Światowy Dzień Tarczycy: kiedy powinieneś odwiedzić endokrynologa

Czy wiesz, że w maju obchodzi się Światowy Dzień Tarczycy? Choroby tarczycy dotykają miliony ludzi na całym świecie.
Światowy Dzień Tarczycy: kiedy powinieneś odwiedzić endokrynologa
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca, 2023

Co roku 25 maja obchodzony jest Światowy Dzień Tarczycy, aby podnieść świadomość na temat znaczenia leczenia chorób związanych z tarczycą. Jest to okazja do rozpowszechniania materiałów informacyjnych, zapobiegawczych i terapeutycznych na temat zaburzeń tarczycy, które dotykają miliony ludzi na całym świecie.

Dlaczego obchodzi się Światowy Dzień Tarczycy?

Różne międzynarodowe organizacje medyczne co roku wykorzystują 25 maja do podnoszenia świadomości na temat chorób, które wpływają na tarczycę. Ważne jest, aby zawczasu leczyć te patologie, ponieważ wpływają na wiele różnych funkcji w naszym ciele. Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Advances in Therapy sugeruje, że niedoczynność tarczycy dotyka do 5% populacji ogólnej.

Ponadto ta sama publikacja szacuje, że kolejne 5% jest niezdiagnozowanych, co sprawia, że brakuje świadomości i wiedzy na temat objawów niedoczynności tarczycy. W związku z tym Europejskie Stowarzyszenie Tarczycy (ETA) zaproponowało 25 maja jako datę Światowego Dnia Tarczycy.

Jest to dzień założenia tej organizacji w 1965 roku. Od 2008 roku dołączyły do niej inne powiązane podmioty medyczne, takie jak Thyroid International Federation (TIF) i American Thyroid Association (ATA).

Co to jest choroba tarczycy?

Choroba tarczycy to każda choroba, która zaburza pracę tego organu. Narząd odpowiada za produkcję hormonów tarczycy, które biorą udział w wielu różnych funkcjach w naszym organizmie. Zmiany w tym zakresie mogą objawiać się dolegliwościami kardiologicznymi, gastroenterologicznymi, a nawet psychiatrycznymi.

Tarczyca jest gruczołem układu hormonalnego w kształcie motyla, który znajduje się pod krtanią. U dorosłych mierzy od 4 do 6 centymetrów (około 2 cali), a głównymi produkowanymi przez nią hormonami są T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna).

Niektóre z jego funkcji są następujące.

 • generuje apetyt
 • produkuje energię
 • pomaga zasnąć
 • reguluje tętno
 • kontroluje temperaturę ciała

Jakie są główne zaburzenia?

Według danych opublikowanych przez American Thyroid Association (ATA) szacuje się, że ponad 12% Amerykanów zapada na choroby tarczycy w ciągu swojego życia. Liczba ta wynosi 20 milionów osób, z których aż 60% nie jest świadomych swojego stanu.

Główne choroby dotykające ten gruczoł to:

 • Nadczynność tarczycy: zaburzenie spowodowane nadmierną produkcją hormonów tarczycy.
 • Niedoczynność tarczycy: spowodowana niską produkcją hormonów tarczycy.
 • Zapalenie tarczycy: stan zapalny gruczołu.
 • Wole wieloguzkowe: nieregularny wzrost gruczołu z powiększeniem jego rozmiaru z powodu obecności guzków.
 • Rak tarczycy: według danych przeanalizowanych przez Indian Journal of Surgical Oncology, w 2020 roku był to dziesiąty najczęściej występujący nowotwór na świecie.

6 oznak wymagających wizyty u endokrynologa

Według badania przeprowadzonego przez Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, niektóre czynniki ryzyka wpływają na pojawienie się chorób tarczycy. Na przykład zaawansowany wiek, stres, niskie lub nadmierne spożycie jodu i palenie tytoniu, między innymi.

Oprócz tych czynników każdy powinien zwracać uwagę na pewne oznaki wskazujące na konieczność konsultacji u endokrynologa. Oto one.

1. Ogólna konsultacja lekarska nie rozwiązała problemu

Lekarz pierwszego kontaktu jest przeszkolony w leczeniu objawów i diagnozowaniu chorób tarczycy. Jednak w przypadkach, gdy leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, ważne jest skierowanie do specjalisty. W tym przypadku chodzi o endokrynologa.

2. Zmęczenie i skrajne zmęczenie

Ciągły brak energii, zmęczenie i problemy ze snem mogą wiązać się z niedoczynnością tarczycy, czyli niską produkcją hormonów przez gruczoł. Mogą również pojawiać się stany drażliwości i niepokoju.

3. Obrzęk szyi

Pojawienie się guzków lub obrzęków w okolicy szyi wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, To może być przypadek wola.

4. Problemy z kontrolowaniem masy ciała

Ze względu na bezpośredni udział w metabolizmie, choroby tarczycy mogą powodować nadmierną utratę lub przyrost masy ciała. W pierwszym przypadku zwykle odpowiada nadczynności tarczycy, natomiast w drugim bardziej powszechna jest niedoczynność.

5. Nieregularne tętno

Zwróć uwagę na tętno. Może być zaburzone ze względu na chorobę tarczycy. Może wystąpić zarówno tachykardia, jak i bradykardia.

6. Niestabilna temperatura ciała

Kolejną oznaką możliwych zaburzeń tarczycy jest nieregularna temperatura ciała. Taki stan może objawiać się nagłymi uderzeniami gorąca lub zimna, a także nadmiernym poceniem się. Nierzadko zdarza się, że osoby z niedoczynnością tarczycy odczuwają zimno przy łagodnej pogodzie, podczas gdy osoby z nadczynnością tarczycy cierpią z powodu gorąca w chłodne dni.

Światowy Dzień Tarczycy promuje profilaktykę

Chociaż chorobom tym trudno jest zapobiegać, istnieją pewne środki, które mogą pomóc zmniejszyć częstość ich występowania. Na przykład utrzymanie odpowiedniego poziomu jodu i żelaza w diecie, wysypianie się i regularne konsultacje lekarskie. Należy również unikać palenia i nadmiernego spożywania alkoholu. Światowy Dzień Tarczycy to doskonały moment na podniesienie świadomości w tej kwestii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • American Thyroid Association (ATA). (2023). General Information/Press Room. Consultado el 24 de mayo de 2023. https://www.thyroid.org/media-main/press-room/
 • Chiovato, L., Magri, F., & Carlé, A. (2019). Hypothyroidism in Context: Where We’ve Been and Where We’re Going. Advances in therapy, 36(Suppl 2), 47–58. https://doi.org/10.1007/s12325-019-01080-8
 • Rodríguez Ramos, Jorge Félix, Boffill Corrales, Acela María, & Rodríguez Soria, Alberto. (2016). Factores de riesgo de las enfermedades tiroideas. Hospital del Seguro Social Ambato. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, 20(5), 113-128. Recuperado en 24 de mayo de 2023, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-31942016000500014&lng=es&tlng=es.
 • Santiago-Peña, Luis Francisco. (2020). Fisiología de la glándula tiroides. Disfunción y parámetros funcionales de laboratorio en patología de tiroides. Revista ORL, 11(3), 253-257. Epub 11 de enero de 2021. Consultado el 24 de mayo de 2023. https://dx.doi.org/10.14201/orl.21514
 • Shank, J. B., Are, C., & Wenos, C. D. (2022). Thyroid Cancer: Global Burden and Trends. Indian journal of surgical oncology, 13(1), 40–45. Consultado el 24 de mayo de 2023. https://doi.org/10.1007/s13193-021-01429-y

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.