Wybielanie zębów - opis i rodzaje typowych zabiegów

Na rynku dostępne są różne procedury pozwalające na wybielanie zębów. Istnieją na przykład komercyjne żele, zabiegi stacjonarne i ambulatoryjne, a także rozwiązania o charakterze mocno inwazyjnym. Jednak wszystkie te procedury muszą być bezwzględnie nadzorowane przez profesjonalistę.
Wybielanie zębów - opis i rodzaje typowych zabiegów

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ludzie coraz bardziej interesują się estetyką swoich zębów. W końcu chyba każdy z nas chciałby mieć bielsze zęby i ładniejszy uśmiech. Z tego powodu wszelkiego rodzaju zabiegi, których celem jest wybielanie zębów, cieszą się taką popularnością.

Ogólna zasada jest prosta. Wybielanie zębów ma na celu rozjaśnić kolor szkliwa o dwa lub cztery odcienie.

Na rynku istnieją różne techniki wybielania. Niestety wszystkie mają swoje zalety i wady. Stosowane obecnie techniki ewoluowały na przestrzeni lat (na przykład pod względem stężenia danego produktu, poziomu pH, techniki zastosowania itp.).

Upływ czasu, zła higiena jamy ustnej, palenie papierosów, spożywanie żywności zawierającej barwniki, a także niektóre leki i napoje (jak na przykład kawa lub czerwone wino) przyciemniają szkliwo zębów. Ale to jeszcze nie wszystko. Produkty takie powodują także powstawanie plam na zębach.

Jednak głównym problemem większości pacjentów jest nadwrażliwość i demineralizacja zębów. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej dostępnym zabiegom na wybielanie zębów. Zapraszamy do lektury!

Wybielanie zębów – popularne procedury i zabiegu

Na rynku dostępne są różne procedury pozwalające na wybielanie zębów. Istnieją na przykład komercyjne żele, zabiegi stacjonarne i ambulatoryjne, a także rozwiązania o charakterze mocno inwazyjnym. Jednak wszystkie te procedury muszą być bezwzględnie nadzorowane przez profesjonalistę.

Na czym dokładnie polega wybielanie zębów?

Stomatolog musi nadzorować wszystkie te techniki, aby uniknąć problemów z nadwrażliwością zębów. Większość zabiegów wybielania polega bowiem na nałożeniu bezpośrednio na zęby żelu wybielającego z nadtlenkiem wodoru lub nadtlenkiem karbamidu (wodoronadtlenek mocznika). Powoduje to zmianę chemiczną szkliwa, a także usuwa z niego plamy.

Za każdym razem, gdy na rynku pojawia się nowa metoda wybielania, najprawdopodobniej jest ona opracowana na bazie wodorowęglanu lub węgla aktywnego. Istnieją również inne substancje, które wybielają mechanicznie, na przykład usuwając najbardziej zewnętrzną warstwę zęba.

Bielsze zęby

Te metody są jednak mniej niezawodne. Mogą również prowadzić do powstania nadwrażliwości, jeśli nie są odpowiednio nadzorowane przez profesjonalistę.

Wybielanie zębów, podobnie jak inne zabiegi stomatologiczne, może powodować liczne skutki uboczne, takie jak nadwrażliwość zębów lub resorpcja korzeni, jeśli nie zostanie przeprowadzone prawidłowo. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze robić to pod nadzorem dentysty.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Krwawienie z dziąseł, co to jest?

Jakie są rodzaje metod wybielania zębów dostępne na rynku?

Wybielanie zębów za pomocą żelu

Stomatolog nakłada światłoczuły żel, który daje raczej skuteczne rezultaty. Możesz znaleźć tę metodę w klinikach dentystycznych. Co więcej żel taki może być aktywowany za pomocą światła LED lub nie, w zależności od danego przypadku. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog weryfikuje, czy potrafi to zrobić bez nadmiernego ryzyka.

Wybielanie zębów za pomocą żelu

Specjalista następnie izoluje poszczególne zęby i nakładają żel (ze światłem lub bez naświetlania). Stomatolog jest przez cały czas świadomy odczuć pacjenta, aby uniknąć wystąpienia nadwrażliwości podczas całego procesu.

Wybielanie zębów w domu, a następnie dokończenie procesu u dentysty

W takim przypadku dentysta przepisuje specjalny żel do użytku w domu. Ponieważ pacjent nie jest tu pod nadzorem, specjalista przepisuje wtedy słabszy żel wybielający, aby uniknąć uszkodzenia warg lub dziąseł.

Nakładka na zęby

Ponadto stomatolog wykonuje indywidualne szyny dla każdego pacjenta i wyjaśnia przebieg całego procesu. Ogólnie rzecz biorąc polega on na nałożeniu żelu na powierzchnię zęba i założeniu na niego szyny oraz noszenia jej przez określony czas.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zęby – wybiel je, jedząc te 10 produktów

Wybielanie zębów za pomocą produktów komercyjnych

Produkty komercyjne stwarzają zwiększone ryzyko wystąpienia podrażnienia i nadwrażliwości zębów z powodu braku nadzoru nad przebiegiem całego procesu.

Wiele osób uważa, że te produkty są dobrą opcją. Jednak przy wybielaniu zębów niezbędny jest nadzór ze strony profesjonalisty. Masowe stosowanie tych produktów może prowadzić do powstania silnej nadwrażliwości oraz podrażnień nerwów i dziąseł. Jeśli nie są one właściwie używane, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Podsumowując nasz dzisiejszy artykuł

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skonsultuj się z zaufanym dentystą. Wybielanie zębów może sprawić, że będziesz mieć ładniejszy uśmiech, ale pamiętaj, że istnieją skutki uboczne tego zabiegu. Dlatego musisz to zrobić pod okiem profesjonalisty. Spośród wszystkich dostępnych wybierze on najbardziej odpowiednią terapię dla Twojego konkretnego przypadku.

Pamiętaj, że wybielanie produktami gospodarstwa domowego nigdy nie przyniesie takiego efektu, jaki uzyskasz w gabinecie stomatologicznym. Należy pamiętać, że usta i zęby należą do naszych najcenniejszych organów ciała i dlatego musimy koniecznie dbać o ich zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.