Zapalenie miazgi: objawy, przyczyny, rodzaje i leczenie

Ból zębów jest dość powszechnym objawem na całym świecie, który może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród nich znajdziemy zapalenie miazgi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym stanie? Czytaj dalej, a wyjaśnimy Ci to.
Zapalenie miazgi: objawy, przyczyny, rodzaje i leczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 06 listopada, 2022

Gdy niektóre bodźce, takie jak intensywne zimno lub gorąco, zęby trochę bolą. Jednak ból powinien ustąpić, gdy stymulacja ustanie. Jeśli ból nie ustępuje, to prawdopodobnie jest to zapalenie miazgi. W tym artykule powiemy Ci więcej o rodzajach, objawach, przyczynach i leczeniu tego schorzenia zębów.

Co to jest zapalenie miazgi?

Schorzenie to oznacza zapalenie miazgi jednego lub więcej zębów w wyniku próchnicy, urazu lub innej przyczyny. Czym jednak jest miazga zębowa? Cóż, to luźna tkanka łączna otoczona twardą substancją zwaną zębiną.

Miazga odpowiada za wytwarzanie różnych substancji potrzebnych do prawidłowego utrzymania zębów. Jednak ta tkanka charakteryzuje się reakcją zapalną na każdy rodzaj urazu, powodując w ten sposób zapalenie miazgi.

Ten stan jest drugą najczęstszą przyczyną nagłych stanów stomatologicznych z 40% wskaźnikiem zapadalności. Ponadto ma różne tryby prezentacji, które zależą od poziomu zaawansowania.

Odwracalne zapalenie miazgi

W tym przypadku stan zapalny waha się od łagodnego do umiarkowanego. Innymi słowy, dotknięty ząb będzie powodował ból w odpowiedzi na różne bodźce. Jednak gdy ból ustanie, miazga będzie mogła powrócić do pierwotnego stanu.

Niemniej jednak, mimo że jest to początkowa faza choroby, ból może stać się nie do zniesienia ze względu na duże unerwienie i unaczynienie miazgi. Jak sama nazwa wskazuje, ten stan jest odwracalny i aby znaleźć rozwiązanie, wystarczy usunąć przyczynę problemu.

Nieodwracalne zapalenie miazgi

Kiedy mówimy o nieodwracalnym zapaleniu miazgi, odnosimy się do bardziej zaawansowanego stadium choroby. W tym sensie stan zapalny w jamie już zaburzył krążenie krwi w miazdze, co spowoduje martwicę i śmierć miazgi.

Należy podkreślić, że gdy miazga zębowa osiągnie ten punkt, nie ma możliwości jej odzyskania. Dlatego jego leczenie jest nieco bardziej inwazyjne i rozległe.

Ząb z próchnicą
Ubytki są jedną z głównych przyczyn zapalenia miazgi.

Hiperplastyczne zapalenie miazgi

Hiperplastyczne zapalenie miazgi to najbardziej niezwykła forma ze wszystkich, a jednocześnie taka, która wymaga więcej czasu na pojawienie się. Jest to postać przewlekłego zapalenia miazgi wynikającego z długotrwałego obnażenia jamy.

Ten typ zapalenia charakteryzuje się proliferacją tkanki ziarniniakowej w jamie. W tym sensie mogą pojawić się komórki, które nie są charakterystyczne dla zębów, takie jak niezrogowaciała, uwarstwiona tkanka płaska, która tworzy dziąsła.

Objawy zapalenia miazgi

Głównym objawem charakteryzującym ten stan jest ból zębów w odpowiedzi na określone bodźce. Należy pamiętać, że ból jest zwykle słabo zlokalizowany i nie ogranicza się do dotkniętego zęba. Dlatego pacjenci mogą odczuwać ból w całkowicie zdrowym miejscu.

Jednak może się to znacznie różnić w zależności od rodzaju obecnego zapalenia miazgi. Tak więc, gdy mamy do czynienia z formą odwracalną, ból będzie ewidentny w odpowiedzi na określony bodziec, taki jak zimno lub ciepło. Następnie zniknie po kilku sekundach.

Z drugiej strony, w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, ból utrzymuje się przez kilka minut, nawet po ustaniu bodźca. Ponadto w niektórych przypadkach pacjenci mogą zgłaszać ból samoistny – to znaczy ból, który pojawia się bez widocznej przyczyny.

Po pewnym czasie z nieodwracalnym zapaleniem miazgi dochodzi do martwicy miazgi zęba. Spowoduje to utratę wrażliwości zębów na bodźce. Pojawi się wtedy dyskomfort przy ucisku i podczas żucia.

Wreszcie, przerostowe zapalenie miazgi jest bezobjawowe ze względu na przewlekły stan. W tym przypadku dotknięta tkanka została już pokryta nową, co daje jej pewną ochronę. Mimo to chorzy mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas żucia.

Zapalenie miazgi – przyczyny

Ogólnie rzecz biorąc, główną przyczyną zapalenia miazgi są ubytki w zębach, ponieważ potrafią one penetrować zębinę i mogą wpływać na miazgę. Ponadto może to być również spowodowane uderzeniami, erozją, paradontozą, a nawet źle wykonanymi zabiegami stomatologicznymi.

Jednak ze względu na niewielkie różnice wygodniej jest badać je osobno, w zależności od rodzaju. W związku z tym najczęstszymi przyczynami odwracalnego zapalenia miazgi są:

  • Ubytki w zębach, które nie wpływają na nerw.
  • Erozja w zębach, która dociera do zębiny.
  • Zębina odsłonięta po złamaniu zęba.
  • Infekcje bakteryjne wpływające na miazgę.
  • Ciężkie przypadki bruksizmu.

Z drugiej strony przyczyny nieodwracalnego zapalenia miazgi są nieco bardziej szczegółowe i dotkliwe. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • Bardzo zaawansowane ubytki w zębach, które wpływają na miazgę zębową.
  • Zabiegi ortodontyczne wykonywane z nadmierną siłą w sposób zmniejszający przepływ krwi.
  • Gdy podczas głębokiego wypełnienia zostanie usuniętych więcej tkanek niż oczekiwano, a miazga zostanie odsłonięta.

Wreszcie przerostowe zapalenie miazgi ma tylko jedną prawdopodobną przyczynę. Pojawia się w zębach z poważnymi ubytkami, w których miazga zębowa była eksponowana przez dłuższy czas.

Mężczyzna u stomatologa
Zapalenie próchnicy leczy się lekami i zabiegami stomatologicznymi, jeśli konieczne jest usunięcie ubytku lub urazu.

Leczenie miazgi

Niezależnie od rodzaju zapalenia miazgi, leczenie wstępne będzie polegało na zastosowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Ma to na celu zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie infekcji, jeśli takie istnieją.

Po zakończeniu leczenia farmakologicznego sam stan zostanie wyleczony. W przypadku odwracalnego zapalenia miazgi należy wziąć pod uwagę, że ten stan w dużej mierze spowodowany jest próchnicą. Dlatego leczenie będzie polegało na jego usunięciu, czy to za pomocą wypełnienia stomatologicznego, czy też endodoncji.

Z drugiej strony, gdy jest to nieodwracalna lub przerostowa forma zapalenia miazgi, leczenie będzie nieco bardziej inwazyjne. W takich przypadkach zostanie wykonana pulpotomia lub pulpektomia – czyli częściowa lub całkowita ekstrakcja miazgi zębowej.

O czym należy pamiętać w przypadku zapalenia miazgi?

Zapalenie miazgi samo w sobie nie stanowi niebezpiecznego stanu. Oznacza to, że w krótkim okresie nie spowoduje to sytuacji zagrażającej życiu. Jednak ból może być dość irytujący i stanowi nagły przypadek dentystyczny.

Aby temu zapobiec, najlepiej zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, szczególnie w przypadku najmłodszych członków rodziny. Dzieje się tak, ponieważ są najbardziej podatne na próchnicę, która jest główną przyczyną tego problemu z zębami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez Ruiz A, Roseñada Cepero R, Grau León I, González Ramos R. Interpretación fisiopatológica de los diferentes estadios de una pulpitis. Rev Cubana Estomatol. 2005;42(2).
  • Morales A, Vareliano G. Tratamientos conservadores de la vitalidad pulpar y tratamiento endodóntico en una sesión [Universitario]. Universidad Nacional Mayor de San Marcos; 2010.
  • Perero Perero O. Manejo de la pulpitis irreversible. Caso clínico. [Universitario]. Universidad de Guayaquil; 2016.
  • López Castellanos L, Toledo Reyes L, Machado Rodríguez R. Caracterización de las pulpitis agudas. Medicentro Electrónica. 2017; 21( 3 ): 231-233.
  • Pita Laborí L, Matos Cantillo D, Pita Laborí K. Pulpitis crónica hiperplásica. Presentación de un caso. Revista Información Científica. 2018;97( 4 ): 842-850.
  • Berger, César Olivares, et al. “Agudizaciones endodóncicas: incidencia y su relación con el diagnóstico pre-operatorio.” Revista KIRU 13.1 (2016).
  • Alcaide Espinosa, J., Baonza Carqués, and A. Martínez Muñoz. “Revisión clínico-patológica de la pulpitis crónica hiperplásica: Definición, etiología y tratamiento.”
  • Hahn, Chin-Lo, and Frederick R. Liewehr. “Relationships between caries bacteria, host responses, and clinical signs and symptoms of pulpitis.” Journal of endodontics 33.3 (2007): 213-219.
  • Antoniak, M., et al. “Selected aspects of treatment of irreversible pulpitis.” Progress in Health Sciences 7.2 (2017): 111-116.
  • Suneelkumar, Chinni, Anirudhan Subha, and Dorasani Gogala. “Effect of preoperative corticosteroids in patients with symptomatic pulpitis on postoperative pain after single-visit root canal treatment: a systematic review and meta-analysis.” Journal of endodontics 44.9 (2018): 1347-1354.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.