Usunięcie zębów mądrości: jak o siebie zadbać?

Usunięcie zębów mądrości: jak o siebie zadbać?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Po zabiegu chirurgicznym, jaki stanowi usunięcie zębów mądrości, należy przede wszystkich dbać o właściwe czyszczenie jamy ustnej, odpoczywać oraz zachować ostrożność podczas jedzenia. To bolesny zabieg, ale często jest niezbędny i nieunikniony.

Wiele osób nie lubi chodzić do dentysty, ponieważ obawia się nieprzyjemnych  procedur. Usunięcie zębów mądrości stanowi zazwyczaj jedno ze źródeł takich lęków, ponieważ potrafi być bardzo bolesne.

Zęby mądrości to zęby, które wyrastają zazwyczaj u osób znajdujących się między 17. a 25. rokiem życia. Jednak u niektórych nie pojawiają się nigdy. Są również nazywane trzecimi zębami trzonowymi i znajdują się najgłębiej w jamie ustnej.

W rzeczywistości czasami można nawet przeoczyć ich wyrastanie. Jednak w niektórych przypadkach wywołują określone objawy, które sprawiają, że ich usunięcie staje się konieczne. Dzieje się tak, gdy zaczynają naciskać na inne zęby, tworząc napięcie w jamie ustnej.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wszystkie informacje o usuwaniu zębów informacji, jakich potrzebujesz. Podpowiemy również jak zadbać o siebie po zabiegu, aby uchronić się przed wystąpieniem komplikacji.

Dlaczego usunięcie zębów mądrości bywa konieczne?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zęby mądrości pojawiają się w momencie wchodzenia w dorosłość, gdy inne zęby są już całkowicie uformowane. Tym samym wiele osób nie ma wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby zęby mądrości mogły normalnie wyrosnąć i się wykształcić.

Dlatego też niektóre zęby mądrości mogą wyrastać uciskając inny ząb, który znajduje się tuż obok nich. Co więcej, mogą nawet rosnąć wykrzywione w stronę tyłu jamy ustnej, a czasami nie są nawet w stanie przebić się przez kość szczękową.

Mężczyzna z bólem zęba

Takie sytuacje mogą prowadzić do wystąpienia bólu i powikłań. Może dojść do zapalenia dziąseł, uszkodzenia zębów, które znajdują się w pobliżu, a nawet rozwoju stanu zapalnego w całej jamie ustnej.

Poza tym osoby, które posiadają mniejszą jamę ustną, mogą zauważyć, że wszystkie ich zęby zaczynają się zmienić. Ze względu na nacisk wywierany przez zęby mądrości może dojść do przesunięcia pozostałych zębów. Nawet jeżeli na początku wydaje się, że wszystko jest w porządku, z czasem mogą pojawić się problemy.

Ze względu na to, że zęby mądrości znajdują się na samym końcu jamy ustnej, często rozwijają się w nich ubytki lub zbiera się za nimi pożywienie. Wszystko to sprawia, że łatwiej jest je usuwać niż o nie dbać.

Jak zadbać o siebie po usunięciu zębów mądrości?

Zęby mądrości mogą wywoływać ból szczęki, a nawet bóle głowy. Poza tym mogą także sprawiać, że oddech staje się nieświeży, a w dziąsłach rozwija się stan zapalny. Usunięcie zębów mądrości odbywa się podczas zabiegu chirurgicznego wykonywanego w warunkach ambulatoryjnych.

Zazwyczaj trwa około półtorej godziny, a dentysta stosuje znieczulenie miejscowe.

Dentyści zalecają, aby tuż po usunięciu zębów przedsięwziąć odpowiednie kroki, które wspomogą bezproblemowy powrót do zdrowia. Przede wszystkim należy stosować leki przeciwbólowe. Możesz używać ich aby zmniejszyć poziom odczuwanego bólu lub uchronić się przed jego wystąpieniem.

W tym celu możesz przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), choćby ibuprofen, lub paracetamol. Poza tym możesz również przyłożyć do policzka zimny kompres, aby zmniejszyć stan zapalny. Spróbuj również następujących działań:

  • Nie wypluwaj ślizy od razu po operacji. Dzięki temu możesz uchronić się przed krwawieniem z rany.
  • Warto wziąć dzień wolnego. Poza tym nie rób niczego męczącego.
  • Wybierając posiłki postaraj się spożywać jedynie miękkie pokarmy przez pierwsze 24 godziny. Musisz również pić duże ilości wody i unikać gorących napojów, alkoholu oraz kawy.
  • Nie powinnaś palić ani żuć tytoniu, ponieważ może to utrudniać proces leczenia.
Mężczyzna u dentysty

Aby zamknąć ranę, dentysta założy zazwyczaj jeden lub dwa szwy. Musisz bardzo dokładnie czyścić ten obszar, mimo tego, że może wydawać Ci się to nieprzyjemne. W ciągu kilku godzin po zabiegu nie powinnaś szczotkować zębów ani płukać ust.

Jednak już niedługo będziesz musiała porządnie wyczyścić jamę ustną, koncentrując się zwłaszcza na ranie. Postaraj się bardzo delikatnie umyć obszar szczoteczką. Niektórzy dentyści zalecają płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą, aby wspomóc proces leczenia.

Podsumowanie

Wiele osób obawia się usuwania zębów mądrości, ponieważ cały proces potrafi być bolesny i nieprzyjemny. Jednak jeśli będziesz we właściwy sposób przestrzegała zaleceń dentysty i często chodziła na wizyty kontrolne, nie powinnaś mieć żadnych problemów.

Nie każdy ma zęby mądrości i nie każdy musi mierzyć się z bolesnymi objawami. Najważniejszą rolę odgrywa regularne chodzenie na wizyty do dentysty, który będzie w stanie ocenić stan Twoich zębów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.