Slugging - trend w pielęgnacji skóry, o którym musisz wiedzieć

Slugging to metoda pielęgnacji skóry. Rutyna niesie ze sobą korzyści i zagrożenia, ze względu na działanie jej głównego składnika.
Slugging - trend w pielęgnacji skóry, o którym musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powszechne jest, że zabiegi pielęgnacyjne twarzy obejmują produkty, które obiecują idealną cerę bez konieczności długiego czekania na rezultaty. Jedną z opcji jest slugging, czyli technika, która proponuje polerowanie twarzy za pomocą wazeliny. Substancja ta, jak wskazuje Clínica Universidad de Navarra (CUN), jest formułą w postaci pasty, kremu lub maści o właściwościach zmiękczających, nawilżających i ochronnych dla skóry.

Kompozycja pochodzi z rafinacji węglowodorów nasyconych. Dzięki swojej przydatności w leczeniu podrażnień, strupów i przetarć wazelina zyskała miejsce w świecie urody. W sieciach społecznościowych niektórzy twórcy treści sugerują nałożenie tego składnika na twarz, aby wyglądała jak „porcelana”. Stosując slugging, należy jednak zachować ostrożnośc.

Czym jest slugging?

Slugging jest częścią K-Beauty, terminu, który odnosi się do koreańskiego kanonu piękna. Polega na rozprowadzeniu na twarzy warstwy wazeliny w celu wygładzenia i rozświetlenia skóry. Popularność tej metody wynika z pochlebnych komentarzy na portalach społecznościowych, gdzie twierdzi się, że Twoja cera zmienia się z dnia na dzień.

Brakuje jednak twardych dowodów na skuteczność leczenia. Opinie dermatologów odnoszą się do niego z ostrożnością, ponieważ wazelina działa jako lekarstwo na pewne schorzenia skóry, ale skóra twarzy jest bardzo delikatna.

Ponadto większość filmów rozpowszechnianych za pośrednictwem TikTok nie dotyczy pracowników służby zdrowia, ale użytkowników, którzy wypróbowali produkt i polecają go w celu wyeliminowania zaskórników i zapewnienia gładkości.

Chociaż w niektórych przypadkach wyniki są pozytywne, specjaliści ostrzegają, że żele naftowe nie powinny być stosowane codziennie. Mieszaniny te mają tendencję do utrudniania funkcjonowania gruczołów produkujących lipidy skóry.

Wazelina
Wazeliny nie można nakładać codziennie na skórę, ponieważ jej pochodne węglowodorowe mogą powodować skutki uboczne.

Czy ślimak jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry?

W czasie niskich temperatur lub w bardzo wietrzny i zimny dzień być może wystarczy trochę wazeliny, o ile twoja twarz nie wykazuje następujących cech:

 • Predyspozycje do trądziku: Tłusta skóra zostanie pogorszona przez właściwości błonotwórcze maści, co może wpływać na pracę gruczołów łojowych.
 • Infekcje: Istnieje możliwość, że maść może zakłócać gojenie się otwartej rany, mimo że środek zmiękczający skórę zawsze był sprzedawany jako środek chroniący przed drobnymi skaleczeniami i oparzeniami. Zostało to odnotowane w badaniu klinicznym sponsorowanym przez Rockefeller University.
 • Skóra tłusta: Skóra właściwa z tą unikalną cechą ma już odpowiednią lub nadmierną warstwę lipidową i nie wymaga dodatkowej.

Korzyści i zagrożenia związane z opóźnianiem

Nie odrzucaj tej sztuczki kosmetycznej od razu. Ważne jest, aby znać zarówno zalety, jak i przeciwwskazania końcówki K-Beauty. Spodziewając się kroków i kondycji skóry, można uzyskać odpowiednie rezultaty.

Korzyści z obijania

Wśród korzyści płynących z tej praktyki możemy wymienić następujące:

 • Sprzyja przenikaniu składników: Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii wskazuje, że wazelina jest okluzyjna. Dlatego też wazelina powierza ostatni etap pielęgnacji skóry. Działa jak maska na noc, która uszczelnia nałożone wcześniej składniki aktywne. Chodzi o to, aby substancje lepiej wnikały.
 • Pomaga skórze zatrzymać transepidermalną wodę: Nawet jeśli jest to cienka warstwa, konsystencja produktu zatrzymuje wilgoć w skórze. To jedna z podstawowych przesłanek tej procedury.
 • Slugging wspomaga barierę skórną: Osoby, które stosują tę metodę, starają się poprawić barierę ochronną skóry, ponieważ uważa się, że zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń środowiskowych do tkanki twarzy.

Zobacz też: Jak wykorzystać płatki róż w pielęgnacji twarzy?

Zagrożenia związane z ociężałością

Z drugiej strony zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę w przypadku wazeliny na skórze, są następujące:

 • Może powodować wypryski: jeśli na twojej twarzy pojawiają się pryszcze, zaskórniki i przebarwienia, wazelina może pogorszyć sytuację. W tym samym duchu ociężałość wspomaga staranne wchłanianie olejków komedogennych, a te nie są odpowiednie dla skóry tłustej.
 • Może dojść do starcia między składnikami aktywnymi: kilka kosmetyków upiększających skórę zawiera silne składniki aktywne, takie jak retinoidy. W obliczu otaczającej misji wazeliny, ten rodzaj pierwiastka zostaje uwięziony i zwiększa niebezpieczeństwo uszkodzenia wrażliwej skóry z podrażnieniami, przebarwieniami i wypryskami.
 • Możliwe opóźnienie w dezynfekcji: wazelinę należy wstrzymać do czasu wyleczenia obszarów z dermatozą lub infekcjami grzybiczymi lub bakteryjnymi. W zależności od nasilenia proces byłby opóźniony przez zatykanie porów. W takich przypadkach miejsce aplikacji należy dokładnie oczyścić i poddać działaniu miejscowego sterydu przepisanego przez dermatologa.
Slugging. Wazelinowanie twarzy
Skóra tłusta ma już nadmierną warstwę pokrywającą ją, więc dodanie wazeliny może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Slugging – od czego zależy skuteczność?

Kilka kluczowych rzeczy, o których zawsze należy pamiętać, to to, że nawet jeśli obijanie jest dobrze przyswajane przez skórę, nie należy włączać go do codziennej rutyny, ale tylko okazjonalnie. Choć może się to wydawać powtarzalne, ważne jest, aby wiedzieć, że efekty nie są takie same dla wszystkich rodzajów skóry.

Aby uzyskać skuteczność koreańskiej techniki na suchej skórze, zwróć uwagę na kroki, które powinieneś wykonać:

 1. Oczyszczanie: Zmyj makijaż łagodnym, bezalkoholowym środkiem czyszczącym, takim jak woda micelarna. Jeśli używasz tonera, nałóż go.
 2. Odnowa i nawilżenie: Na oczyszczoną skórę twarzy nałóż krem lub serum, które odbudowuje skórę. Kwas hialuronowy to dobry wybór przed elementami okluzyjnymi, ponieważ maksymalizuje nawilżenie.
 3. Slugging: To czas, aby posmarować wazelinę. Warstwa musi być cienka. Odczekaj 30 minut przed pójściem spać. Następnie pozostaw produkt na całą noc.
 4. Poranne oczyszczanie: Po przebudzeniu umyj twarz zwykłym środkiem czyszczącym i kontynuuj poranną pielęgnację skóry.

Substytuty wazeliny do leczenia

W tym samym celu pod uwagę należy brać również inne substancje zagęszczające. Na przykład olej z pestek winogron, rafinowana oliwa z oliwek i olej rycynowy są alternatywami.

Chociaż mają one pewne naturalne powinowactwo do skóry, słuszną rzeczą jest skonsultowanie się i poszanowanie profesjonalnych obserwacji dermatologicznych dotyczących tego, co zdecydujesz się użyć jako środka upiększającego twarz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.