Skuteczne oczyszczanie jelit - jakie produkty mogą pomóc?

Silne wzdęcia od czasu do czasu potrafią uprzykrzyć nam życie. Jakie pokarmy pozwalają na skuteczne oczyszczanie jelit? Sam się przekonaj!
Skuteczne oczyszczanie jelit - jakie produkty mogą pomóc?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jesteśmy pewni, że w pewnym momencie cierpiałeś na to irytujące uczucie wzdęcia brzucha. Być może nie wiesz, że niektóre pokarmy mogą wspomóc skuteczne oczyszczanie jelit. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej w dzisiejszym artykule.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wzdęcia lub niestrawność są spowodowane nagromadzeniem się gazów, lub płynów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami. Jednym z nich jest sięganie po ciężkostrawne pokarmy lub współistniejące problemy zdrowotne.

Według Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do wzdęć. Należą do nich zespół jelita drażliwego, zaparcia, nietolerancje pokarmowe i niektóre leki. Nie wspominając już o zespole napięcia przedmiesiączkowego. W takich sytuacjach przydatne mogą się okazać produkty wspomagające skuteczne oczyszczanie jelit. Opowiemy Ci o nich w dzisiejszym artykule.

Wzdęcia i uczucie ciężkości a dieta

O ile masz pewność, że przyczyną Twoich wzdęć są głównie problemy żywieniowe, rozwiązaniem będzie również koncentrować się na komponowaniu odpowiedniej diety. Zawsze pamiętaj, że jeśli objawy utrzymują się, nasilają lub pojawiają się nowe problemy, należy skonsultować się z lekarzem.

Z powodu zmian hormonalnych kobiety mają większą skłonność do zatrzymywania płynów. Oto lista produktów spożywczych, które mogą powodować wzdęcia lub uczucie ciężkości. Pokażemy Ci również, które z nich mogą być korzystne w zmniejszaniu wzdęć.

Pokarmy powodujące wzdęcia

Szklanki mleka.

Niektóre z tych pokarmów są niezbędne do zbilansowanej diety. Jednak mogą być też odpowiedzialne za ten wzdęty brzuch, który tak bardzo Ci przeszkadza. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

 • Nabiał
 • Rośliny strączkowe
 • Kapusta
 • Napoje gazowane
 • Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu
 • Pikantne jedzenie
 • Sól

Dowiedz się więcej w tym artykule: 4 naturalne sposoby na wzdęcia

Skuteczne oczyszczanie jelit – produkty, które wspomagają

Wśród szerokiej gamy produktów spożywczych, po które musimy codziennie sięgać, znajdują się te, które pomagają zapobiegać zatrzymywaniu płynów lub gazów w jamie brzusznej.

 • Owoce takie jak brzoskwinie, gruszki, ananasy lub jabłka
 • Chude mięsa, które są pieczone lub gotowane
 • Zioła, takie jak pietruszka, oregano lub bazylia
 • Ryż
 • Dynia
 • Bakłażan
 • Cukinia (bez skórki i pestek)
 • Napary z werbeny cytrynowej, mięty, lipy i boldo również mogą wspomóc skuteczne oczyszczanie jelit

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż te pokarmy są uważane za wspomagające proces oczyszczania, konieczne jest uzupełnienie ich spożycia innymi zdrowymi pokarmami.

Nie należy tworzyć restrykcyjnych diet zawierających jedynie te produkty. Zamiast tego powinieneś uwzględnić je w zrównoważonym planie żywieniowym, który zapewnia wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla Twojego organizmu.

Skuteczne oczyszczanie jelit – przydatne zalecenia

Szklanka wody.

W dni, kiedy Twój żołądek jest bardziej wzdęty, nie powinieneś przestawać pić wody. Pomoże Ci to wyeliminować nadmiar płynów. Nie wierz w mit, że jeśli masz wzdęty żołądek, należy unikać płynów. Pamiętaj jednak, że jeśli pijesz wodę mineralną, nie powinna ona zawierać gazu.

I oczywiście należy unikać bardzo słonych potraw. Jak wskazują różne badania, zbyt duża ilość sodu może pogorszyć twoją sytuację, ponieważ spowoduje to zatrzymanie większej ilości płynów w organizmie. Używaj innych metod doprawiania i aromatyzowania posiłków, takich jak przyprawy, które nadają przyjemny smak bez dodawania dodatkowego sodu do przygotowania.

Nie należy zapominać o ćwiczeniach. Już nawet zwykły spacer pomoże Ci usunąć nadmiar płynów z organizmu.

Końcowe rekomendacje

Osiągnięcie ładnej sylwetki nie jest niemożliwe, ale wymaga wysiłku. Musisz poznać swoje ciało i wiedzieć, jak reaguje na różne pokarmy. Ważne jest to, żeby nie pomijać na stałe żadnego produktu tylko dlatego, że wywołuje wzdęcia. Niektóre grupy żywnościowe są ważne dla zdrowia i warto po nie sięgać.

Najlepiej byłoby skonsultować się z dietetykiem. Specjalista może wyjaśnić właściwy sposób zastąpienia pokarmów, które powodują dyskomfort lub doradzić, jak je spożywać, aby uniknąć zmian w ciele.

Dzięki prostym zmianom podczas gotowania potraw możesz zapobiec potencjalnemu dyskomfortowi. Będziesz cieszyć się wszystkimi zaletami tych produktów bez odczuwania nieprzyjemnych wzdęć.

Na koniec należy wspomnieć o znaczeniu dobrego przeżuwania jedzenia, aby zapobiec wzdęciom i uczuciu ciężkości. Posiłek powinien być jak rytuał, ze spokojem i harmonią, aby uniknąć dyskomfortu związanego z trawieniem.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i zacznij jeść więcej tych produktów, które mogą wspomóc skuteczne oczyszczanie jelit. W krótkim czasie poczujesz się znacznie lepiej. Dlaczego nie spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cho, I. H., Mauer, L., & Irudayaraj, J. (2014). In-situ fluorescent immunomagnetic multiplex detection of foodborne pathogens in very low numbers. Biosensors and Bioelectronics. https://doi.org/10.1016/j.bios.2014.02.012
 • Francavilla, R., Cristofori, F., Stella, M., Borrelli, G., Naspi, G., & Castellaneta, S. (2014). Treatment of celiac disease: From gluten-free diet to novel therapies. Minerva Pediatrica.
 • Salazar, B., & Montoya, O. (2003). Importancia de los probióticos y los prebióticos en la salud humana. Revista de La Fac. de Química Farmacéutica, U. de Antioquia, Colombia. https://doi.org/10.1007/s00464-002-9114-1
 • MedlinePlus. Distensión abdominal. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003123.htm
 • J Clin Invest. 2017 May 1; 127(5): 1932–1943. Published online 2017 Apr 17. Increased salt consumption induces body water conservation and decreases fluid intake. doi: 10.1172/JCI88530

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.