja produktu według indywidualnych preferencji
5. Mit: SPF wskazuje czas ochrony
To nieprawda. SPF pokazuje, ile razy dłużej można być wystawionym na działanie słońca, aby wywołać taki sam rumień lub zaczerwienienie, jak po niestosowaniu kremu z filtrem.
Ten pomiar odnosi się tylko do ochrony przed promieniami UVB. Jednak prawda jest taka, że żaden filtr przeciwsłoneczny nie może zablokować 100% promieniowania słonecznego. Używanie dwóch różnych filtrów przeciwsłonecznych również nie zwiększy SPF.
6. Mit: Nie potrzebujesz więcej niż jednej aplikacji dziennie
Filtr przeciwsłoneczny utrzymuje się na skórze maksymalnie do 2 godzin. Z tego powodu konieczne jest częste ponowne nakładanie produktu. Powinieneś również nałożyć go ponownie po pływaniu przez ponad 20 minut lub jeśli nadmiernie się pocisz.
Nie zapominaj, że należy go stosować również zimą i w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie słoneczne przechodzi przez chmury.
7. Mit: Nie opalisz się, jeśli stosujesz filtry przeciwsłoneczne
Nawet jeśli używasz kremu z filtrem, pewna ilość promieniowania dostaje się do skóry. To aktywuje naturalny mechanizm ochronny organizmu: produkcję melaniny.
Jeśli pojawia się opalenizna, oznacza to, że promieniowanie słoneczne szkodzi skórze właściwej i produkuje melaninę, próbując się chronić.
Może Cię zainteresować: Jak leczyć poparzoną słońcem twarz za pomocą naturalnych środków
8. Mit: Jeśli używam wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego, nie muszę go ponownie nakładać
Specjalista Leire Azcona Barbed wyjaśnia, że obecnie filtry przeciwsłoneczne są wodoodporne nawet do 20 minut. Jednak niektóre wytrzymują dłużej, co powinno być widoczne na etykiecie w następujący sposób:
- Wodoodporny: skuteczny po 40 minutach pływania
- Wodoodporne lub bardzo wodoodporne: takie, które pozostają skuteczne po 80 minutach pływania
Właściwe użycie robi różnicę
Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych ochroni skórę właściwą przed starzeniem, ryzykiem zachorowania na raka i innymi zagrożeniami.
Dodatkowo pamiętaj, że filtry przeciwsłoneczne nie zachowują trwałości z roku na rok, ponieważ z czasem tracą swoją stabilność. Po otwarciu pojemnika informacja na temat okresu przydatności po otwarciu określa, jak długo można go efektywnie używać. Odnosi się do czasu po otwarciu, w którym produkt zachowa swoje właściwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Antonieta Garrote & Ramón Bonet (2008). Fotoprotección. Factores de protección y filtros solares Revista Offarm. Vol. 27. Nº5. Educación Sanitaria. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-fotoproteccion-factores-proteccion-filtros-solares-13120520
- Azcona Barbed, Leire (2003). Protección solar- Actualización. Farmacia Profesional. Vol, 17. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-proteccion-solar-actualizacion-13047981
- Bennett, M. F., Robinson, M. K., Baron, E. D., & Cooper, K. D. (2008). Skin immune systems and inflammation: Protector of the skin or promoter of aging? In Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings. https://doi.org/10.1038/jidsymp.2008.3
- Binkley, N., Novotny, R., Krueger, D., Kawahara, T., Daida, YG, Lensmeyer, G., Hollis, BW y Drezner, MK (2007). Estado bajo de vitamina D a pesar de la abundante exposición al sol. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 92 (6), 2130-2135. https://doi.org/10.1210/jc.2006-2250
- Dinkova-Kostova, A. T., Jenkins, S. N., Fahey, J. W., Ye, L., Wehage, S. L., Liby, K. T., … Talalay, P. (2006). Protection against UV-light-induced skin carcinogenesis in SKH-1 high-risk mice by sulforaphane-containing broccoli sprout extracts. Cancer Letters. https://doi.org/10.1016/j.canlet.2005.09.012
- Gilaberte, Y., Coscojuela, C., Sáenz de Santamaría, M. C., & González, S. (2003). Fotoprotección. Actas Dermo-Sifiliograficas.
- Mohania, D., Chandel, S., Kumar, P., Verma, V., Digvijay, K., Tripathi, D., … Shah, D. (2017). Ultraviolet radiations: Skin defense-damage mechanism. In Advances in Experimental Medicine and Biology (Vol. 996, pp. 71–87). Springer New York LLC.