Zapalenie dziąseł - poznaj naturalne lekarstwa

Aby właściwie zadbać o dziąsła, należy dbać o higienę jamy ustnej i regularnie chodzić do dentysty. Profesjonalne czyszczenie wykonane w gabinecie może zapobiec różnym problemom.
Zapalenie dziąseł - poznaj naturalne lekarstwa

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2021

Zapalenie dziąseł to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej, która wychodzi na jaw podczas wizyty u dentysty. Jej przyczyną najczęściej jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Bakterie i mikroby, które normalnie żyją w jamie ustnej, rozmnażają się, gdy nie zwracasz wystarczającej uwagi na jej stan zdrowia.

Stan zapalny spowodowany przez nadmierną ilość bakterii, niszczy tkanki podtrzymujące zęby. Jeśli leczenie nie jest podjęte na czas, może dojść do stanu, w którym dziąsła zaczynają oddzielać się od zębów, inaczej zwanym paradontozą.

Zapalenie dziąseł powoduje zaczerwienienia, wrażliwość i ból. W niektórych przypadkach może się również pojawić krwawienie. Stosując poniższe zalecenia, możesz zadbać o higienę jamy ustnej i utrzymać swoje dziąsła w dobrym zdrowiu.

Naturalne lekarstwa na zapalenie dziąseł

Istnieje wiele sposobów walki z tą przypadłością. W tym artykule przedstawimy te, które naszym zdaniem są najszybsze i najbardziej skuteczne.

Aloes

Aloes to roślina, która już w starożytności była znana ze względu na swoją zdolność leczenia niekończącej się listy problemów. Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i lecznicze. Aloes jest również bardzo skuteczny w przypadku zapalenia dziąseł.

Aloes na zapalenie dziąseł

Sposób stosowania

 • Wcieraj niewielką ilość żelu z aloesu na stan zapalny dziąseł 3 lub 4 razy dziennie.
 • Po tygodniu stosowania tego zabiegu zauważysz pozytywną zmianę.

Goździki

Ta znana przyprawa, która dodaje aromatu wielu potrawom i deserom, ma również właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Goździki zawierają także flawonoidy, które nadają im działanie antybiotyczne.

Składniki

 • 5 goździków
 • 1 szklanka wody

Sposób stosowania

Przygotuj płyn do płukania ust, umieszczając 5 goździków w gorącej wodzie. Zaczekaj aż trochę ostygnie, a następnie wypłucz usta.

Woda z solą

To jest lekarstwo, które już nasze babcie stosowały za zapalenie dziąseł. Woda z solą pomaga zmniejszyć stan zapalny w jamie ustnej.

woda z solą na zapalenie dziąseł

Sposób stosowania

 • Sporządź mieszaninę soli i wody.
 • Użyj jej jako płynu do płukania ust.
 • Następnie umyj zęby.
 • Najlepiej jeśli użyjesz soli morskiej.

Soda oczyszczona

Ten dar natury zwykle zajmuje specjalne miejsce w naszych domach. Soda oczyszczona jest bardzo przydatna w leczeniu różnorodnych problemów zdrowotnych. Dzięki alkalicznym właściwościom działa przeciwbakteryjnie, a także neutralizuje kwasy pochodzące ze spożywanej żywności.

Sposób stosowania

 • Aby uzyskać lekarstwo na zapalenie dziąseł, zrób pastę z sody oczyszczonej i kilku kropel wody.
 • Wcieraj w zainfekowane dziąsła raz dziennie.

Imbir i sól

Innym naturalnym lekiem stosowanym w leczeniu zapalenia dziąseł jest imbir. Ten pikantny korzeń ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które są korzystne dla Twojego zdrowia.

imbir i sól na zapalenie dziąseł

Składniki

 • 1 mały kawałek imbiru
 • Szczypta soli

Sposób stosowania

 • Weź kawałek imbiru i dokładnie go zmiel.
 • Dodaj szczyptę soli i odrobinę wody, aby uzyskać konsystencję przypominającą pastę. Wmasuj otrzymaną mieszankę w dziąsła.
 • Wcieraj krem przez minutę i powtarzaj zabieg 3 razy dziennie.

Dodatkowe uwagi

Zapalenie dziąseł uszkadza tkanki wokół zębów. Powoduje to nieświeży oddech, w niektórych przypadkach nawet utratę zębów. Krwawienie, które powoduje może stać się pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. Mogą powodować ciężkie infekcje i rozprzestrzeniają się w jamie ustnej.

Istnieje kilka problemów medycznych, które mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł. Niektóre choroby związane z niedożywieniem mogą nawet zaatakować Twój układ odpornościowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Z tego powodu bardzo ważne jest włączenie błonnika do codziennej diety, co uwzględnia wzbogacenie jej o zboża i nasiona.

 • Niezbędne są także zielone warzywa, takie jak brokuły i szparagi. Są doskonałym źródłem kwasu foliowego i witaminy C.
 • Warto również ograniczyć spożycie rafinowanego cukru i białej mąki, ponieważ są to pokarmy, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Wpływają również negatywnie na zdrowie jamy ustnej.
 • Noszenie aparatów ortodontycznych,  nakładek, blokad lub protez może przeszkadzać w prawidłowej higienie jamy ustnej. Ważne jest, aby podjąć ekstremalne środki i dokładnie czyścić usta.

Regularnie odwiedzaj dentystę, aby uzyskać profesjonalne czyszczenie dwa razy w roku. Pomaga to zapobiegać różnym potencjalnym problemom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Najeeb S, Zafar MS, Khurshid Z, Zohaib S, Almas K. The Role of Nutrition in Periodontal Health: An Update. Nutrients. 2016;8(9):530. Published 2016 Aug 30. doi:10.3390/nu8090530
 • Vázquez, B., Avila, G., Segura, D., & Escalante, B. (1996). Antiinflammatory activity of extracts from Aloe vera gel. Journal of Ethnopharmacology55(1), 69–75. https://doi.org/10.1016/S0378-8741(96)01476-6
 • Barboza JN, da Silva Maia Bezerra Filho C, Silva RO, Medeiros JVR, de Sousa DP. An Overview on the Anti-inflammatory Potential and Antioxidant Profile of Eugenol. Oxid Med Cell Longev. 2018;2018:3957262. Published 2018 Oct 22. doi:10.1155/2018/3957262

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.