„Still”: historia Michaela J. Foxa i jego życia z chorobą Parkinsona

Niedawno opublikowany dokument „Still” zdobywa pochwały za sposób, w jaki opowiada o życiu aktora i jego zmaganiach z chorobą Parkinsona. Widziałeś go już?
„Still”: historia Michaela J. Foxa i jego życia z chorobą Parkinsona
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2023

W swoim nowym dokumencie biograficznym Still: A Michael J. Fox Film artysta postanawia opowiedzieć w pierwszej osobie, jak żyje ze swoją złożoną chorobą. Kanadyjsko-amerykański aktor, znany z głównej roli w trylogii Powrót do przyszłości, zbudował równoległą karierę jako aktywista zajmujący się badaniami nad chorobą Parkinsona.

Odtwórca roli Marty’ego McFly’a cierpi na to schorzenie neurodegeneracyjne od ponad 30 lat.

„Still”: życie, kariera i aktywizm Michaela J. Foxa

W piątek 12 maja na Apple TV odbyła się premiera filmu dokumentalnego Still: A Michael J. Fox Movie w reżyserii Davisa Guggenheima. Z entuzjastycznymi recenzjami od czasu premiery, produkcja ujawnia w pierwszej osobie szczegóły życia i kariery Foxa. Jednak w centrum uwagi znajduje się również wczesna diagnoza choroby Parkinsona.

W wieku zaledwie 29 lat lekarze ostrzegli Michaela, że grozi mu to zaburzenie. Od jego światowego sukcesu w Powrocie do przyszłości minęło niewiele czasu, więc przyznał się, że początkowo je negował. Jednak w 1998 roku upublicznił swój stan, a 2 lata później założył Fundację Michaela J. Foxa, która ma na celu badanie tej choroby.

Jakie objawy miał na początku Michael J. Fox?

Aktor powiedział, że pierwsze symptomy choroby poczuł w małym palcu podczas pracy nad filmem Doc Hollywood. Jest to częsta manifestacja we wczesnych stadiach choroby.

Choroba Parkinsona to patologia neurodegeneracyjna, która atakuje komórki nerwowe lub neurony, zmniejszając produkcję dopaminy.

Powoduje to różne objawy motoryczne, które pogarszają się wraz z postępem choroby, ponieważ jest to stan przewlekły i nieodwracalny. Niektóre z jego najczęstszych objawów są następujące.

Jaki jest zasięg choroby Parkinsona?

Według książki Parkinson’s Disease: Pathogenesis and Clinical Aspects, jest to tak złożony stan, że specyficzne mechanizmy nie są jeszcze w pełni poznane. Eksperci wskazują, że jest to druga po chorobie Alzheimera najczęstsza choroba neurodegeneracyjna, dotykająca zwłaszcza osoby po 60. roku życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała w 2019 roku, że cierpi na nią ponad 8,5 miliona ludzi na świecie. Podczas gdy strona parkinson.org ustala liczbę 10 milionów. Jeśli chodzi o czynniki związane z początkiem choroby, są one zróżnicowane i obejmują uwarunkowania genetyczne i środowiskowe.

Jak sugeruje wspomniana publikacja, największym czynnikiem ryzyka jest wiek, ale także pewne nawyki, takie jak palenie i spożywanie kofeiny, a także kwestie genetyczne. Jednak obecne dowody nie są wystarczające do ustalenia determinujących czynników ryzyka, poza genetycznymi.

Profilaktyka i leczenie choroby Parkinsona

Chociaż jest to choroba związana z genetyką i nie ma określonego lekarstwa, różne zdrowe nawyki mogą pomóc jej zapobiec. Na przykład:

  • Spożywanie zrównoważonej diety
  • Unikanie palenia tytoniu i picia alkoholu
  • Uprawianie aktywności fizycznej
  • Dobry sen

Z drugiej strony badanie opublikowane w czasopiśmie Brain Sciences wykazało, że taniec ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i zdolności motoryczne pacjentów. Leczenie choroby Parkinsona zwykle polega na podawaniu leków mających na celu przywrócenie poziomu dopaminy.

Na przykład lewodopa, za pomocą której Michael Fox od lat kontroluje swój stan. Jednak badania sugerują, że leczenie lewodopą z czasem traci skuteczność. Dlatego konieczne jest zwiększenie dawki.

Ponadto w 1998 roku aktor przeszedł talamotomię. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu niewielkiej części wzgórza, która kontroluje pewne ruchy mimowolne.

„Still” ukazuje działalność Michaela J. Foxa w walce z chorobą Parkinsona

Wszystkie te powody sprawiają, że odkrycie nowych metod leczenia tej choroby jest szczególnie ważne dla organizacji, które nad tym pracują. W związku z tym działalność popularyzatorska prowadzona przez Michaela J. Foxa w trakcie jego kariery nabrała nowego impetu wraz z wydaniem filmu dokumentalnego.

Aktor otrzymał kilka nagród za swoją pracę z fundacją, która zebrała ponad 1,2 miliarda dolarów. Fundacja zajmuje się finansowaniem badań i udzielaniem wsparcia pacjentom z chorobą Parkinsona.

Kilka lat temu Fox wydał już książkę zatytułowaną Lucky Man, w której omawia niektóre aspekty choroby i jej leczenia. Jednak Still stał się dla sławnego aktora nową, ważną okazją do podniesienia świadomości przez swoją osobistą historię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antonina Kouli, Kelli M. Torsney, and Wei-Li Kuan. (2018). Parkinson’s Disease: Pathogenesis and Clinical Aspects [Internet]. Chapter 1: Parkinson’s Disease: Etiology, Neuropathology, and Pathogenesis. Stoker TB, Greenland JC, editors. Consultado el 18 de mayo de 2023. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536722/
  • Armstrong, M. J., & Okun, M. S. (2020). Diagnosis and Treatment of Parkinson Disease: A Review. JAMA, 323(6), 548–560. Consultado el 18 de mayo de 2023. https://doi.org/10.1001/jama.2019.22360
  • Bearss, K. A. & De Souza, J. F. X. (2021) Parkinson’s Disease Motor Symptom Progression Slowed with Multisensory Dance Learning over 3-Years: A Preliminary Longitudinal Investigation. Brain Sci. 2021, 11(7), 895. Consultado el 18 de mayo de 2023. https://doi.org/10.3390/brainsci11070895
  • Hurtado, F., Cardenas, M. A. N., Cardenas, F. P., & León, L. A. (2016). La Enfermedad de Parkinson: Etiología, Tratamientos y Factores Preventivos. Universitas Psychologica, 15(5). Consultado el 18 de mayo de 2023. https://www.redalyc.org/journal/647/64750042012/64750042012.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.