Światowy Dzień Zdrowia: 6 przydatnych wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaproponowała Światowy Dzień Zdrowia w celu podkreślenia ważnych aspektów związanych z fizycznym, psychicznym i społecznym dobrostanem ludzi. Tematem roku 2023 jest „Zdrowie dla wszystkich”ze szczególnym naciskiem na to, jak zadbać o swój umysł.
To szczególny okres. W 75. rocznicę istnienia WHO, instytucja dokonuje przeglądu swojej przeszłości, ale także patrzy w przyszłość z ideą zapewnienia jak najlepszej jakości zdrowia i najwyższej możliwej jakości życia dla wszystkich mieszkańców planety.
Stworzona w tym celu strona internetowa została udostępniona online dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o obchodach i rocznicy. Możesz to przeczytać tutaj i zrozumieć, dlaczego tak ważne zapewnienie zdrowia dla wszystkich.
Jednak Światowy Dzień Zdrowia wskazuje również na ogólny dobrostan i dobre samopoczucie wykraczające poza sferę fizyczną. W naszym stresującym, gorączkowym i zmieniającym się stylu życia, apeluje, by koniecznie zadbać o umysł.
Aby się do tego przyczynić, przygotowaliśmy 6 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
1. Porozmawiaj z kimś
Często nie doceniamy czegoś tak prostego jak rozmowa. Chodzi po prostu o mówienie o tym, co jest dla nas ważne, co nas motywuje, co nas przeraża lub martwi.
W niektórych obszarach może to stanowić trudność. Niełatwo jest otworzyć się i rozmawiać o uczuciach w przestrzeniach, które są tradycyjnie zamknięte dla tych tematów. Analiza opublikowana w „Social Science & Medicine” zwróciła uwagę na kryzys milczenia, jakiego doświadczają mężczyźni na wsi. W tym środowisku nie mogą bowiem rozmawiać o pewnych sprawach z obawy przed potępieniem.
Jak więc o tym mówić? Jak możemy się otworzyć, skoro nie jest to u nas powszechna praktyka? Ważne jest, aby używać własnych słów i być szczerym. Pomocny może być poradnik przygotowany przez Fundację Zdrowia Psychicznego, z którym można się zapoznać tutaj.
2. Wyjdź na łono natury
Kontakt z naturą pomaga zadbać o umysł. Warto przypomnieć sobie hasło Światowego Dnia Zdrowia 2022, które brzmiało „Nasza planeta, nasze zdrowie”, podkreślając głęboki związek między środowiskiem a naszym dobrostanem.
Eksperci są coraz bardziej przekonani, że kontakt z naturą poprawia zdrowie psychiczne. Ale nie tylko, pomaga także zapobiegać rozwojowi zaburzeń nastroju.
Od zwykłego spaceru po parku po bardziej angażujące doświadczenia, takie jak kąpiel w lesie, coraz więcej osób rozumie, że w naturze znajduje spokój i relaks. Szybkość życia w miastach i postęp betonu zagrażają tym możliwościom.
Badanie z 2021 roku wykazało, że kontakt z zielonymi i niebieskimi przestrzeniami miał dla niektórych osób kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z pandemią. Po zamknięciu i strachu, jaki ogarnął świat, rekreacja i wypoczynek na otwartej przestrzeni dawały nadzieję na inne spojrzenie w przyszłość.
Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Media społecznościowe – czy mogą wywoływać zaburzenia?
3. Nie używaj szkodliwych substancji
Alkohol, tytoń i narkotyki nie pomagają dbać o umysł. Nie są też skutecznym sposobem na ucieczkę lub odstresowanie.
Wręcz przeciwnie, używanie takich substancji faktycznie pogarsza twoje zdrowie psychiczne:
- Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) alkohol zwiększa częstość występowania lęku i depresji.
- Według danych National Institute on Drug Abuse istnieje wyraźny szkodliwy związek między tytoniem a zdrowiem psychicznym. Pacjenci z chorobą psychiczną uważaną za ciężką, taką jak schizofrenia, mają wskaźnik palenia do 85%. W rzeczywistości 8 na 10 osób z tym zaburzeniem pali.
- Krótki przegląd skutków marihuany w różnych aspektach wykazał, że codzienne rekreacyjne używanie marihuany może zwiększać ryzyko psychozy i prawdopodobnie depresji.
Podsumowując, nie używaj substancji, które mogą prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego lub pogorszyć istniejący stan. W obliczu pokusy i nieodpartej chęci konsumpcji wróć do pierwszej wskazówki i porozmawiaj z kimś.
4. Ćwicz uważność
Nie jest to ani modna wskazówka, aby zadbać o swój umysł, ani frazes na Światowy Dzień Zdrowia. Uważność naprawdę może przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia.
Praktyka ta nie ma ograniczeń wiekowych. Badania pokazują, że dzieci i młodzież mogą korzystać z modeli dostosowanych do ich zdolności nawiązywania kontaktu z otoczeniem. Natomiast starsi dorośli doświadczający stresujących sytuacji są mniej narażeni na depresję, gdy często stosują praktyki uważności.
Nie musisz od razu być ekspertem od medytacji. Potrzeba czasu, aby nauczyć się wchodzić w kontakt z otoczeniem za pomocą uważności. Zacznij od kilku pytań, w kontrolowanym środowisku bez zakłóceń zewnętrznych:
- Co teraz czujesz?
- Jakie zapachy są wokół ciebie?
- Jakie dźwięki rozlegają się w Twoim otoczeniu?
Możesz być zainteresowany: Jaki jest wpływ ultraprzetworzonej żywności na zdrowie psychiczne?
5. Rób rzeczy, które kochasz i rób nowe rzeczy
Robienie tego, co lubimy, zawsze wydaje się dobre. Dlaczego więc nie robimy tego częściej?
Rutyna, zapracowanie, stres i wymówki często oddzielają nas od tego, co naprawdę sprawia nam przyjemność. A może po prostu potrzebujemy lepszej organizacji lub stanowczej decyzji o powrocie do tego sportu, do tego artystycznego wyrazu, do tych spotkań z innymi, które nas satysfakcjonowały.
Hobby to zdrowa droga ucieczki od stresu i niepokoju. Ponadto często pozwala nam kontaktować się z grupą przynależności, która nas uwzględnia i wspiera.
Ale pójdźmy trochę dalej. Próbujmy nowych rzeczy, bez obowiązku i bez presji, by „zrobić to dobrze”. Nowe doświadczenia pomagają zadbać o umysł, ponieważ rozpraszają uwagę mózgu.
6. Dobrze się odżywiaj i ćwicz
Recenzja opublikowana przez University of Cambridge jasno wykazała, że odżywianie odgrywa kluczową rolę w dbaniu o umysł. Odkryto, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej jest czynnikiem ochronnym i zapobiegawczym, jeśli chodzi o zaburzenia zdrowia psychicznego. Przy okazji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak opracować taki plan żywieniowy, mamy na ten temat obszerny artykuł.
Z drugiej strony ćwiczenia mają zdolność poprawiania nastroju, jak wykazały niektóre badania naukowe. Aktywność fizyczna ma działać przeciwzapalnie, co czyni ją skutecznym narzędziem w walce z lękiem i stresem.
Ale to nie wszystko. Dobre odżywianie i ćwiczenia fizyczne to nawyki, które poprawiają zdrowie układu krążenia, płuc i układu pokarmowego. Ponadto zapobiegają rozwojowi różnych typów złośliwych patologii. Dlaczego więc o to nie zadbać? Co więcej, dlaczego nie skorzystać ze Światowego Dnia Zdrowia, aby rozpocząć drogę do dobrego samopoczucia?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bratman, G. N., Anderson, C. B., Berman, M. G., Cochran, B., De Vries, S., Flanders, J., … & Daily, G. C. (2019). Nature and mental health: An ecosystem service perspective. Science advances, 5(7), eaax0903. https://www.science.org/doi/full/10.1126/sciadv.aax0903
- de Frias, C. M., & Whyne, E. (2015). Stress on health-related quality of life in older adults: the protective nature of mindfulness. Aging & mental health, 19(3), 201-206. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/13607863.2014.924090
- Kallapiran, K., Koo, S., Kirubakaran, R., & Hancock, K. (2015). Effectiveness of mindfulness in improving mental health symptoms of children and adolescents: a meta‐analysis. Child and adolescent mental health, 20(4), 182-194. https://acamh.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/camh.12113
- Hall, W., Hoch, E., & Lorenzetti, V. (2019). Cannabis use and mental health: risks and benefits. European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience, 269, 1-3. https://link.springer.com/article/10.1007/s00406-019-00986-2
- Herron, R. V., Ahmadu, M., Allan, J. A., Waddell, C. M., & Roger, K. (2020). “Talk about it:” changing masculinities and mental health in rural places?. Social Science & Medicine, 258, 113099. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S027795362030318X
- Mikkelsen, K., Stojanovska, L., Polenakovic, M., Bosevski, M., & Apostolopoulos, V. (2017). Exercise and mental health. Maturitas, 106, 48-56. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378512217308563
- Owen, L., & Corfe, B. (2017). The role of diet and nutrition on mental health and wellbeing. Proceedings of the Nutrition Society, 76(4), 425-426. https://www.cambridge.org/core/journals/proceedings-of-the-nutrition-society/article/role-of-diet-and-nutrition-on-mental-healthandwellbeing/372284768DB78DB02EB199E277AABF79
- Pouso, S., Borja, Á., Fleming, L. E., Gómez-Baggethun, E., White, M. P., & Uyarra, M. C. (2021). Contact with blue-green spaces during the COVID-19 pandemic lockdown beneficial for mental health. Science of The Total Environment, 756, 143984. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S004896972037515X