Naukowcy odkryli nowy objaw choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona ma zarówno objawy motoryczne, jak i niemotoryczne. Wydaje się, że wśród tych ostatnich nauka potwierdziła coś nowego.
Naukowcy odkryli nowy objaw choroby Parkinsona
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2023

Chociaż może się wydawać, że żaden nowy objaw związany z chorobą Parkinsona już się nie pojawi, prawda jest taka, że wielu badaczy patrzy wstecz. Co przez to rozumiemy? Po prostu prowadzi się badania w celu zidentyfikowania możliwych wczesnych objawów. Mogłyby one wskazywać na początek choroby lub przewidywać wolniejszą ewolucję stanu.

Znalezienie nowego objawu choroby Parkinsona, oprócz tego, co już wiemy, dałoby wiele korzyści. Lekarze mogliby następnie śledzić czynniki ryzyka i wdrażać proaktywne środki, aby spowolnić początek drżenia, zaburzeń poznawczych i zaburzeń mowy.

Ostatnie badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Neurology wydają się trafiać w sedno. Naukowcy odkryli, że utrata masy ciała może poprzedzać pogorszenie funkcji poznawczych, a nawet je przewidywać.

Na czym polegało badanie?

W badaniu naukowym zebrano dane od 358 uczestników. Byli to pacjenci z nowo zdiagnozowaną chorobą Parkinsona, których uważnie obserwowano przez 8 lat, aby monitorować różne aspekty ewolucji ich stanu.

Po tym czasie, po przeanalizowaniu danych wstecz, badaczy spotkała niespodzianka. Ci, którzy stracili znaczną wagę w pierwszym roku po postawieniu diagnozy, wykazywali szybszy postęp w kierunku zmniejszenia funkcji poznawczych.

Znaczący wpływ ustalono na 3%. Oznacza to, że na przykład 70-kilogramowy pacjent, który stracił ponad 2,1 kilograma w pierwszym roku, wykazywał wcześniejsze problemy z funkcjami poznawczymi niż inni w grupie.

I odwrotnie, osoby, które przybrały na wadze wcześnie po postawieniu diagnozy, opóźniały poznawcze objawy choroby Parkinsona. A punkt odcięcia wynosił tutaj również 3% (tj. przyrost wagi przynajmniej o ten procent).

Ten nowy objaw związany z chorobą Parkinsona wydaje się mieć wpływ na funkcje poznawcze, ale nie na objawy motoryczne. W badaniu, niezależnie od przyrostu lub utraty masy ciała, pacjenci wykazywali taką samą ewolucję drżenia, postawy i trudności w chodzie.

Objaw choroby Parkinsona.
Chociaż drżenie jest najbardziej znanym objawem w populacji ogólnej, choroba Parkinsona dotyka także innych sfer życia.

Co oznaczają te ustalenia?

Nowy objaw choroby Parkinsona, który pojawia się wcześnie, ma ogromne znaczenie dla praktyki klinicznej. Inni badacze ostrzegali już, że w podejściu medycznym nie można pomijać stanu odżywienia tych pacjentów.

Odżywianie jest ważne w każdej chorobie przewlekłej. Jednak coraz lepiej rozumie się i coraz głębiej analizuje jego rolę w patologiach neurodegeneracyjnych. Od teorii, które postulują złe odżywianie jako przyczynę upośledzenia funkcji poznawczych, do bardziej konserwatywnych, które wskazują na wieloczynnikowy wpływ wahań masy ciała u pacjenta z chorobą Alzheimera lub Parkinsona.

Nawet połowa pacjentów z chorobą Parkinsona ma znaczne wahania masy ciała podczas rozwoju patologii. Dlaczego? Częściowo tłumaczy się to zmianami stylu życia, trudnościami w jedzeniu, depresją, która odbiera apetyt, a nawet lekami stosowanymi w leczeniu.

Jednak wszystkie wewnętrzne mechanizmy procesu utraty wagi lub przybierania w chorobach neurodegeneracyjnych nie są jasne. Prawidłowe odżywianie pacjenta może mieć duże znaczenie. Przynajmniej jest to jeden z kluczowych punktów ustaleń opublikowanych w Neurology.

Inne badania wykazały również związek między masą ciała a objawami motorycznymi

Jak wspomina Neurology, nowy objaw związany z chorobą Parkinsona ma związek z zaburzeniami poznawczymi. Jednak pewne dowody wskazują, że dotyczy również objawów motorycznych. Twierdzili tak amerykańscy naukowcy w publikacji z 2016 roku.

Zdaniem autorów, pacjenci ze zmianami wskaźnika masy ciała (BMI) uzyskali różnice w testach oceny motorycznej stosowanych w chorobie Parkinsona. Oznacza to, że nieprawidłowe odżywianie ma znaczenie dla wszystkich osób z tą patologią.

Co lekarze powinni zrobić z nowym objawem choroby Parkinsona?

Uznanie utraty masy ciała za nowy objaw predykcyjny upośledzenia funkcji poznawczych w chorobie Parkinsona ma skłonić lekarzy do monitorowania tego czynnika podczas konsultacji. Oznacza to regularne ważenie pacjentów w celu wczesnego rozpoznania problemu.

Te odkrycia podkreślają potencjalne znaczenie kontroli masy ciała we wczesnych stadiach choroby Parkinsona.

Czy to powinno zmienić protokoły? Prawda jest taka, że neurolodzy, którzy widzą pacjentów z tą chorobą, zawsze ich ważą. Odżywianie stanowi powszechny problem, ponieważ, jak już zauważyliśmy, połowa osób dotkniętych chorobą traci na wadze w pierwszym roku po postawieniu diagnozy.

To, co mogłoby się tutaj zmienić, to fakt, że można by zwrócić uwagę na osoby z pewnymi niepokojącymi objawami, które nie mają jeszcze potwierdzonej diagnozy choroby Parkinsona. Być może gwałtowny spadek BMI byłby wskaźnikiem do późniejszego potwierdzenia patologii.

Tak więc odkrycie staje się istotne nie tylko dla neurologów, ale także dla klinicystów. Niestety, wiele patologii neurodegeneracyjnych diagnozuje się z opóźnieniem. Wczesny i dobrze zdefiniowany znak umożliwiłby wczesną diagnozę.

Osoba ważąca się.
Kluczowe w konsultacjach stanie się ważenie pacjentów z podejrzeniem choroby Parkinsona.

Zmniejszenie opóźnienia diagnostycznego

Nowo zidentyfikowany objaw związany z chorobą Parkinsona daje zachęcające możliwości. Opóźniona diagnoza odwleka różne rodzaje leczenia, które mogłyby poprawić jakość życia pacjenta.

Szacuje się, że od pojawienia się pierwszych początkowych objawów do stwierdzenia patologii przez neurologa mija około 10 lat. Ta dekada to ewidentne opóźnienie diagnostyczne i bardzo trudno jest je zredukować.

Dlaczego? Ponieważ początkowe objawy są łagodne i mylone z banalnymi problemami. Dlatego osoba raczej nie konsultuje się z pracownikami służby zdrowia.

Czy schudłeś w niewyjaśniony sposób? Czy masz częste drżenia, które uniemożliwiają Ci wykonywanie niektórych codziennych czynności? Czy masz „luki mentalne”, które uniemożliwiają ci zapamiętywanie? Pora zasięgnąć porady profesjonalisty.

Nowe odkrycia naukowe służą poprawie jakości życia. Diagnozowanie choroby na czas jest częścią tego procesu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bril, Andrea, et al. “A multifactorial study on nutritional status, binge eating and physical activity as main factors directly influencing body weight in Parkinson’s disease.” npj Parkinson’s Disease 3.1 (2017): 1-5.
  • Enrique, Parra Medina Luis, et al. “Latencia diagnóstica en la enfermedad de Parkinson y su relación con los síntomas prodrómicos motores y no motores.” eNeurobiología 10.25 (2019): 1.
  • Kim, Ryul, et al. “Association of Early Weight Change With Cognitive Decline in Patients With Parkinson Disease.” Neurology (2022).
  • Wills, Anne-Marie A., et al. “Association between change in body mass index, unified Parkinson’s disease rating scale scores, and survival among persons with Parkinson disease: secondary analysis of longitudinal data from NINDS exploratory trials in Parkinson disease long-term study 1.” JAMA neurology 73.3 (2016): 321-328.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.