Smukłe ramiona - 6 skutecznych ćwiczeń

Poza regularnymi ćwiczeniami, powinnaś również przestrzegać zbalansowanej diety oraz unikać tłustych potraw, aby Twoje ramiona były smukłe i silne.
Smukłe ramiona - 6 skutecznych ćwiczeń
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Instynkt zachowawczy jest odpowiedzialny za tendencję do gromadzenia tłuszczu w naszym ciele, na wypadek niedoboru żywności. Nasze ramiona są miejscem, gdzie nagromadzony tłuszcz jest szczególnie widoczny.

Aby nasze ramiona nie były obwisłe, najpierw musimy zrozumieć co powoduje taki stan, zanim przyjmiemy odpowiednią taktykę.

Dlaczego musimy ćwiczyć oraz wzmacniać nasze ramiona?

W pierwszych fazach naszej ewolucji, nasze dolne i górne kończyny były niezbędne do przetrwania, szczególnie mięsień czworogłowy i triceps (mięsień trójgłowy).

Triceps jest wyjątkowo ważny, jako że odpowiada za siłę do zdobycia i gromadzenia jedzenia.

W dzisiejszych czasach jednakże, nie musimy używać go w życiu codziennym, pomimo faktu, że ta część ciała jest genetycznie zaprogramowana, aby gromadzić więcej tłuszczu. W tym rejonie jest też spora masa mięśniowa.

Niewykorzystany tłuszcz przeistacza się w obwisłą skórę. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest połączenie zbalansowanej diety ze skutecznymi ćwiczeniami, aby wzmocnić ramiona.

6 ćwiczeń na ramiona, aby spalić tłuszcz i wzmocnić mięśnie

Poniżej prezentujemy szeroką gamę ćwiczeń, od tych klasycznych, aż po ostatnie trendy.

1. Obniżanie nigdy nie zawodzi

kobieta ćwiczy ramiona z krzesłem

Jeżeli jesteś typem osoby, która woli pozostać w domu, to ćwiczenie jest dla Ciebie: wszystko czego potrzebujesz to krzesło i Twoje ciało.

  • Umieść krzesło przy ścianie oraz upewnij się, że jest unieruchomione podczas ćwiczeń.
  • Stań tyłem do krzesła oraz połóż dłonie za sobą na krześle.
  • Zegnij ramiona, aby poruszać się na dół i do góry.
  • To zmusza Cię, abyś utrzymywała ciężar swojego ciała oraz pomoże Ci spalić zbędny tłuszcz.

2. Pompki są dobre na wzmocnienie mięśni Twoich ramion

Prawdopodobnie robiłaś ich mnóstwo na wuefie w czasach szkolnych. Wszystko, co musisz zrobić, to położyć się na brzuchu oraz unieść ciężar swojego ciała na stopach i dłoniach (ramionach) poruszając się do góry i na dół.

Aby uniknąć kontuzji, upewnij się, że przyjmujesz odpowiednia pozycję. To niezbędne podczas robienia tego typu ćwiczeń, błędy mogą przerodzić się w poważniejsze problemy.

3. Ciężarki są niezwyciężone.

Sztangielki są naprawdę przydatne i łatwe w użyciu. Możesz kupić sobie parę oraz spokojnie ćwiczyć w domu o każdej porze.

Ciężarki oferują Ci możliwość pracy nad poszczególnymi partiami ciała. Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które możesz wykonywać, by wzmocnić ramiona i spalić tłuszcz.

4. Wpraw ciało w ruch: taniec flamenco

kobiety tańczą flamenco

Wiele osób w końcu się znudzi rutyną codziennych ćwiczeń. Możesz jednak zamienić ją w zabawę, jeśli tylko dodasz muzykę i szczyptę kreatywności.

W tańcu flamenco ramiona odgrywają bardzo ważną rolę. A więc oprócz przyjemności, różne pozycje w tańcu skutecznie wzmocnią Twoje ramiona.

5. Zrelaksuj się boksując.

Jeżeli szukasz dobrego sposobu na pozbycie się obwisłej skóry z Twoich ramion oraz wiedziesz stresujący tryb życia, boks to Twój sport. Ta forma ćwiczeń jest popularna wśród ludzi, którzy narażeni są na ciągły stres, jako że boks znakomicie uwalnia napięcie nagromadzone przez cały dzień.

Uderzanie pięściami w worek treningowy jest najbardziej efektywnym ćwiczeniem – wtedy triceps jest całkowicie uaktywniony. Boks gwarantuje szybkie rezultaty bez potrzeby stawania na ringu.

6. To nie tylko medytacja: spróbuj pozycji kobry

Połóż się na brzuchu i podnieść tułów poprzez umieszczenie dłoni na macie i wyprostowaniu łokci. Naciskaj na matę, aż do momentu, kiedy Twoje ramiona będą całkowicie wyprostowane. W ten sposób cały ciężar Twojego ciała będzie utrzymywany przez tricepsy.

Generalnie joga jest bardzo skuteczna jeśli chodzi o wzmocnienie mięśni ramion. Ponadto ma tą zaletę, że jest mniej agresywna niż pozostałe formy fitnessu oraz utrzymuje Twoje ciało w harmonii.

Pamiętaj, że żadne z tych ćwiczeń nie wyklucza pozostałych. Wybierz te, które odpowiadają Ci najbardziej, a tłuszczyk na Twoich ramionach zniknie szybciej niż się spodziewasz.

Jeżeli będziesz regularnie dbać o ciało, obwisła skóra nigdy nie będzie Twoim problemem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schoenfeld, B. J., Contreras, B., Krieger, J., Grgic, J., Delcastillo, K., Belliard, R., & Alto, A. (2019). Resistance Training Volume Enhances Muscle Hypertrophy but Not Strength in Trained Men. Medicine and science in sports and exercise, 51(1), 94–103. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000001764
  • Hooper Lee, Abdelhamid Asmaa, Moore Helen J, Douthwaite Wayne, Skeaff C Murray, Summerbell Carolyn D et al. Effect of reducing total fat intake on body weight: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials and cohort studies BMJ 2012; 345 :e7666
  • Ramírez-Campillo, R., Andrade, D. C., Campos-Jara, C., Henríquez-Olguín, C., Alvarez-Lepín, C., & Izquierdo, M. (2013). Regional fat changes induced by localized muscle endurance resistance training. Journal of strength and conditioning research, 27(8), 2219–2224. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e31827e8681
  • Moya-Albiol, Luis; Salvador, Alicia. 2001. Efectos del ejercicio físico agudo sobre la respuesta psicofisiológica al estrés: papel modulador de la condición física. Revista de Psicología del Deporte. https://ddd.uab.cat/record/63157
  • Stephanie Freeman, Amy Karpowicz, John Gray, And Stuart Mcgill. Medicine and Science in Sports and Exercise. Quantifying Muscle Patterns and Spine Load during Various Forms of the Push-Up. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://pdfs.semanticscholar.org/f358/bf7cca44de0a1e6072929f2962023027f3ef.pdf
  • Strength training: Get stronger, leaner, healthier. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/strength-training/art-20046670

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.