Nadtlenek wodoru i jego zastosowanie w domu

Nadtlenek wodoru i jego zastosowanie w domu

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2016

Nadtlenek wodoru to związek powszechnie występujący na rynku. Uważa się go za jeden z najbardziej bezpiecznych dostępnych naturalnych środków dezynfekcyjnych. Nadtlenek wodoru można całkowicie usunąć z organizmu poprzez utlenianie, czyli przez proces kontrolowanego spalania.

Chociaż nadtlenek wodoru znajduje powszechne zastosowanie w lecznictwie, wykorzystuje się go również w gospodarstwie domowym. Jeśli szukasz alternatywnych i ekologicznych środków czyszczących, wiedz, że nadtlenek wodoru ma w obie wiele znakomitych cech, które mogą okazać się bardzo przydatne. 

Nadtlenek wodoru podczas sprzątania w domu

Nadtlenek wodoru
 • Nadtlenek wodoru jest bardzo wydajny, więc z pewnością stanie się twoim sprzymierzeńcem w sprzątaniu. W butelce ze sprayem zmieszaj jednakowe ilości nadtlenku wodoru (stężenie 3%) i wody mineralnej. Wykorzystaj mieszankę do wyczyszczenia łazienki, blatów, desek do krojenia i wielu innych powierzchni.
 • To bardzo skuteczny sposób, który jednocześnie stanowi znakomitą alternatywę dla wszystkich chemicznych produktów, które mogą negatywnie wpływać na twoje zdrowie.
 • Aby wyczyścić swoją zmywarkę, dodaj odrobinę nadtlenku wodoru do pojemnika na środek czyszczący.
 • Ten związek to także bardzo dobry wybielacz. Znakomicie usuwa plamy z białych ubrań, bez względu na to, czy chodzi o plamy po napojach bezalkoholowych, czerwonym winie, cyz krwi.
 • Jeżeli chcesz usunąć plamy po krwi, po prostu rozprowadź po nich nadtlenek wodoru i pozostaw go na kilka minut. Następnie wyszoruj dane miejsce i dokładnie opłucz wodą.
 • Namocz szczoteczkę do zębów w niewielkiej ilości nadtlenku wodoru, aby całkowicie zabić wirusy i bakterie, które wraz z czasem zaczynają się na niej gromadzić.
 • Jeśli masz trudności z pozbyciem się plam lub przypaleń na twoich garnkach lub patelniach, po prostu przygotowuj pastę na bazie sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu) i nadtlenku wodoru, a następnie wyszoruj nią zabrudzoną powierzchnię. Pozostaw na niej pastę przez kilka minut, a następnie dokładnie opłucz.
 • Wymieszaj związek z wodą w stosunku 1:2, aby w ten sposób dokładnie umyć owoce i warzywa przed jedzeniem.

Nadtlenek wodoru w higienie osobistej

Nadtlenek wodoru
 • Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadtlenek wodoru może być stosowany jako płyn do płukania ust. Sprzyja zapobieganiu problemom wywoływanym przez bakterie i wirusy. Jest także bardzo wydajny i skuteczny, a z czasem także pomaga w wybielaniu zębów. Używaj ten związek w stężeniu 3%.
 • Jeśli chcesz uzyskać naturalną pastę do zębów, która dobrze wybieli twoje zęby, zmieszaj trzy porcje sody oczyszczonej z jedną porcją nadtlenku wodoru. Myj zęby przygotowaną mieszanką.
 • Nadtlenek wodoru to naturalny środek przeciwbólowy. Dzięki właściwościom przeciwwirusowym, przecibakteryjnym i przeciwgrzybicznym, bardzo dobrze radzi sobie także z infekcjami.
 • Regularnie stosowany nadtlenek wodoru może stać się twoim ulubionym naturalnym wybielaczem zębów.
 • Jeśli chcesz w naturalny sposób rozjaśnić swoje włosy, przygotuj mieszankę 50/50 składającą się z nadtlenku wodoru i wody, a następnie spryskaj nią mokre i dopiero co umyte włosy. Zmiana nie będzie ogromna, ale jeśli będziesz często stosować ten sposób, stopniowo zaczniesz rozjaśniać włosy.
 • Nadtlenek wodoru pomoże ci także zwalczyć wypryski skórne. Wystarczy, że będziesz nakładać go bezpośrednio na dotknięty nimi obszar przy użyciu wacika.

Nadtlenek wodoru w gospodarstwie domowym

 • Wymieszaj ze sobą w dużej misce równe porcje nadtlenku wodoru i wody. W tak przygotowanym roztworze przez 10 minut mocz swoje stopy, a następnie natychmiast je wysusz. Ten prosty sposób zapobiega i zwalcza grzybicę paznokci.
 • Do gorącej destylowanej wody dodaj dwa razy tyle nadtlenku wodoru, aby następnie wykorzystać mieszankę wraz z wodą pod prysznicem w celu pozbycia się drożdżycy.
 • W przypadku skaleczeń lub zadrapań, najlepiej będzie jeśli dwa razy dziennie zastosujesz na nie nadtlenek wodoru. W ten sposób zapobiegniesz infekcjom i przyspieszysz proces gojenia.
 • Zmieszaj ze sobą równe porcje nadtlenku wodoru (3%) i wody mineralnej, a następnie spryskaj obszary, w obrębie których chcesz usunąć roztocza.
 • Nadtlenek wodoru to także naturalny środek na zwalczanie objawów przeziębienia i zapalenia zatokW tym celu zmieszaj ze sobą równe porcje tego związku z wodą, a następnie nałóż mieszankę na wewnętrzną część swojego nosa. Pozostaw ją na cztery minuty, a później wydmuchaj nos w chusteczkę.
 • Aby zwalczyć obrzęki (opuchnięcia), zmieszaj jedną łyżkę stołową nadtlenku wodoru o stężeniu 3% z litrem gorącej wody destylowanej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.