Siedem łatwych, naturalnych sposobów na zwiększenie libido

Wszelkie problemy związane ze zmniejszeniem pożądania seksualnego należy rozwiązywać przy pomocy specjalisty z danej dziedziny. Istnieją jednak naturalne środki, które mogą zwiększyć Twoje libido. Sprawdź je!
Siedem łatwych, naturalnych sposobów na zwiększenie libido

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy możesz naturalnie zwiększyć libido? Jak to zrobić? Jakie może to przynieść korzyści? Oto niektóre z pytań, które zadają sobie ludzie cierpiący na niski popęd seksualny.

Brak popędu seksualnego może wynikać z wielu różnych przyczyn. Między innymi problemy emocjonalne, stres, niedobory żywieniowe, zaburzenia psychiczne mogą go obniżać. Może to być również efekt skutków ubocznych leków i nieprawidłowości hormonalnych.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w National Health Service (NHS ) musisz skonsultować się z lekarzem, terapeutą psychoseksualnym, kliniką zdrowia seksualnego i płodności lub innym wyspecjalizowanym podmiotem. Profesjonalna pomoc zapewni wszystko, czego możesz potrzebować, aby przezwyciężyć ten problem.

Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim należy pamiętać, że brak pożądania seksualnego może mieć różne przyczyny. Dlatego należy rozpoznać problem i zastosować odpowiednie leczenie.

Ponadto warto uzupełnić je naturalnymi środkami, których właściwości mogą zwiększyć Twoje libido. Co to za środki? Jak je stosować? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Libido u mężczyzn i kobiet

Kobieta z niskim popędem seksualnym.

Stereotyp kobiet tracących popęd seksualny po pewnym wieku jest w dzisiejszym świecie przestarzały. Współczesny tryb życia, z wysokim poziomem stresu i ubogą dietą, może powodować problemy z libido, a także wiele innych problemów zdrowotnych zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Dlatego tak ważna jest rzetelna samoocena. Przeanalizuj możliwe przyczyny obniżonego popędu płciowego i usuń je z pomocą profesjonalistów. W ten sposób poprawisz swoje ogólne samopoczucie, jednocześnie ciesząc się bardziej aktywnym i zdrowym życiem seksualnym.

Możesz zwiększyć swoje libido w naturalny sposób

Ludzie od czasów starożytnych stosują naturalne środki i inne suplementy, aby zwiększyć swój popęd seksualny. Istnieje wiele różnych składników, których właściwości mogą zwiększyć libido i wszelkie funkcje z nim związane. Chcesz je wypróbować? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym opcjom.

1. Cynamon i miód

Cynamon to pyszna przyprawa o właściwościach pobudzających i rozgrzewających – dwie rzeczy, które docenią osoby z brakiem libido. Dodatkowo, jeśli połączysz go z bogatym w witaminy i minerały miodem, otrzymasz bardzo odżywczy środek, który doda Ci energii.

Codziennie rano weź łyżkę miodu z odrobiną sproszkowanego cynamonu cejlońskiego. Ta odmiana cynamonu jest najlepsza, ponieważ ma więcej właściwości leczniczych niż inne rodzaje cynamonu, mimo że jest nieco droższa.

2. Koktajle z korzeniem maca

Maca w proszku.
Uważa się, że korzeń maca może mieć wiele korzyści zdrowotnych i naturalnie zwiększa libido.

Koktajle owocowe i warzywne stały się bardzo popularne, ponieważ są wygodnym i smacznym sposobem spożywania surowej i bogatej w zdrowe składniki żywności. Te koktajle są bogate w witaminy, minerały, błonnik, białko i kwasy tłuszczowe, co czyni je doskonałym wyborem do walki z każdą chorobą lub osłabieniem.

W tym przypadku proponujemy dodanie do smoothie proszku maca, którego afrodyzjakalne właściwości cieszą się coraz większą popularnością.

W rzeczywistości nie ma wystarczających dowodów w tym zakresie, a dostępne informacje czasem są nawet nieco sprzeczne. Jednak dane opublikowane w National Center for Biotechnology Information wskazują, że spożycie maca może poprawić pożądanie seksualne i liczbę plemników. Ponadto korzystnie wpływa na nastrój, a także na poziom energii i wytrzymałość fizyczną.

Uwaga: Każdy, kto ma nadciśnienie lub niepokój, powinien skonsultować się z lekarzem przed dodaniem proszku maca do swojej diety.

3. Olejek eteryczny z ylang-ylang

Olejki eteryczne są bardzo skutecznym, naturalnym zasobem wzmacniającym zmysłowość, niezależnie od tego, czy są używane jako perfumy, dyfuzor zapachów w sypialni, czy olejek do masażu.

Olejek eteryczny Ylang ylang jest jednym z najsilniejszych afrodyzjaków. Inne olejki eteryczne, takie jak wanilia, jaśmin, cynamon i imbir, również dobrze spełniają ten funkcję. Ponadto, jak wskazuje badanie w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach, można używać tego olejku w aromaterapii, aby zmniejszyć lęk, depresję i wysokie ciśnienie krwi.

Ogólnie rzecz biorąc, ten składnik jest bardzo pomocny w zwiększaniu pożądania seksualnego. Pamiętaj, że brak libido może być spowodowany stanem umysłu.

4. Dodaj imbir do każdego przepisu

Imbir, podobnie jak cynamon, to bardzo pobudzająca przyprawa, idealna, by zwiększyć libido w sposób naturalny.

W rzeczywistości niedawne badanie opublikowane w Biomolecules sugeruje, że suplementacja imbirem, szczególnie w warunkach stresu oksydacyjnego, poprawia produkcję testosteronu u mężczyzn. Jednak dowody są nadal ograniczone.

Możesz jednak dodawać imbir do wszystkich rodzajów potraw, jak choćby:

 • Chleb.
 • Lemoniada.
 • Soki i koktajle.
 • Słodycze i ciasta.
 • Mięso i ryba.

5. Możesz zwiększyć swoje libido za pomocą wodorostów

Kelp lub laminaria to rodzaj brązowych alg bogatych w witaminy z grupy B, minerały, błonnik i białko. Istnieją różne odmiany, takie jak kombu i focus. Wszystkie rodzaje wodorostów świetnie uzupełniają minerały w organizmie i poprawiają stan zdrowia. Jedną z mało znanych właściwości tego rodzaju alg jest jednak ich zdolność do zwiększania popędu seksualnego.

6. Kwiaty Bacha

Kwiaty Bacha to świetny środek, aby zwiększyć libido

Dowody na skuteczność kwiatów Bacha w zwiększaniu libido są ograniczone i kontrowersyjne. W rzeczywistości nie ma badań, które mogłyby udowodnić ich zastosowanie w zwiększaniu pożądania seksualnego.

Jednak niektórzy uważają, że są afrodyzjakami, zwłaszcza w formie aromaterapii. W ten sposób pomagają również zmniejszyć nierównowagę emocjonalną.

7. Czekolada, pyszny sposób na naturalne zwiększenie libido

Czekolada jest jednym z rodzajów żywności kojarzonych ze wzrostem popędu seksualnego. Ludzie używają jej od czasów starożytnych, aby zwiększyć swoją energię i libido. Według badań opublikowanych w South African Journal of Clinical Nutrition, składnik ten wspomaga uwalnianie fenyloetyloaminy i serotoniny w organizmie.

Dlatego niektórzy uważają, że to afrodyzjak i środek pobudzający. Ogólnie czekolada poprawia nastrój, zmniejsza stres i depresję.

Czy można korzystać jednocześnie z naturalnych środków i pomocy seksuologa?

Tak, jeśli cierpisz na niski popęd seksualny, najlepiej skonsultować się z profesjonalistami w tej dziedzinie. Bardziej prawdopodobne jest, że określą dokładne pochodzenie problemu oraz wskażą najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie.

Nie należy zapominać, że oprócz leczenia seksuolog  może udzielić przydatnych wskazówek dotyczących codziennego życia.

Jako uzupełnienie zdrowego stylu życia możesz skorzystać z naturalnych środków, które omówiliśmy powyżej. I chociaż możesz stosować te metody, jeśli chcesz zwiększyć libido, jednak zawsze musisz rozważyć odpowiednie środki ostrożności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Montgomery KA. Sexual desire disorders. Psychiatry (Edgmont). 2008;5(6):50–55.
 • Kotta S, Ansari SH, Ali J. Exploring scientifically proven herbal aphrodisiacs. Pharmacogn Rev. 2013;7(13):1–10. doi:10.4103/0973-7847.112832
 • Shin BC, Lee MS, Yang EJ, Lim HS, Ernst E. Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. BMC Complement Altern Med. 2010;10:44. Published 2010 Aug 6. doi:10.1186/1472-6882-10-44
 • LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012-. Maca. [Updated 2019 Apr 10]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548552/
 • Tan LT, Lee LH, Yin WF, et al. Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang). Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:896314. doi:10.1155/2015/896314
 • Banihani SA. Ginger and Testosterone. Biomolecules. 2018;8(4):119. Published 2018 Oct 22. doi:10.3390/biom8040119
 • Kim, S. K., & Bhatnagar, I. (2011). Physical, chemical, and biological properties of wonder kelp-laminaria. In Advances in Food and Nutrition Research (Vol. 64, pp. 85–96). Academic Press Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-387669-0.00007-7
 • Eo, A. (2008). Cocoa and chocolate consumption – Are there aphrodisiac and other benefits for human health? South African Journal of Clinical Nutrition. Medpharm Publications.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.