Nawyki które źle wpływają na zęby

Istnieją zwyczaje i nawyki, które wpływają korzystnie na stan zdrowia zębów. W tym artykule opowiemy Ci, których nawyków należy unikać, aby zadbać o swój uśmiech. Nie przegap tych informacji!
Nawyki które źle wpływają na zęby
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Posiadanie zdrowej jamy ustnej jest niezbędne, abyśmy mogli wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego i cieszyć się nimi. Nic bowiem tak nie psuje nastroju jak ból zęba. Istnieją jednak nawyki, które źle wpływają zęby i zakłócają nasze codzienne życie.

Możemy mówić o dobrym stanie zdrowia jamy ustnej, gdy nie występuje ból w części ustno-twarzowej, ani rak. Dobry stan oznacza również brak infekcji, ran, chorób przyzębia, próchnicy, ubytków w uzębieniu lub innych zaburzeń jamy ustnej.

Obecność którejkolwiek z tych zmian zakłóca bowiem zdolność do żucia, gryzienia, karmienia, mówienia i uśmiechania się. Ponadto mają one wpływ na dobrostan psychospołeczny i jakość życia osób, które cierpią na którąkolwiek z powyższych dolegliwości.

Zwracanie uwagi na higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty są więc niezbędne, aby uniknąć tych problemów. Ale istnieją również złe nawyki, których należy unikać. W tym artykule przedstawimy typowe nawyki, które źle wpływają zęby.

1. Nawyki, które źle wpływają zęby: gryzienie przedmiotów

Niektórzy ludzie mają zwyczaj przytrzymywania rzeczy ustami lub gryzienia przedmiotów codziennego użytku, czasami nawet nieświadomie. Żucie ołówków, długopisów, patyczków lub oprawek okularów może powodować ścieranie zębów.

Powstają nawet małe szczeliny i złamania, które następnie powodują nadwrażliwość zębów.

Lód również należy do twardych przedmiotów, których gryzienia należy unikać. Chodzi o to, że zarówno szkliwo, jak i lód to kryształy, a ciśnienie powstające między nimi zawsze szkodzi słabszej strukturze. Na ogół pęka kostka lodu, ale czasami może pęknąć ząb.

Obgryzanie paznokci to kolejny nawyk, który wpływa na stan zdrowia zębów jak również na wygląd dłoni. Siła użyta do przygryzania paznokci może spowodować uszkodzenie zębów. Ponadto pozycja, jaką usta przyjmują podczas praktykowania tego nawyku, z wysuniętą dolną szczęką, może źle wpływać na szczękę.

Z drugiej strony na powierzchni paznokci znajdują się niewidoczne bakterie, które dostają się do jamy ustnej i powodują choroby. Zwłaszcza u osób, które pracują w kontakcie z mikroorganizmami.

Obgryzanie paznokci
Gryzienie twardych przedmiotów niszczy szkliwo zębów. Dotyczy to lodu, długopisów, a nawet własnych paznokci.

2. Używanie zębów jako narzędzi

Zęby pełnią funkcję żucia pokarmu i przyczyniają się do prawidłowej artykulacji mowy, ale niektórzy ludzie używają ich jako nożyczek lub trzymają nimi przedmioty, gdy mają pełne ręce.

Przecinanie nici lub wstążek, otwieranie opakowań lub butelek, zdzieranie etykiet z ubrań i odkręcanie zakrętek to tylko niektóre z tych alternatywnych, ale szkodliwych zastosowań.

Istnieją specjalne narzędzia do wykonywania tych czynności, dlatego zaleca się unikanie robienia ich zębami. Cóż, ryzykujesz złamaniem i zniszczeniem zębów, uszkodzeniem szczęki lub połknięciem przez przypadek czegoś niechcianego.

3. Nawyki, które źle wpływają na zęby obejmują nadmierne spożywanie niezdrowych napojów

Częste i nadmierne spożywanie niektórych napojów może negatywnie wpływać na stan jamy ustnej:

  • Napoje gazowane z cukrem: regularne spożywanie napojów orzeźwiających i napojów o wysokiej zawartości cukru i kwasów (cytrynowego, węglowego, winowego i fosforowego) niszczy szkliwo chroniące zęby. W miarę zużycia tej warstwy tkanka zębiny pod spodem coraz bardziej się odsłania, co zwiększa wrażliwość, ryzyko próchnicy i infekcji.
  • Kawa, herbata lub mate: częste spożywanie tych napojów może zabarwić i plamić zęby. Po ich zażyciu ważna jest więc odpowiednia higiena jamy ustnej.
  • Alkohol: alkohol zmniejsza wydzielanie śliny powodując odwodnienie i suchość w ustach. Zwiększa to ryzyko próchnicy i infekcji. Ponadto substancja ma wyraźny związek z pojawieniem się raka jamy ustnej.

4. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Nawyki, który źle wpływają na zęby obejmują również niewłaściwe czyszczenie jamy ustnej. Czasami ludzie uważają, że wystarczy umyć zęby i wszystko będzie dobrze. Ale istnieją pewne praktyki podczas higieny jamy ustnej, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku:

  • Zbyt mocne szczotkowanie: energiczne szczotkowanie, ze zbyt dużą siłą, naciskiem lub zbyt dużą szybkością może uszkodzić zęby i dziąsła. Szczoteczka o bardzo sztywnym włosiu również powoduje urazy.
  • Zbyt rzadkie zmienianie szczoteczki: jeśli szczoteczka nie jest wymieniana co trzy miesiące, zużywa się, włosie otwiera się i nie spełnia już swojej funkcji. Tak więc skuteczność usuwania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej znacznie się obniża.
  • Używanie niewłaściwej pasty do zębów: Ważne jest, aby zwracać uwagę na produkt, który wybierasz do pielęgnacji jamy ustnej. Pasty do zębów muszą zawierać fluor w odpowiednich stężeniach (1000 do 1250 ppm), aby działały ochronnie na zęby i dziąsła. Czytanie etykiet i szukanie certyfikowanych i przetestowanych produktów jest więc bardzo ważne przy wyborze pasty do zębów.
  • Używanie wykałaczek do czyszczenia zębów: niektórzy ludzie mają zwyczaj wkładania drewnianych wykałaczek między zęby, aby usunąć resztki jedzenia. Takie działanie uszkadza dziąsła, więc dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór nici dentystycznej.

5. Stres

Osoby nerwowe i niespokojne często cierpią na komplikacje w jamie ustnej. W chwilach kryzysu i dużego stresu często mimowolnie zaciskają szczęki lub zgrzytają zębami.

Takie zaburzenie nosi nazwę bruksizmu, który prowadzi do takich konsekwencji jak uszkodzenie i zużycie zębów, a nawet złamania i urazy stawu skroniowo-żuchwowego. Ból żuchwy, twarzy, uszu i głowy, przykurcze mięśni oraz komplikacje związane z dobrym przeżuwaniem lub otwieraniem ust są również związane z zaburzeniem.

Stosowanie szyn do ochrony zębów, terapia psychologiczna i ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

6. Nawyki, które źle wpływają zęby mają wiele wspólnego ze sposobem odżywiania

Spożywanie niektórych pokarmów również ma szkodliwy wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Częste spożywanie słodkich produktów zwiększa na przykład ryzyko próchnicy.

Pokarmy o lepkiej konsystencji również źle wpływają na usta. Polega to na tym, że dłużej pozostają przyklejone do zębów. To z kolei sprzyja proliferacji bakterii i tworzeniu kwasów powodujących próchnicę. Myj zęby zaraz po spożyciu lepkich pokarmów, aby przeciwdziałać skutkom tego typu produktów.

7. Palenie tytoniu

Jak wiadomo, tytoń ma szkodliwy wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka. natomiast w szczególności w jamie ustnej uszkadza błony śluzowe, predysponuje do chorób przyzębia, próchnicy i pojawienia się raka jamy ustnej. Poza tym przebarwia zęby i powoduje nieświeży oddech.

Ponadto pod wpływem palenia tytoniu zmienia się zmysł smaku. Wiele zabiegów stomatologicznych kończy się również niepowodzeniem u pacjentów palących.

Może Cię zainteresować również ten temat: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Wskazówki dotyczące właściwego dbania o stan zębów

Znasz już nawyki, które źle wpływają na Twoje zęby. Ale samo ich unikanie nie wystarczy. Prawidłowe dbanie o jamę ustną jest niezbędne, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących zdrowego uśmiechu.

Higiena jamy ustnej

Czyszczenie ust ma kluczowe znaczenie dla wyeliminowania bakterii, które się gromadzą, jeśli w ustach pozostają resztki pokarmu. W konsekwencji prowadzi to do najczęstszych chorób jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów powinno się wykonywać trzy razy dziennie przy pomocy szczoteczki o miękkim włosiu i pasty do zębów. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące.

Ważne jest, aby poświęcić czas niezbędny do prawidłowego wyczyszczenia zębów i dziąseł. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem w stosunku do styku dziąsła i zęba. Wykonuj miękkie, okrągłe ruchy naśladujące zamiatanie, zwracając uwagę na wszystkie powierzchnie czyszczonych zębów.

Unikaj gwałtownych, zbyt energicznych ruchów i nie przyciskaj zbytnio szczoteczki. 

Raz dziennie stosuj nić dentystyczną, aby wyeliminować płytkę bakteryjną, która gromadzi się między zębami, gdzie szczoteczka nie może uzyskać dostępu. Delikatnie przeciągnij nić przez wszystkie przestrzenie między zębami usuwając nagromadzony osad.

W niektórych przypadkach konieczne może być uzupełnianie higieny dentystycznej płukaniem ust. Dentysta najlepiej doradzi w kwestii wyboru najlepszego produktu.

Kwestia odżywiania

Spożywanie zróżnicowanych i pożywnych produktów to najlepszy sposób na zdrowe odżywianie. Należy unikać lub przynajmniej zmniejszyć spożycie tych pokarmów, które zawierają wysoką zawartość cukrów.

Unikaj jedzenia bardzo twardych albo lepkich produktów. Te które zawierają zbyt wiele barwników również nie należą do najlepszych opcji. A jeśli już wybierasz te typy artykułów spożywczych, mycie zębów bezpośrednio po ich spożyciu ochroni je przed zniszczeniem.

Częste konsultacje dentystyczne

U dentysty
Do dentysty należy chodzić nie tylko z jakimś problemem. Zmianom można zapobiegać przez okresowe kontrole stomatologiczne.

Okresowe wizyty u dentysty umożliwiają wczesne wykrycie jakiegokolwiek problemu. Działając zawczasu unikniesz powikłań a zabiegi są prostsze i dają lepsze wyniki.

Zatem zaleca się odwiedzanie dentysty co sześć miesięcy. Ponadto należy natychmiastową konsultację, jeśli zauważysz którykolwiek z tych problemów:

  • Stan zapalny, zaczerwienienie, ból, opuchlizna lub krwawienie dziąseł.
  • Wrażliwość na zimno, ciepło lub gryzienie.
  • Dziąsła, które odsuwają się od zębów.
  • Ból w niektórych zębach, w szczęce, podczas żucia lub w mięśniach twarzy.
  • Luźne, złamane lub łamiące się zęby.
  • Problemy z gryzieniem, skręcone zęby, brak kontaktu górnych zębów z dolnymi.
  • Nieprzyjemny oddech lub dziwny smak w ustach.
  • Wrzody, owrzodzenia lub rany, które się nie goją.
  • Protezy, które przestają dobrze przylegać i poruszają się.
  • Trudności w połykaniu.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie i zajęcie się problemami dotyczącymi zarówno zębów jak i dziąseł może zapewnić dobre stan zdrowia jamy ustnej.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?

Zachowuj się odpowiedzialnie i wyeliminuj nawyki, które źle wpływają zęby

Zdrowa jama ustna pozwala na swobodne żucie, odżywianie się i poprawnie mówienie. Ponadto ładne uzębienie pozwala na większość pewność siebie przy uśmiechu, co pomaga zachować poczucie własnej wartości i dobre relacje społeczne.

To, czy unikasz nawyków, które źle wpływają na zęby i czy zwracasz szczególną uwagę na dbanie o jamę ustną to wyłącznie Twoja odpowiedzialność. Chociaż czasami oznacza to dodatkowy wysiłek, pamiętaj, że zdrowy uśmiech poprawia jakość życia i dlatego warto się tym zająć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayala Saltos, Viviana Ivonne. La erosión dental asociada al consumo de bebidas carbonatadas en jóvenes de 19 a 25 años de la Facultad de Odontología de la Universidad Central del Ecuador período 2016-2017. BS thesis. Quito: UCE, 2017.
  • Contreras, C. P. “Efecto erosivo que causan las bebidas carbonatadas, alcohólicas y rehidratantes al esmalte dental.” REVISTA MEXICANA DE MEDICINA FORENSE Y CIENCIAS DE LA SALUD 5.3 sup (2020).
  • Lecourtois-Amézquita, Mariana Gabriela, et al. “Efecto erosivo que causan las bebidas carbonatadas, alcohólicas y rehidratantes al esmalte dental.” Revista Mexicana de Medicina Forense y Ciencias de la Salud 5.S3 (2021): 153-156.
  • Valencia Quiroz, Estrellita Simey. “Relación entre hábitos de alimentación y prevalencia de caries en escolares en etapa de dentición mixta de 6 a 7 años de edad en la IE N° 88005 Corazón de Jesús, Chimbote, 2017.”
  • Ocumare, Ramírez, and Livis Coromoto. Relación de la prevalencia de caries con el consumo de alimentos cariogénicos y cepillado dental en niños preescolares. Diss. 2017.
  • Martín, Marco Hernández. “Relación entre el consumo de alcohol y el cáncer.” Cuadernos del Tomás 10 (2018): 199-214.
  • Hernández, Dunia Sierra, et al. “La xerostomía y su relación con el consumo de medicamentos, cigarro y alcohol.” Medimay 24.3 (2017): 255-267.
  • Campaña Mosquera, Laura, and Julieth Ximena Rodríguez Fonseca. “Efectos del cigarrillo en el periodonto de los estudiantes fumadores de la facultad de odontología de la universidad Santo Tomas.”
  • Fernández Zambrano, Hugo. Efecto del cigarrillo sobre la mucosa oral. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontologìa, 2018.
  • Figueroa López, Anggie Briggitte. Efectos de la Onicofagia en el sector anterior. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.