Siła lub rezygnacja to czasami jedyny wybór

Są takie chwile w naszym życiu, gdy wydaje się, że wszystko idzie w złym kierunku. Nie poddawaj się wtedy, walcz dalej. Tak naprawdę to niczego jeszcze nie straciłeś, bo wszystko, co najlepsze jest jeszcze wciąż przez Tobą.
Siła lub rezygnacja to czasami jedyny wybór

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Są takie chwile w życiu, kiedy wydarzenia nie zawsze toczą się po Twojej myśli. Wiesz doskonale, że przydałaby Ci się wtedy wewnętrzna siła, ale wszystko wydaje się być przeciwko tobie i nic nie jesteś w stanie na to poradzić.

Ale w takich przypadkach wielokrotnie możesz odkryć coś, z czego wcześniej nie zdawałeś sobie być może sprawy: dowiesz się, że czasami jedyna możliwość to walczyć dalej, a siła tkwiąca w Twojej psychice może stanowić nieocenioną pomoc.

Nie wszystko zawsze toczy się po naszej myśli

Życie często rzuca nam kłody pod nogi, dzięki czemu możemy dowiedzieć się tego, że nigdy nie należy się poddawać.

Choć możesz czuć się w wielu przypadkach zupełnie bezradny i na okrągło tylko zastanawiać, dlaczego to wszystko musiało się przytrafić właśnie Tobie, to jednak szybko także dostrzeżesz, że możesz rozwiązać swój problem zupełnie inaczej. A bezproduktywne siedzenie i użalanie się nad sobą tylko pogorszy sprawę.

Siła, czy rezygnacja? Opowieść o dwóch myszkach

Aby zilustrować tę koncepcję i zaprezentować Ci, czy bardziej wartościowym rozwiązaniem jest siła, czy też rezygnacja, wykorzystamy niezwykle interesujące opowiadanie autorstwa Jorge Bucaya. Jest to opowieść o dwóch myszkach, które próbują wydostać się z kłopotów, w jakie się wpakowały.

Były sobie raz dwie myszki, które przez własną nieuwagę wpadły do wiadra pełnego śmietany. Natychmiast poczuły, że stopniowo toną, nie były w stanie unosić się zbyt na długo powierzchni tej gęstej śmietany. To było uczucie podobne do utknięcia w ruchomych piaskach lub w grząskim bagnie.

Myszki pływały wokół krawędzi wiadra szukając drogi ucieczki, ale szybko się okazało, że nie ma to żadnego sensu. Wszystko co mogły zrobić, to pływać w kółko, albo utonąć. Jednak wraz z upływem utrzymanie się na powierzchni śmietany przychodziło im z coraz to większym i większym trudem.

Jedna z nich w końcu powiedziała piskliwym głosikiem: „Nie jestem w stanie już tak dłużej pływać. Nie ma drogi ucieczki z tego wiadra, nie możemy pływać przez całą wieczność. Ponieważ i tak wkrótce zginiemy, nie widzę powodu, by wciąż przedłużać to cierpienie. Nie ma sensu umierać z wycieńczenia oraz całkowicie daremnego wysiłku”.

Rezygnacja

Po tych słowach myszka przestała machać łapkami i szybko zatonęła pochłonięta przez gęstą, białą ciecz. Druga myszka, bardziej uparta, której siła woli nie osłabła ani na moment powiedziała tylko:

To nie jest żadne wyjście z sytuacji! Jeśli mam już umrzeć, to i tak postaram się zrobić wszystko, aby walczyć do ostatniego tchu. Nie chcę umierać ani o sekundę wcześniej, zanim nadejdzie mój czas “.

Przeczytaj także: Nie ważny jest wiek, żyj życiem

I myszka ta dzielnie walczyła ze śmietaną jeszcze przez wiele godzin. Nagle zaczęła dostrzegać, że wskutek wszystkich ich machnięć łapkami śmietana zaczęła powoli przekształcać się w twarde masło.

Zaskoczona myszka już wkrótce zdołała ubić śmietanę na tyle mocno, aby móc stanąć na łapki, dojść do brzegu wiadra i po odrobinie wysiłku przeskoczyć na drugą stronę. Wtedy już jedyne co jej pozostało, to pobiec z radością do domu.

Dlaczego się poddawać? Każdy z nas ma swój własny instynkt przetrwania, który zachęca nas, by iść naprzód. Jednak wiele osób zachowuje się tak samo w trudnych sytuacjach, jak pierwsza z opisywanych powyżej myszek i po prostu rezygnuje z dalszej walki.

Okazuje się bowiem, że wytrwałość i siła psychiczna pozwalająca zawsze dostrzec wyjście z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji są cechami tak naprawdę rzadko spotykanymi.

Nigdy się nie poddawaj, bycie silnym jest jedynym słusznym wyborem

To prawda, że czasami rezygnujemy z wielu rzeczy, ponieważ nie mamy w sobie wystarczająco silnej motywacji. Ale spróbuj wyobrazić sobie jedną z najgorszych sytuacji, jaka kiedykolwiek Ci się przytrafiła w życiu lub jakiej byłeś świadkiem.

W czasach takich jak obecne tak naprawdę masz dwie możliwości. Albo cechuje Cię siła wewnętrzna, albo się poddajesz i nie walczysz o swoje.

Prawdą jest. że czasami nie ma po prostu innego wyboru niż się poddać, ale siła charakteru zawsze będzie cenną cechą. To właśnie ją docenią najbardziej bliskie Ci osoby, zwłaszcza gdy jesteś rodzicem.

One będą doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że Twoją domeną jest siła psychiczna, ponieważ jeśli się same poddadzą, to pociągną w dół wszystkich innych, na których im zależy. Ale w Tobie zawsze mogą znaleźć oparcie.

Burza w szklance wody

Bez wątpienia w trakcie całego swojego życia musisz przejść przez wiele trudnych chwil. Niektórzy ludzie nie mają innego wyboru, jak tylko wrócić na górę, gdy tylko osiągną dno. Inni walczą od samego początku, a niektórzy całkowicie się poddają już w obliczu pierwszych oznak niepowodzenia. Po prostu siła nie jest ich domeną.

Pojawi się światełko

Nigdy się nie poddawaj, bo najlepsze jest jeszcze ciągle przed nami, a Ty z pewnością nie będziesz chciał tego przegapić! Być może przeżywasz trudny czas, cierpisz katusze psychiczne z uwagi na niekorzystne okoliczności, które wydają po prostu nigdy nie mieć końca i nie dawać szans na wydostanie się z tej sytuacji.

Ale na końcu każdego tunelu znajduje się światło, niezależnie od tego, jak ciemny i ponury może Ci się on teraz wydawać.

Prędzej czy później, wykorzystując swoje wrodzone cechy, jak cierpliwość, siła charakteru i wytrwałość, dostrzeżesz światełko na końcu tunelu i Twoje życie zacznie układać się lepiej.

Smutek

Pomyśl o tym wszystkim, co się udało wcześniej w Twoim życiu. Pamiętaj, że nic nie trwa wiecznie.

Jak możesz nie znaleźć w sobie motywacji do działania, skoro wiesz doskonale, że wszystko w końcu minie? Wytrwaj, walcz dalej, niech prowadzi Cię Twoja wewnętrzna siła i nadzieja… Wszystko się ułoży, bo nic nie trwa wiecznie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.