Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych - na czym polega

Osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi mogą mieć trudności z zapamiętaniem niektórych imion lub określonych słów.
Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych - na czym polega
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2022

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych to sytuacja, którą często myli się z demencją. W rzeczywistości niektórzy eksperci uważają je za wczesne stadium demencji, podczas gdy inni klasyfikują je jako odrębną patologię.

Jest to choroba, w której funkcje poznawcze, takie jak pamięć, język i myślenie, są bardziej upośledzone niż w przypadku normalnego starzenia się.

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych dotyka obecnie znaczną część populacji. Specjaliści szacują, że wzrasta ona wraz z wiekiem i dotyka prawie 40% osób starszych powyżej 85 roku życia. W rzeczywistości częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni.

Ta patologia jest wciąż badana, ale postępy w jej definiowaniu i możliwych metodach leczenia rosną każdego dnia. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o łagodnych zaburzeniach poznawczych.

Czym są łagodne zaburzenia poznawcze?

Z biegiem lat mózg, podobnie jak całe nasze ciało, zmienia się. To stosunkowo normalne, że niektóre aspekty, takie jak pamięć, ulegają subtelnemu wpływowi starzenia.

Jednak osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi często zauważają, że ich funkcje poznawcze są znacznie ograniczone. Jak już wspomnieliśmy, niektóre z tych funkcji to pamięć, myślenie i język. Na przykład osoba z tym upośledzeniem może potrzebować więcej czasu na zapamiętanie imienia osoby lub określonego słowa. Jednak zmiany te zwykle nie kolidują z codziennymi czynnościami osoby.

Na tym też polega główna różnica w porównaniu z demencją: łagodne upośledzenie funkcji poznawczych pozwala na kontynuowanie normalnej rutyny. Natomiast osoby z demencją mają większe trudności, takie jak problemy z wykonywaniem prostych zadań.

Niektórzy eksperci twierdzą, że pogorszenie to zwiększa ryzyko zachorowania na demencję w przyszłości, niezależnie od tego, czy jest to choroba Alzheimera, czy inna. Prawda jest jednak taka, że na szczęście niektórzy ludzie z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nigdy nie osiągają tego punktu demencji.

Kobieta z demencją.

Jakie są objawy?

Jak już powiedzieliśmy, osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi mają problemy nieco wykraczające poza te związane z normalnym starzeniem się. Mogą to być na przykład:

  • Tendencja do częstszego zapominania, na przykład o spotkaniach czy ważnych wydarzeniach.
  • Częste gubienie wątek rozmów. Osobie takiej trudniej jest śledzić rozwój filmu lub czytać książkę.
  • Planowanie działania lub podejmowanie decyzji wydaje się bardziej skomplikowane.
  • Mogą odczuwać pewne objawy depresji, lęku lub apatii.

Członkowie rodziny lub osoby im bliskie zazwyczaj zauważą te zmiany. Ważne jest, aby uspokajać osobę dotkniętą schorzeniem, aby nie zwiększać jej dezorientacji i nie wzbudzać negatywnych uczuć. Niezbędne jest również udanie się na konsultację do lekarza.

Przeczytaj również: Zachowaj zdrowie na starość, dzięki tym nawykom!

Jakie są symptomatyczne różnice z demencją?

Osoby z demencją mają cięższe objawy, które wpływają na codzienne życie. Po pierwsze, utrata pamięci jest często bardziej wyraźna. Skomplikowane może być nawet zapamiętywanie nazwisk. To właśnie lekarze nazywają amnezją.

Dodatkowo wpływa to na ich poczucie orientacji, co sprawia, że osoby te gubią się nawet w znanych sobie miejscach. Pacjenci łatwo gubią również przedmioty osobiste lub artykuły gospodarstwa domowego.

Cierpiący na demencję mogą odczuwać utratę zainteresowania wszystkim, co ich kiedyś interesowało – zwaną też abulią. Ich zachowanie się zmienia, a umiejętności społeczne maleją.

Mężczyzna jedzący samotnie.

Łagodne zaburzenia poznawcze – diagnozowanie

Rozpoznanie tej patologii jest złożone, ponieważ nie ma konkretnych testów, które by ją potwierdzały. Istnieją jednak pewne narzędzia, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy, oprócz objawów, o których już wspomnieliśmy.

Na przykład lekarze przeprowadzają analizę stanu psychicznego za pomocą testów, takich jak Mini-Mental Status Examination. Jest to test, w którym badana osoba musi odpowiedzieć na kilka prostych pytań, takich jak podanie daty lub wykonanie podpowiedzi. Badania te trwają około 10 minut i pozwalają lekarzowi porównać funkcjonowanie psychiczne danej osoby z innymi osobami w podobnym wieku.

Wniosek

Jeśli uważasz, że ty lub ktoś z twojego otoczenia cierpi na łagodne zaburzenia poznawcze, natychmiast udaj się do lekarza lub psychologa, który przeprowadzi odpowiednią ocenę i zaproponuje pewne działania, które pomogą ci poradzić sobie z tą sytuacją.

To może Cię zainteresować ...
Starcza demencja – o czym pamiętać w kontekście domowej opieki?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Starcza demencja – o czym pamiętać w kontekście domowej opieki?

W domu należy przestrzegać pewnych zaleceń, aby poprawić opiekę nad osobą z demencją starczą. Opowiemy Ci o nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.