Słuchotka: najdroższy mięczak na świecie

Opowiemy Ci wszystko o słuchotce, znanej również jako uchowiec: najwyższej jakości produkcie morskim o wysokiej cenie i wyjątkowym profilu odżywczym.
Słuchotka: najdroższy mięczak na świecie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Słuchotka to gatunek owoców morza, jeden z najbardziej poszukiwanych na świecie. Powszechnie występuje w Azji, chociaż stopniowo rozprzestrzenia się również na inne kraje. W rzeczywistości hoduje się ją nawet w Galicji w Hiszpanii.

Ten produkt morski osiąga bardzo wysokie ceny i znajduje zastosowanie głównie w “haute cuisine”. Ma jednak ciekawe właściwości żywieniowe, które warto poznać.

Zanim przejdziemy do ich opisu należy zauważyć, że obecność owoców morza w diecie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Mogą pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wielu przewlekłych i złożonych chorób, chociaż nie ma potrzeby szukania najdroższych, aby to osiągnąć. Już samo wprowadzenie ryb do diety kilka razy w tygodniu przyniosłoby pozytywne efekty.

Co to jest słuchotka?

Słuchotka, czasami nazywana uchowcem, to ślimak z pojedynczą muszlą, w przeciwieństwie do małży, których muszle się otwierają na dwie strony. Słuchotki mają wydłużone muszle, które przypominają kształtem ucho (stąd obydwie nazwy).

Znamy dziś kilka gatunków tego mięczaka, ale nie wszystkie z nich jeszcze dobrze zróżnicowano. Na razie wszystkie klasyfikuje się jako jadalne, chociaż skorupy używa się również do celów dekoracyjnych.

Słuchotka zwykle rośnie na skalistych powierzchniach w głębinach sublitoralnych. Można ją nawet znaleźć na słonych bagnach. Powszechniej występuje jednak w tropikalnych i subtropikalnych wodach morskich, zwłaszcza w miejscach położonych blisko wybrzeży. Jej dieta opiera się na algach i małych zwierzętach, takich jak pasożyty. Z drugiej strony słuchotka służy za pożywienie takim drapieżnikom jak rozgwiazdy i kraby.

Niektóre owoce morza.
Owoce morza lub ryby powinny być włączane do diety przynajmniej dwa razy w tygodniu.

W ostatnich latach promuje się również kontrolowaną hodowlę tego skorupiaka ze względu na duży wzrost popytu. W ten sposób zapobiega się również przypadkowym połowom, które mogą stanowić zagrożenie dla samego gatunku.

Uchowce spożywa się po przyrządzeniu w określonym procesie gotowania, ponieważ mają twardą i włóknistą konsystencję. Nie należy jednak przesadzać z czasem, w przeciwnym razie może się to skończyć nieprzyjemną, gumowatą konsystencją. Z organoleptycznego punktu widzenia słuchotka ma morski smak, ale zdecydowanie bardziej subtelny niż inne owoce morza, takie jak ostrygi czy przegrzebki.

Profil żywieniowy

Należy zaznaczyć, że słuchotka to produkt o dużej zawartości białka o wysokiej wartości biologicznej. Na każde 100 gramów (4 uncje) dostarcza około 17 gramów (prawie 1 uncja) tego składnika odżywczego.

Według badań opublikowanych w Annals of Nutrition & Metabolism, osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny zagwarantować dzienne spożycie co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała, aby chronić beztłuszczową masę ciała przed katabolizmem.

Jednocześnie ten pokarm zawiera kwasy tłuszczowe należące do serii omega 3. Uważa się je za lipidy o najwyższej jakości, które pomagają kontrolować stany zapalne wewnątrz organizmu.

W rzeczywistości wykazano, że ich regularne przyjmowanie zmniejsza częstość występowania schorzeń sercowo-naczyniowych. Równie ważne jest jednak zbilansowanie ich spożycia w zestawieniu z kwasami omega 6, co osiąga się obecnie dość rzadko.

Z mikroelementów zawartych w uchowcach, warto wspomnieć o obecności witamin z grupy B oraz wapnia, żelaza, selenu i magnezu. Stanowią także źródło jodu. Ten minerał ma kluczowe znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Jeśli w organizmie wystąpi deficyt minerałów, mogą zajść pewne zmiany w produkcji hormonów, zagrażające zdrowiu. Potwierdzają to badania opublikowane w Celach dotyczących leków na zaburzenia endokrynologiczne, metaboliczne i odpornościowe.

Żelazo na przykład zapewnia prawidłowy transport tlenu przez krew. Minerał ten ma jednak niski współczynnik wchłaniania, a sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy pochodzi ze źródeł roślinnych.

Aby zminimalizować ten problem, należy je spożywać wraz ze znaczną dawką witaminy C. Zawsze należy starać się zapobiegać anemii, ponieważ gdy się pojawi, może wymagać dłuższego leczenia.

Możesz być także zainteresowany: Alergie na skorupiaki: objawy i leczenie

Słuchotka, drogi, ale pożywny produkt

Niektóre abalone.
Słuchotka to pyszny, wyrafinowany i drogi składnik.

Jak widać, słuchotka to jeden z najbardziej cenionych produktów oferowanych przez ekosystem morski. Nie jest często spożywana w krajach zachodnich, głównie ze względu na wysoką cenę.

Rzadko sprzedaje się ją w dużych supermarketach, ponieważ zwykle znajduje zastosowanie w haute cuisine. Jej smak jest wyśmienity, a zawartość składników odżywczych doskonała, dlatego uważana jest za pokarm dobry dla zdrowia.

Na koniec warto podkreślić potrzebę zapewnienia różnorodności diety w celu utrzymania dobrego ogólnego stanu zdrowia. Im więcej różnorodności mamy w naszej diecie, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia u nas niedoborów żywieniowych. To z kolei zapewnia prawidłowe wykonywanie funkcji fizjologicznych, bez problemów, które mogłyby wpłynąć na nasze samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Richter, M., Baerlocher, K., Bauer, J. M., Elmadfa, I., Heseker, H., Leschik-Bonnet, E., Stangl, G., Volkert, D., Stehle, P., & on behalf of the German Nutrition Society (DGE) (2019). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Annals of nutrition & metabolism74(3), 242–250. https://doi.org/10.1159/000499374
  • Innes, J. K., & Calder, P. C. (2020). Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. International journal of molecular sciences21(4), 1362. https://doi.org/10.3390/ijms21041362
  • Triggiani, V., Tafaro, E., Giagulli, V. A., Sabbà, C., Resta, F., Licchelli, B., & Guastamacchia, E. (2009). Role of iodine, selenium and other micronutrients in thyroid function and disorders. Endocrine, metabolic & immune disorders drug targets9(3), 277–294. https://doi.org/10.2174/187153009789044392

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.