Co to jest hipoplazja szkliwa i jak jest leczona?

Hipoplazja szkliwa to zmiana w rozwoju tkanki, która pokrywa i chroni zęby. Dzisiaj powiemy Ci, jak się objawia, jakie są jej powikłania, przyczyny i możliwości leczenia.
Co to jest hipoplazja szkliwa i jak jest leczona?

Ostatnia aktualizacja: 19 września, 2021

Hipoplazja szkliwa to osłabienie tej tkanki zębów. Ta zmiana w powłoce ochronnej zębów może powodować wiele problemów dla tych, którzy na nią cierpią.

Szkliwo jest najbardziej powierzchowną i zewnętrzną tkanką zębów i składa się głównie z minerałów. Składa się z grupy kryształów wapnia zwanych hydroksyapatytem, ​​najtwardszego i najbardziej odpornego materiału w organizmie. Jego główną funkcją jest zakrywanie i ochrona zębów.

Jeśli ta struktura jest niewystarczająca lub osłabiona, możesz mieć do czynienia z hipoplazją szkliwa. W tym artykule powiemy Ci, czym jest ta zmiana w zębach, dlaczego występuje i jakie komplikacje może powodować. Powiemy Ci również, co możesz zrobić, jeśli cierpisz na ten stan.

Co to jest hipoplazja szkliwa?

Hipoplazja szkliwa to stan tej tkanki zęba, który ma związek z nieprawidłowym rozwojem. Na ogół występuje p odczas formowania zęba.

Rezultatem jest element zęba z deficytem szkliwa lub z tkanka o niskiej . Czasami przejawy tego stanu są prawie niezauważalne.

Jednak w innych przypadkach są bardzo widoczne. Mogą być zauważalne jako białe plamki lub kropki, smugi, wgłębienia, wgniecenia, bruzdy lub pogorszenie kształtu i tekstury zębów. Powierzchnia wydaje się szorstka, a wady, o których wspomnieliśmy powyżej, wydają się brązowe lub żółte. W najcięższych przypadkach szkliwo jest całkowicie nieobecne, a zęby są mniejsze i zdeformowane.

Jak już wspomnieliśmy, szkliwo odpowiada za pokrycie i ochronę zębów. Gdy ta tkanka jest niewystarczająca lub uszkodzona, najbardziej wewnętrzne i mniej twarde warstwy zęba mogą zostać odsłonięte.

Prowadzi to do niektórych z następujących komplikacji:

  • Ból
  • Wrażliwość na zimno, ciepło i słodycze
  • Zwiększone ryzyko próchnicy
  • Nieestetyczny wygląd uśmiechu

Przyczyny i związane z nimi warunki

Często trudno jest ustalić przyczynę hipoplazji szkliwa. Jak już wspomnieliśmy, problem pojawia się podczas wzrostu i formowania się zęba, ale ujawnia się później, gdy ząb pojawia się w jamie ustnej.

Zwykle jest to spowodowane warunkami lub sytuacjami, które sprzyjają jej wyglądowi i występują w czasie ciąży lub w dzieciństwie. Poniżej opiszemy niektóre okoliczności, które powodują hipoplazję szkliwa.

Problemy w czasie ciąży

Nasze zęby zaczynają się formować już w łonie matki. Minerały wapnia odkładają się, tworząc w ten sposób koronę przyszłych zębów.

Każdy czynnik, który wpływa na ciążę, może mieć wpływ na rozwój szkliwa, zatrzymując lub spowalniając jego powstawanie. Tak więc choroba matki, wysoka gorączka, infekcja w czasie ciąży, przyjmowanie pewnych leków, uzależnienie od narkotyków lub niedobory żywieniowe mogą powodować hipoplazję szkliwa u rozwijającego się dziecka.

hipoplazja szkliwa
Niektórych leków nie można zażywać w czasie ciąży, ponieważ wpływają one na rozwój, w tym rozwój zębów.

Problemy we wczesnym dzieciństwie

Podobnie jak w łonie matki, w pierwszych latach życia człowieka zęby wciąż się formują. Każde szkodliwe wydarzenie, które ma miejsce w tym okresie, może wpływać na komórki rozwijające się szkliwo i powodować hipoplazję.

Szkodliwe sytuacje, które mogą wystąpić w dzieciństwie, obejmują przedwczesny poród, niską masę urodzeniową, niedożywienie, niedobór witamin, infekcje, choroby ogólnoustrojowe, stosowanie niektórych leków i bardzo wysoką gorączkę.

Uraz w dzieciństwie jest bardzo częstą przyczyną hipoplazji szkliwa. Ogólnie rzecz biorąc, cios wpływa na ząb niemowlęcy i powoduje uszkodzenie zęba stałego znajdującego się pod nim, poprzez jego korzeń.

Genetyka

Istnieją dziedziczne wzorce genetyczne, które wpływają na kształtowanie się zębów w jamie ustnej. Niektóre defekty występują w niewielkim obszarze pojedynczego zęba. Jednak mogą wystąpić cięższe przypadki, które mogą obejmować kilka elementów zęba.

Hipoplazja szkliwa pochodzenia genetycznego jest często jeszcze jednym przejawem złożonego zespołu z innymi dodatkowymi objawami w pozostałej części ciała.

Inne nabyte przyczyny hipoplazji szkliwa

Utrata i zużycie szkliwa może być również wynikiem działania czynników zewnętrznych na powierzchnie zębów. Zmniejsza to jakość i grubość tkanki, odsłaniając bardziej miękkie, głębsze warstwy.

I chociaż nie jest to wada rozwojowa, jak sama hipoplazja, powoduje te same zmiany, które charakteryzują ten stan.

Oto niektóre z powiązanych sytuacji:

  • Erozja zębów: wystawienie powierzchni zębów na działanie kwaśnych pokarmów, octu, napojów bezalkoholowych i owoców cytrusowych często nieodwracalnie niszczy szkliwo. Refluks kwasowy może również powodować ten problem.
  • Bruksizm: zgrzytanie zębami niszczy zęby, odsłaniając najbardziej wewnętrzne warstwy.
  • Uraz: uderzenia w usta mogą powodować niewielkie uszkodzenia, takie jak pęknięcia szkliwa.
  • Bardzo intensywne praktyki higieniczne: szczotkowanie zębów bardzo szybkimi ruchami, zbyt dużą siłą lub częstym zbyt twardym włosiem może spowodować zużycie ochronnego szkliwa.

Dostępne metody leczenia hipoplazji szkliwa

Obecnie istnieje kilka alternatywnych metod leczenia hipoplazji szkliwa. Wybór podejścia będzie zależał od każdego przypadku klinicznego, w zależności od stopnia zajęcia elementu zęba i potrzeb pacjenta.

Konieczna jest wcześniejsza ocena i rygorystyczne badanie przeprowadzone przez dentystę. Z dostępnych opcji wyjaśnimy najczęstsze poniżej.

Wybielanie zębów

Jest to wygodna terapia, gdy hipoplazja szkliwa objawia się w postaci białych plam. Wybielanie zębów wyrównuje odcienie, dzięki czemu uzyskuje się bardziej jednolity kolor na wszystkich zębach.

Dzięki zastosowaniu specjalnych substancji chemicznych nanoszonych na powierzchnię zębów możliwe jest rozjaśnienie koloru zębów. Zabieg może odbywać się w gabinecie stomatologicznym, w domu pod wskazaniami stomatologa lub łącząc obie metody.

Mikrobrazja stomatologiczna i wypełnienia żywiczne

Jest to przydatne leczenie, gdy hipoplazja szkliwa objawia się w postaci silnego zabarwienia. Polega na polerowaniu uszkodzonego obszaru zęba w celu całkowitego usunięcia przebarwienia.

Następnie profesjonalista musi wypełnić miejsce kompozytem w tym samym kolorze co element zęba. W niektórych przypadkach dentysta może wykonać ten manewr za pomocą narzędzi obrotowych, ale czasami nie jest to konieczne i wystarczy kwas solny.

Uszczelnianie stomatologiczne

Lakowanie zębów polega na umieszczeniu płynnego materiału żywicznego na rowkach, jamach lub miejscach, w których występuje hipoplazja szkliwa. To wypełnienie następnie twardnieje za pomocą specjalnego światła. Na koniec profesjonalista poleruje obszar, aby uzyskać lepsze wykończenie.

Generalnie przydaje się, gdy niedoskonałości są drobne i powierzchowne. Chroni to element zębowy i zmniejsza zatrzymywanie płytki bakteryjnej oraz ryzyko próchnicy w okolicy.

Licówki lub korony dentystyczne

Twój dentysta może rozważyć tę opcję w bardzo ciężkich przypadkach; gdy dotknięty obszar jest bardzo duży. Licówki lub korony mogą zakrywać bardzo widoczne przebarwienia, szorstkie powierzchnie i zniekształcone zęby.

Profesjonalista umieszcza je na przedniej części zęba, po wcześniejszym przygotowaniu go. Składają się z porcelany lub kompozytu.

Z drugiej strony korony pokrywają cały ząb, jak czapka. W takim przypadku dentysta musi oszlifować ząb, aby założyć na niego korony, zużycie większe niż przy licówkach. Mogą składać się z porcelany, metalu i porcelany lub cyrkonu.

Ich konstrukcja uwzględnia kolor, kształt i rozmiar zęba, dostosowując je do każdego konkretnego przypadku klinicznego.

dbanie o zęby
Licówki dentystyczne ukrywają ubytki poprzez nałożenie na uszkodzony ząb, tym samym go zakrywając.

Implanty dentystyczne lub mosty dentystyczne

Istnieją rzadkie i skrajne przypadki, w których konieczne jest zastosowanie protezy jako rozwiązania hipoplazji szkliwa. Są to przypadki, w których zepsucie jest takie, że pozostaje niewiele zęba, a najlepszym rozwiązaniem jest jego wyeliminowanie i zastąpienie go sztucznym kawałkiem.

W zależności od możliwości i warunków pacjenta do rehabilitacji utraconego zęba można zastosować implant lub most.

Możesz być zainteresowany: Nawyki które źle wpływają na zęby

Zalecenia dotyczące pielęgnacji szkliwa w celu zapobiegania hipoplazji szkliwa

Hipoplazji szkliwa zwykle nie można zapobiec. Jednak dbanie o zęby jest niezbędne, jeśli chodzi o zapobieganie rozwojowi innych patologii, takich jak próchnica.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, tkanka osłania i chroni najgłębsze tkanki zębów, a jeśli jest uszkodzona, nie jest w stanie się zregenerować. Oto kilka dobrych nawyków, które pozwolą Ci zadbać o ten ważny materiał:

  • Żywność: należy ograniczyć spożycie bardzo kwaśnych, twardych pokarmów lub pokarmów o wysokiej zawartości cukru. Ważne jest, aby zmniejszyć spożycie napojów gazowanych, napojów bezalkoholowych, octu, cydrów i owoców cytrusowych.
  • Higiena jamy ustnej: szczotkowanie zębów trzy razy dziennie pastą z fluorem jest niezbędne, aby zęby były wolne od bakteryjnej płytki nazębnej. Ruchy powinny być delikatne i docierać do wszystkich stron wszystkich zębów. Niezbędne są również nitkowanie i płukanie ust.
  • Regularne wizyty u dentysty: wizyty u dentysty co sześć miesięcy umożliwiają wykrycie wszelkich problemów i ich leczenie na czas. Ponadto czyszczenie w gabinecie i zabiegi fluoryzujące chronią szkliwo.
  • Używanie fluoru: fluor zapewnia dodatkową ochronę szkliwa. Twój dentysta może zalecić stosowanie pasty do zębów na receptę lub specjalnego płynu do płukania z fluorem, aby lepiej zadbać o Twoje zęby.

Te podstawowe kroki to znacznie więcej niż tylko przygotowanie szkliwa na zębach. Dodatkowo możesz uniknąć wielu problemów z jamą ustną i ogólnie zadbać o swój uśmiech.

Teraz wiesz, jak wygląda hipoplazja szkliwa. Jeśli więc podejrzewasz, że posiadasz go Ty lub ktoś, kogo znasz, najlepszym pomysłem jest natychmiastowa konsultacja z dentystą. Profesjonalista będzie tym, który pomoże rozwiązać ten problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ancco Olaguivel, Nilver Renan. “Relación de la ingesta de amoxicilina con la hipoplasia de esmalte en niños de 7-10 años del hospital Rafael Ortiz Ravinez Juli–2016.” (2017).
  • Mendoza, Arrieta, Elena Yazzuri, and Edgar Mauricio Pérez Peláez. “El proceso de caries en niños y su relación con la hipomineralización e hipoplasia del esmalte.” Oral 17.53 (2017): 1333-1336.
  • Salazar, Juan Francisco Torres, and Daniel Rodríguez Ortega. “Signos dentales de la sífilis congénita.” Revista Asociación Dental Mexicana 74.6 (2017): 286-292.
  • Ramírez-Barrantes, Juan Carlos. “Rehabilitación estética mínimamente invasiva en diente anterior afectado por hipoplasia de esmalte: Reporte de caso clínico.” Odovtos International Journal of Dental Sciences 21.3 (2019): 17-31.
  • Carvalho, Sara Mayla Coriolano, and Maurício Yugo De Souza. “HIPOPLASIA DO ESMALTE DO DIAGNÓSTICO AOS PROTOCOLOS DE TRATAMENTO: REVISÃO DE LITERATURA.” Revista Ciências e Odontologia 5.1 (2021): 38-45.
  • Campos, Luis Fernando Rodríguez, Sonia Salazar Rodarte, and Hilda Ceballos Hernández. “Tratamiento estomatológico del paciente con síndrome nefrótico congénito e hipoplasia generalizada del esmalte. Informe de un caso.” Revista de la Asociación Dental Mexicana 74.5 (2017): 261-268.
  • Ferreira, Ozania Alves, et al. “Hipoplasia dental relacionada a causas sistêmicas.” Revista de Odontologia Contemporânea 3.1 Supl 1 (2019): 34-34.
  • Espinoza Baque, María Estefanía. Tratamiento del desgaste del esmalte por Hipoplasia en dientes temporarios. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
  • Fonseca, Maria Luiza Bernardo, Driele Schneidereit Santana, and Jéssica Marielle Araújo Tavares. “HIPOPLASIA DE ESMALTE: avaliação clínica patológica da cavidade oral dos cães.” Psicologia e Saúde em debate 5.Suppl. 2 (2019): 98-98.
  • Rabelo, Guilherme Micheloto, and Luana Andrade Solis. “Anomalias dos esmalte dental: amelogênese imperfeita, hipoplasia do esmalte e fluorose.” (2018).
  • Poma Torres, Esthefania Mirella. Manejo y protocolo de atención de la hipoplasia en niños. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2021.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.