Próchnica zębów u niemowląt — objawy i sposób zapobiegania

Próchnica zębów dla niemowląt jest formą ubytków, która dotyka w szczególności dzieci karmione butelką. Jak można jej uniknąć?
Próchnica zębów u niemowląt — objawy i sposób zapobiegania

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2021

Próchnica zębów u niemowląt jest formą ubytków, która dotyka niemowląt i małych dzieci. Może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany.

Dzisiaj chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby szczegółowo opisać, na czym polega próchnica zębów u niemowląt. Dowiedz się jak ją rozpoznać i jakie środki należy podjąć, aby usunąć problem.

Czym dokładnie jest próchnica zębów u niemowląt?

Jest to proces bakteryjny niszczący zęby. Bakterie te, zwykle bytujące w jamie ustnej, rozwijają się w tym środowisku dzięki cukrom i innym resztom pokarmowym, które gromadzą się na zębach.

Ten rodzaj ubytków wpływa na zęby dziecka zwłaszcza u niemowląt karmionych butelką. Może również dotyczyć dzieci do 4 lub 5 roku życia.

Płacz dziecka.
Próchnica zębów u niemowląt to destrukcyjny proces spowodowany nadmierną proliferacją bakterii.

Dlaczego się rozwija?

Dzieci, które piją płyny bogate w cukry, takie jak mleko, soki owocowe, koktajle mleczne lub napoje bezalkoholowe, często są podatne na próchnicę, ponieważ cukry te gromadzą się wokół zębów i dziąseł.

Ogólnie rzecz biorąc, w jamie ustnej naturalnie znajduje się duża liczba bakterii. Tak więc, gdy te bakterie napotkają nagromadzenie cukrów wokół zęba, osadzają się na nim i zaczynają się nimi żywić. Przy okazji jednak nie oszczędzają szkliwa i poszczególnych tkanek zębów. Rezultatem jest postępujące osłabienie zęba.

Niemowlęta, które są najbardziej narażone na tego typu ubytki, to te, które są narażone na działanie słodkich płynów przez długi czas. Na przykład te, które zasypiają z butelką w ustach lub takie, których rodzice zanurzają smoczek w słodzonych płynach i pozwalają trzymać go w ustach przez kilka godzin.

Im dłużej dziąsła i zęby przestaną być szczotkowane, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy. Bakterie mają wtedy więcej czasu na swoje szkodliwe działanie.

Próchnica zębów u niemowląt — konsekwencje

Jak widać, ważne jest, aby zwracać uwagę na pojawienie się każdego objawu, bez względu na to, jak mały by był. Opóźnienie w diagnozie i leczeniu doprowadzi do poważniejszych konsekwencji. Pierwszym objawem są małe białe plamki pojawiające się na zębach. Plamy te ciemnieją, stają się żółtawe, a następnie brązowe lub czarne. Oprócz nich może wystąpić nieświeży oddech lub ból pod wpływem dotyku.

Co więcej, gdy pozwoli się na postęp próchnicy, ząb może wypaść. Niestety, może to mieć również wpływ również na uzębienie stałe. Może to prowadzić do problemów z mową lub żuciem, gdy pojawiają się nowe zęby.

Maluch myje zęby.
Próchnica zębów w butelce dla niemowląt może powodować wszystko, od małych plamek na zębach po ich utratę. Może nawet prowadzić do przyszłych problemów z zębami stałymi.

Zobacz też: Nieświeży oddech? Zrób płyn do płukania ust!

Próchnica zębów u niemowląt?

Najważniejszą rzeczą w zapobieganiu próchnicy jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej:

  • Codziennie masuj dziąsła dziecka czystą, wilgotną ściereczką, jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów.
  • Zacznij myć zęby dziecka, gdy tylko zaczną się pojawiać, miękką szczoteczką do zębów i ilością pasty do zębów około jednej trzeciej wielkości grochu.
  • Unikaj praktyk takich jak pozwalanie na zasypianie dziecka z butelką czy zanurzanie smoczka w płynach z cukrem. Znacznie zwiększą one ryzyko rozwijania się próchnicy.
  • Ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej, gdy dziecko używa butelki lub smoczka.
  • Dziecko będzie wymagało kontroli dentystycznych, gdy tylko zaczną pojawiać się zęby.

Jak zawsze, skrupulatna kontrola wszystkich tych elementów jest niezbędna, aby sytuacja nie stała się bardziej skomplikowana. Gdy tylko pojawi się którykolwiek z powyższych objawów, nie wahaj się udać do specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.