Charakterystyka HSP, czyli ludzie wyjątkowo wrażliwych

„Dzięki subtelności i zdolnościom do wychwytywania niuansów, które innym umykają niezauważone osoby HSP czyli te obdarzone wyjątkową wrażliwością zarówno w pracy jak i w kontaktach między ludzkich i relacjach partnerskich dostarczają nowego ludzkiego spojrzenia na rzeczywistość.

Charakteryzuje je świadomość, kreatywność i skrupulatność jednak w agresywnym świecie i kulturach, w których przychodzi im się odnaleźć, gdzie bezwzględność i siła są bardziej cenione i zwalczają te najdelikatniejsze uczucia może powodować, że czują się oni zagubionymi obywatelami drugiej kategorii.

Czasem są tak zaangażowani i tak intensywnie przeżywają to co dzieje się w świecie, który ich otacza, że bardziej niż inne osoby potrzebują chwili samotności, odizolowania i wyłączenia.”

Czy słyszałeś kiedykolwiek o HSP czyli ludziach szczególnie wrażliwych? Każdy z nas jest wyjątkowy i oferuje swojemu najbliższemu otoczeniu i światu unikalny dar, który kryje się w najgłębszych zakamarkach naszego wnętrza.

Przeczytaj także: Niska samoocena – kiedy stajesz się swoim wrogiem

Aby go odkryć czasem wystarczy zatrzymać się na moment i głęboko zastanowić nad swoim życiem emocjonalnym, które toczy się wewnątrz nas, w naszym sercu i umyśle.

Wydarzenia, które w przeszłości odbiły na nas bolesne piętno mogą zmienić się w cenne doświadczenia, które pozwolą nam okazywać większą wrażliwość i zrozumienie wobec drugiego człowieka.

Niektóre osoby są świetnymi słuchaczami przy których masz ochotę obnażyć się ze wszystkich problemów, inni dobrze przejmują inicjatywę w działaniu i są doskonałymi organizatorami, jeszcze inni kreatywni, wierni lub charakteryzują się ogromną siłą wewnętrzną.

Istnieją również osoby, które silniej przeżywają świat, głęboko odbierają rzeczywistość i odczuwają ją intensywniej. Ludzie z HSP czyli Ci wyjątkowo wrażliwi to tak naprawdę niewielki odsetek naszej populacji.

HSP – co to właściwie jest?

Highly sensitive person (HSP) czyli osoby wyjątkowo wrażliwe w związku z tym, że głęboko przeżywają otaczający świat, a to co się w nim dzieje odbierają z dużo większą intensywnością.

Ich reakcje niejednokrotnie zdają się być nieadekwatne, przesadzone i wyolbrzymione aż do tego stopnia, że wzbudzają wątpliwości czy ta wyjątkowa cecha zwana też nadwrażliwością jest zaletą czy zaczyna być przekleństwem.

Ludzie wyjątkowo wrażliwi obdarzeni są określonymi cechami, a do nich należą między innymi szczególna intuicja i empatia. Chociaż odnajdują one spokój i ukojenie w samotności jednocześnie utrzymują silnie emocjonalne więź z innymi ludźmi.

Może być to zaskakujące, ale osoby HSP kierują się swoim własnym odmiennym tempem życia, cenią i czerpią radość z czasu, który spędzają w samotności, a jednocześnie ich wizja rzeczywistości i świata jest dużo trafniejsza niż pozostałych ludzi.

Nadwrażliwość

Często zauważają i przeżywają aspekty, które przez osoby o niskim poziomie wrażliwości pozostają niezauważone lub nie mają większego znaczenia.

Bardzo często ten niezwykły dar sprawia, że osoby szczególnie wrażliwe czują się winne temu, że przeżywają wszystko tak intensywnie i tak głęboko emocjonalnie. Zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości i w dzisiejszych społeczeństwach podobne cechy mogą być niebezpieczne .

Często ludzie z HSP starają się kamuflować i transformować swoją osobowość ,co w końcu powoduje, że nie są sobą, a to prowadzi do silnego przytłoczenia.

Ludzie szczególnie wrażliwych zamiast zrelaksować się, odprężyć i zadbać o swoje stany emocjonalne, a także i fizyczne starają się ukryć swoje intensywne uczucia i często odczuwają konieczność udawania mniej wrażliwych niż są w rzeczywistości.

Charakterystyka osoby HPS

Bycie wyjątkowo wrażliwą osobą nie musi wcale napawać obawą i strachem. Trzeba znaleźć w sobie odwagę i być szczerym, otwartym i uczciwym. To pomoże w tworzeniu głębokich, mocnych i prawdziwych relacji. Umożliwi budowanie więzi, których poszukujemy w życiu, a jednocześnie umożliwi umacnianie wewnętrznej siły.

Wyrażanie swoich najskrytszych uczuć, ułatwi uwolnienie się od nagromadzonych emocji, które długo trzymane w tajemnicy w końcu zaczynają przerastać. Niektóre sekrety bowiem skrzętnie chowane mogą stać się udręką i generować strach

Często z powodu strachu, dezorientacji czy też dezinformacji osoby z nadwrażliwością potrzebują lat by zdać sobie sprawę z potęgi uczuć i energii jakie w sobie mają.

Wrażliwe serce

W procesie odkrywania siebie i swojego emocjonalnego świata ważne jest by zdać sobie sprawę i poznać swoje możliwości, które odróżniają osoby wyjątkowo wrażliwe od innych. Poniżej podajemy kilka z nich:

1. Wyjątkowa intuicja

Ze względu na swoją szczególną wrażliwość na otoczenie, choć nie jest to udowodnione naukowo, osoby te są w stanie czytać między wierszami.

W momencie wejścia w kontakt z inną osobą lub grupą ludzi z łatwością wyczuwają panujące nastroje i atmosferę oraz bez trudu są w stanie określić charakter emocjonalny konwersacji jaka miała miejsce zaraz przed danym kontaktem.

2. Cenna subtelność

Osoby te są szczególnie wnikliwe i z łatwością czytają i interpretują sytuację. Szybko identyfikują kłamstwo i odczuwają gdy coś próbujemy przed nimi ukryć. Właściwie jeżeli istnieje coś, co dobrze identyfikuje osoby wyjątkowo wrażliwe to subtelność z jaką postrzegają otaczający świat.

3. Silnie rozwinięte zdolności empatii

Nić połączenia emocjonalnego między osobą HSP a innymi ludźmi jest szczególnie niezwykła. Wykazują oni niesamowite zdolności w budowaniu relacji silnie opierając je właśnie na empatii. Słowami, które idealnie opisują i pozwalają lepiej zrozumieć to zjawisko są słowa Petera F. Drunckera:

„Prawdziwi słuchacze potrafią słuchać tego, co mówi cisza. Najważniejsze w komunikacji jest usłyszeć to co nie zostało wypowiedziane”.

4. Doświadczanie niezwykłych doznań

Przekazują i wychwytują emocje w prawdziwie magiczny sposób. Transmisja emocji zawsze odbywa się w subtelny sposób, a ich intensywność niejednokrotnie jest prawie niezauważalna. Ludzie obdarzeni tym darem mają niesamowitą zdolność odbierania wrażeń, odczuć i emocji z otaczającego środowiska.

Szczęście

5. Łatwość w przekazywaniu uczuć

Ze względu na wysoki poziom wrażliwości osoby te z gracją i elegancją używają swoich zdolności przy opisywaniu doświadczeń i intensywnych emocjonalnych doznań. To pozwala im dotrzeć do głębi wnętrza i ego zarówno swojego jak i innych osób.

6. Radość w samotności

W rzeczywistości osoby HSP niejednokrotnie świadomie odsuwają się i marzą o tym by pobyć chwilę w samotności. W ten sposób mogą połączyć się ze swoimi emocjami i bogatym światem wewnętrznym. W literaturze podobne osobowości opisuje się jako te bardziej zamknięte w sobie.

Przypisuje się to wrażliwości, która prawdopodobnie momentami powoduje, że otaczający ludzie, środowisko i nagromadzenie bodźców i emocji stają się trudne i zbyt skomplikowane.

7. Chęć do pomocy

Osoby zawsze gotowe do pomocy i ułatwienia życia innym. Dokładniej mówiąc wyjątkowa wrażliwość sprawia, że są w stanie zrobić coś dla świata by był lepszy.

8. Śmiech i płacz

Intensywne uczucia, które wypełniają ich wnętrze są tak silne, że w każdej chwili mogą wyjść na światło dzienne przy jakimkolwiek zdarzeniu. Jest to zdrowa forma uwolnienia się od nadmiaru emocji zarówno tych, które są konstruktywne jak i od nieadekwatnych wzorców myślowych.

Mówiąc inaczej poprzez płacz i śmiech czyszczą oni okna i okulary swojej duszy przez, które odbierają świat w tak niezwykły sposób.

9. Głębokie myślenie

Właśnie z tego powodu tak dobrze pracują w grupie i osiągają większość celów, które sobie wyznaczają. Osoby te angażują się całym swoim ciałem i duszą w projekt, którego się podejmują.

Źródło: Ludzie wyjątkowo wrażliwi. Elaine Aron

WIĘCEJ DLA CIEBIE