Stare dżinsy: 9 sposobów na ich ponownie użycie

· Styczeń 29, 2016

Jest wiele sposobów, aby ponownie wykorzystać stare dżinsy, które leżą od dawna zapomniane w szafie, prawdopodobnie dlatego, że już na Ciebie nie pasują lub są niemodne.

Chociaż czasem dobrym rozwiązaniem jest oddanie ich komuś, kto mógłby dalej je nosić, to jednak istnieje wiele innych pomysłów na wykorzystanie materiału, z którego zostały wykonane i który zazwyczaj oferuje trwałość przez wiele lat. Czy chciałabyś dowiedzieć się, jak możesz ponownie wykorzystać swoje stare dżinsy? Jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu! Jeśli jesteś gotowa na sprawdzenie swojej kreatywności i talentu do robótek ręcznych, to zaprezentowane przez nas poniżej pomysły są świetną opcją, aby jeszcze raz wykorzystać te wszystkie stare dżinsy zalegające Ci w szafie.

Jedyne, co trzeba umieć to podstawy szycia oraz być gotową na eksperymentowanie z nożyczkami, igłą oraz nićmi.

Stare dżinsy zamienione w szorty

Jest to jeden z najprostszych i najbardziej klasycznych sposobów, w jaki możesz przerobić swoje stare dżinsy. Użyj tego pomysłu, jeśli dżinsy wciąż na Ciebie pasują, ale i wyszły już z mody lub jeśli nogawki spodni są w kiepskim stanie.

Jedyne, co musisz zrobić, to zaznaczyć miejsce, w którym chcesz obciąć spodnie, a następnie odetnij nożyczkami nogawki tak, aby uzyskać pożądaną długość. Możesz obszyć krawędzie za pomocą igły i nici, a możesz nawet zostawić je w postaci postrzępionej, aby uzyskać bardziej buntowniczy efekt.

Dżinsowa minispódniczka

Minispódniczka

Oprócz zrobienia jakichś fajnych szortów, możesz również zdecydować się na ładną minispódniczkę, idealną na lato lub nieformalne wyjścia. Jest to jeden z tych rodzajów odzieży, która nigdy nie wychodzi z mody, szczególnie w upalne dni.

Aby zrobić sobie minispódniczkę, musisz mieć stare dżinsy o nieco większym rozmiarze, dzięki czemu w łatwy sposób połączysz odpowiednie fragmenty tak, aby powstała w efekcie efektowna spódniczka mini, szczególnie, jeśli obdarzona jesteś szczupłą talią.

Torba lub portfel

Stare dżinsy można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów, jednym z bardziej popularnych jest zrobienie z nich ładnej torby lub portfela. Należy po prostu użyć całej swojej kreatywności i dodać do materiału z dżinsów elementy, które lubisz najbardziej.

Na przykład możesz zrobić sobie torbę używając materiału ze starych spodni i dodać do niej ozdoby wykonane z kamieni, guzików, kolorowych fragmentów innych tkanin, zamków błyskawicznych lub jakichkolwiek innych elementów, jakie tylko przyjdą Ci do głowy.

Stare dżinsy jako fartuszek kuchenny

Fartuszek kuchenny

Stare dżinsy przerobione na fartuszek kuchenny to jeden z łatwiejszych i popularniejszych sposobów wykorzystania starych spodni, który dodatkowo może być bardzo przydatny, bo uchroni Twoje ubranie przez zabrudzeniem podczas gotowania.

Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić jest znoszenie swoich starych dżinsów do końca, dzięki czemu materiał stanie się znacznie słabszy, następnie możesz wyciąć z nich fartuszek tak, aby na Ciebie pasował. Jeśli jedna z części okaże się zbyt mała, żeby owinąć ją wokół Twojego ciała, możesz doszyć do niej odpowiedniej długości fragment.

Gdy już wytniesz odpowiedniej wielkości fartuch, możesz przyozdobić go kolorową lamówką z innego materiału oraz doszyć do niego niezbędne paski pozwalające na zawiązanie go na plecach.

Jak już wspomnieliśmy powyżej przy opisywaniu torby, możesz wykorzystać swoją kreatywność dodając inne ozdoby, takie jak przyciski, kamyczki lub próbki lub kolorowe cekiny.

Portmonetka

Masz już dość walających się wszędzie monet? W takim razie możesz wykorzystać swoje stare dżinsy do zrobienia efektownej portmonetki na monety.

Całe zadanie polega na wycięciu oczekiwanego kształtu Twojej portmonetki z materiału spodni (może być ona kwadratowa, okrągła, owalna, w kształcie półksiężyca itp.), a następnie zszycia krawędzi i przyszycia zamka błyskawicznego, zatrzasku lub guzików.

Terminarz

Terminarz

Jeśli chcesz zrobić sobie bardzo oryginalną okładkę do swojego standardowego terminarza, to po prostu weź trochę materiału ze swoich starych spodni i owiń nim zewnętrzną część terminarza.

Wystarczy potem dokładnie wymierzyć materiał, przyciąć go i użyć niewielkiej ilości kleju do przymocowania materiału do okładki terminarza. Inną godną uwagi opcją jest przyszycie materiału, chociaż potrwa to znacznie dłużej i może okazać się dużo bardziej skomplikowane.

Futerał na telefon komórkowy

W sklepach z akcesoriami dla telefonów komórkowych możesz znaleźć niezliczone wręcz rodzaje i wzory futerałów chroniących Twój telefon przed zadrapaniami. Ale czemu nie pokusić się o zrobienie sobie futerału na własną rękę?

Jest to naprawdę proste zadanie, które można zrobić przy okazji wykonywania torby lub portmonetki – w końcu stare dżinsy zapewniają spory zapas tkaniny.

Przytnij materiał tak, aby jego rozmiar był o jeden lub dwa centymetry większy od rozmiaru telefonu, a następnie zszyj trzy krawędzie pozostawiając jedną stronę otwartą do wkładania telefonu. Możesz dodać do futerału różne elementy dekoracyjne, jak kolorowe cekiny, ozdoby z innych tkanin, guziki, itp.

Ubranko dla zwierzaka

Ubranko dla psa

Stare dżinsy przerobione na ubranko dla Twojego zwierzaka to doskonały pomysł na zyskanie sobie wdzięczności zwierzęcia, szczególnie w chłodniejsze dni – niezależnie od tego, czy jest to pies, czy kot.

Dlaczego więc nie spróbować samodzielnie uszyć mu takiego ubranka? Sprawdź swoją kreatywność wykorzystując zalegające Ci w szafie stare dżinsy i uszyj swemu psu lub kotu kombinezon bazując na czymś, co już masz lub po prostu puść wodze fantazji.

Poduszki

Jeśli chcesz odnowić swoje stare poduszki i nadać im wyjątkowy styl, po prostu weź swoje stare dżinsy, których już nie będziesz nosić i wykorzystaj materiał z nich do uszycia pokrowców na poduszki – dzięki czemu zyskają one nowy wygląd i bardzo szczególny styl.