Stopy - jak zrobić peeling z oleju kokosowego i soli

Już od pierwszej aplikacji tego kremu zauważymy, że nasz skóra jest miękka i delikatna. Będzie jednak potrzebna wytrwałość, jeśli chcemy, by efekty były trwałe.
Stopy - jak zrobić peeling z oleju kokosowego i soli
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Stopy mają tendencję do nieestetycznych zgrubień i odcisków. Powstają one na skutek siły tarcia, jakie powstaje w obuwiu. Odciski powstają zwłaszcza na podbiciu stóp oraz na piętach jednej lub obu stóp. W niektórych przypadkach cierpią również palce stóp.

Odciski powstają na skutek gromadzenia się martwych komórek naskórka, odwodnienia a w innych przypadkach z powodu wysiłku. Choć problemy dotykające nasze stopy nie stanowią większego problemu dla zdrowia, zawsze lepiej od razu spróbować im zaradzić, aby uniknąć bólu oraz nieprzyjemności.

Na szczęście, istnieją produkty, które w naturalny sposób zmiękczają skórę oraz wyraźnie zmniejszają problem odcisków. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na krem złuszczający do stóp wykonany na bazie oleju kokosowego i soli gruboziarnistej.

Oprócz tego, że usunie odciski, doskonale nawilży skórę i zapobiegnie grzybicy stóp. Koniecznie przeczytaj!

Stopy – zadbaj o nie naturalnie

Domowy krem złuszczający na bazie oleju kokosowego i gruboziarnistej soli jest doskonałym produktem, który eliminuje zgrubienia i zrogowaciałą skórę. Dzięki temu nasze stopy będą miękkie i piękne.

W odróżnieniu od komercyjnych środków kosmetycznych dostępnych w sklepach, ten rodzaj peelingu jest znacznie tańszy i nie zawiera żrących środków chemicznych.

Olej kokosowy

Olej kokosowy to organiczny składnik, który od lat jest ceniony jako wielki sprzymierzeniec piękna naszej skóryZawarte w nim kwasy tłuszczowe o średnim łańcuchu z łatwością wchłaniają się w pory skórne. Po wchłonięciu doskonale regulują nasze pH i pomagają nam zachować odpowiednie nawilżenie skóry.

Składniki stanowiące antyoksydanty i nawilżacze ułatwiają zmiękczanie skóry, usuwając martwe komórki naskórka i inne zanieczyszczenia, które przyczepiają się do powierzchni skóry.

Wziąwszy pod  uwagę to wszystko oraz działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jakie wykazuje ten olej, czyni z niego jeden z najlepszych produktów przeznaczonych do dbania o skórę oraz stopy.

Sól morska

Z drugiej strony, sól kamienna działa jak silny środek złuszczający i przeciwzapalny, jest ona wręcz idealna do tego, by zmiękczyć twardą skórę naszych stóp. Co więcej, koi ona ból i usuwa uczucie ciężkości stóp.

Sól ta zawiera cenne minerały i przeciwutleniacze, które po wchłonięciu doskonale równoważą pH skóry i usuwają suchość.

Działa ona również jako środek przeciwgrzybiczy, dzięki czemu zmniejsza ilość czynników chorobotwórczych wywołujących podrażnienia skóry i nieprzyjemny zapach.

Złuszczająca kuracja na bazie oleju kokosowego i soli – przygotowanie

Olej kokosowy

Złuszczająca kuracja na bazie oleju kokosowego i soli to doskonały i niedrogi przepis, który możesz wykonać zaledwie w kilka minut.

Składniki z łatwością znajdziesz w dowolnym sklepie zielarskim lub kosmetycznym. Ważne jednak, by zweryfikować, czy rzeczywiście są one organiczne i z naturalnych źródeł.

Olej kokosowy musi być w 100% organiczny, ponieważ w takiej właśnie formie zawiera najwięcej dobroczynnych właściwości. Owszem, przetwarzany olej jest znacznie tańszy, ale w tym przypadku warto wydać nieco więcej pieniędzy i cieszyć się bardziej odżywczą wersją tego kosmetyku.

Składniki

 • 1/2 szklanki organicznego oleju kokosowego (100 g)
 • 3 łyżki soli gruboziarnistej (36 g)

Potrzebne przybory

 • Szklany pojemnik z przykrywką
 • Mieszadło z silikonu lub drewna

Sposób przygotowania

 • Umieść olej kokosowy w szklanym pojemniku, a następnie zmieszaj go z gruboziarnistą solą.
 • Mieszaj całość drewnianą lub silikonową łyżką, upewniając się, że produkty dobrze się ze sobą połączyły.
 • Pozostaw na kilka godzin, a następnie nałóż.

Sposób zastosowania

 • W godzinach nocnych, tuż przed snem, wypłucz stopy wodą i mydłem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które być może zgromadziły się na ich powierzchni.
 • Następnie, weź nieco środka złuszczającego na bazie oleju kokosowego i soli i wetrzyj w okolice, gdzie powstały odciski.
 • Pozostaw na około 20 do 30 minut i zanurz stopy w letniej wodzie.
 • Jeżeli chcesz wzmocnić złuszczający efekt, wykonaj delikatny masaż stóp okrężnymi ruchami. Po upływie 15 minut zmyj krem wodą.
 • Dokładnie osusz skórę i wetrzyj w stopy nawilżający krem.
 • Powtarzaj czynność co najmniej 4 razy w tygodniu, aby usunąć odciski w krótkim czasie.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Spuchnięte nogi? Są na to sposoby!

Kilka wskazówek

Pamiętaj, że choć wspomniane przez nas leczenie odcisków ma wiele korzyści, nie jest tak, że z dnia na dzień zupełnie usunie wszelkie zanieczyszczenia i zgrubienia skórne.

Mając to na względzie, postaraj się wykazać wytrwałością i regularnością. W taki sposób zobaczysz na własne oczy, że możesz zwalczyć ten problem bez konieczności wydawania dużych kwot na konwencjonalne kosmetyki.

Warto też zwrócić uwagę na obuwie. Powinniśmy starać się, by było odpowiednio dobrane i nie naruszało skóry Twoich stóp. Dzięki temu odciski nie wrócą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.