Selena Gomez ujawnia nowe szczegóły dotyczące jej zdrowia fizycznego i psychicznego

Po kontrowersjach, nieudanych diagnozach i zawieszeniu działalności wreszcie mamy wypowiedź Seleny Gomez na temat jej zdrowia. Jak żyje z toczniem i chorobą afektywną dwubiegunową?
Selena Gomez ujawnia nowe szczegóły dotyczące jej zdrowia fizycznego i psychicznego
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia, 2022

Po 6 latach kręcenia, do Apple Tv+ trafił dokument, w którym Selena Gomez ujawnia ciekawe rewelacje na temat swojego stanu zdrowia. Ta intymna relacja audiowizualna odkrywa mało znane aspekty jej życia.

Większość widzów zna historię jej związku z Justinem Bieberem i często dyskutowanego odwołania trasy koncertowej w 2016 roku. Teraz jednak mamy wyjaśnienia z pierwszej ręki. Mając zaledwie 30 lat i będąc u szczytu kariery, Teksanka musiała stawić czoła wyzwaniom ogromnej sławy. W tym samym czasie zmagała się z trudnymi do opanowania chorobami.

W filmie dokumentalnym My mind & me poznajemy jej cierpienie z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej. Różne terapie nie zadziałały, a jej wzloty i upadki były tak notoryczne, że wiele razy opuszczały ją siły.

Jak kręcono dokument Seleny Gomez?

Alek Keshishian był reżyserem tej intensywnej 6-letniej relacji z życia Seleny. Urodzony w Libanie i wykształcony na Harvardzie reżyser współpracował już z piosenkarką przy różnych projektach teledysków.

Wielu może go pamiętać z filmu dokumentalnego o Madonnie z 1991 roku. Zatytułowany Truth or Dare w języku angielskim, w języku polskim ukazał się jako W łóżku z Madonną. Dlatego ten format jest typowy dla narracji reżysera.

My mind & me zaczyna się w 2016 roku. Selena Gomez przygotowuje się do trasy Revival i już zdiagnozowano u niej toczeń rumieniowaty układowy.

Presja radzenia sobie z chorobą fizyczną i niektórymi problemami zdrowia psychicznego załamuje ją. Osiągając punkt krytyczny, musi zawiesić swoje występy i poświęcić trochę czasu na wycofanie się z wiru kariery, który jest dla niej zbyt ciężki.

Piosenkarka zawiesza występy z powodu kryzysu psychicznego. Oficjalne komunikaty mówią o postępie tocznia i braku sił na wyjazdy. Prawda wydaje się być mieszanką sytuacji i okoliczności, które stanowiłyby nadmierne obciążenie dla każdego człowieka, czy to celebryty, czy anonimowej osoby.

Proces obserwowany w dokumencie piosenkarki przybliża mentalny labirynt, przez który przechodzi Selena Gomez. Film pozwala lepiej zrozumieć presję, pokazuje też wzloty i upadki jej stanu zdrowia. Ukazuje na pozór rewelacyjne koncerty, ale piosenkarka płacze w garderobie po ostatnich występach przed załamaniem w 2016 roku:

Presja jest przytłaczająca. – Selena Gomez

Selena Gomez mówi o swojej chorobie afektywnej dwubiegunowej

Dokument Seleny Gomez to intymne spojrzenie na chorobę afektywną dwubiegunową. Choroba afektywna dwubiegunowa, jak sama nazwa wskazuje, jest stanem psychicznym, w którym osoba na przemian ma skrajne wahania nastroju. Przechodzi od zauważalnej depresji do maniakalnego podniecenia.

Kiedy pojawia się okres depresyjny, pacjent jest smutny, nie może się skoncentrować, przestaje jeść, traci na wadze z tego powodu i odczuwa brak energii. Mogą też pojawić się myśli samobójcze. Selena Gomez komentuje w filmie, że nie planowała samobójstwa, ale słyszała głosy sugerujące, że lepiej, gdyby jej nie było.

Te halucynacje słuchowe doprowadziły do błędnej diagnozy psychozy, którą później skorygowano na chorobę afektywną dwubiegunową. Innymi słowy, oprócz stanu fizycznego (toczeń), piosenkarka musi teraz zmagać się również z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Chodzi o to, że poza okresem depresyjnym faza maniakalna choroby afektywnej dwubiegunowej również wiąże się z problemami. Pacjenci popadają w skrajności, prawie nie śpią i kompulsywnie wykonują jedną czynność po drugiej. Nadmiernie wydają pieniądze i często zachowują się lekkomyślnie lub zażywają środki odurzające, np. narkotyki.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Psychobiom: jak drobnoustroje wpływają na Twoje zdrowie psychiczne?

Ekstremalne zmęczenie

Aktorka nie była w stanie wykonywać prawie żadnej czynności u szczytu swojej swojej kariery. Całe dni spędzała leżąc, nie mając nawet ochoty na jedzenie.

„Czasami spędzałam tygodnie w łóżku, do tego stopnia, że nawet schodzenie po schodach pozbawiało mnie tchu”. -Selena Gomez dla Rolling Stonesów

Jej przyjaciele odwiedzali ją, próbując rozweselić. To wsparcie nie pomogło jej jednak w odnalezieniu sensu. Bliscy przynosili jej jedzenie, żeby karmić ją na siłę. Jednak pomimo wspierającej sieci społecznościowej nie było sposobu, aby podtrzymać ją na duchu.

To postępujące zmęczenie, które ogranicza codzienne działania, byłoby ciężarem trudnym do udźwignięcia dla każdego. Częściowo wyjaśnia to stan depresyjny, ale nie należy również pomijać wpływu tocznia.

Toczeń rumieniowaty układowy lub SLE jest chorobą autoimmunologiczną, w której pewne przeciwciała atakują własne tkanki pacjenta. Objawy mają szeroki zakres i prawie zawsze odnoszą się do płaszczyzny fizycznej. Chociaż istnieją również badania, które potwierdziły wpływ choroby na zdrowie psychiczne.

Odkryłam, że niepokój, ataki paniki i depresja mogą być efektami ubocznymi tocznia. I to wszystko  stanowi dodatkowe wyzwania. – Selena Gomez

Epizody depresyjne, przyjmowanie leków w znaczących ilościach, stres związany z publicznym życiem i przeciwciała związane z toczniem robią swoje. To wszystko sprawia, że zmęczenie jest nieuniknione. I nie mówimy tu o zmęczeniu, które można rozwiązać po prostu przez odpowiednią ilość snu. Pacjenci z tym problemem zgłaszają swego rodzaju olbrzymi ciężar, który przygniata ich do łóżka czy krzesła i nie pozwala im wstać.

Selena Gomez i zmęczenie
Ekstremalne zmęczenie związane z toczniem i depresja są znacznie bardziej intensywnymi stanami niedyspozycji, których nie rozwiązuje zwykły sen.

Selena Gomez odrywa smutne doświadczenia dotyczące tocznia

Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu Seleny Gomez był przeszczep nerki. Potrzebowała go, gdyż toczeń zniszczył u niej tkanki nerki.

Atak przeciwciał w toczniu generuje zapalenie, które może być bardzo poważne. Do tego stopnia, że choroba prowadzi do niewydolności nerek i jedynym ratunkiem jest przeszczep.

Selena Gomez otrzymała nerkę od swojej przyjaciółki Francii Raísy w 2017 roku. Jednak dokument wydaje się wykluczać ten fakt i prawie nie ma wzmianki o dawczyni w 6-letniej historii, którą przedstawia film. To coś, co przykuło uwagę wielu fanów.

Przyjaźń obu młodych kobiet była znana i uznawana zarówno w środowisku prywatnym, jak i publicznym. W rzeczywistości były sobie bliskie do tego stopnia, że kiedy Selena odbiera nagrodę Billboard Woman of the Year, jej słowa były skierowane do Raísy.

Myślę, że Francia powinna otrzymać tę nagrodę za uratowanie mi życia. – Selena Gómez na rozdaniu nagród Billboardu

Niezależnie od dyskusji i plotek, przeszczep jasno pokazuje, że życie piosenkarki wiąże się z ciągłym przyjmowaniem leków. Obejmuje to leki psychotropowe na chorobę afektywną dwubiegunową oraz serię leków kontrolujących toczeń i zmniejszających możliwość odrzucenia przeszczepu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak czytanie zmienia mózg i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne

Spojrzenie w przyszłość

Zgodnie z oczekiwaniami, dokument o życiu aktorki ujawnia też intymne kwestie. Stres związanym z byciem światową gwiazdą nieuchronnie wprowadza do życia braki, lęki i niebezpieczeństwa.

W pewnym momencie filmu Selena Gomez mówi o tym, że czuje się jak produkt. Wykorzystują ją wytwórnie płytowe i producenci telewizyjni, stawiają jej wymagania, a granica między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, zaciera się.

W tej grze, którą niektórzy uznają za typową dla branży audiowizualnej, choroba afektywna dwubiegunowa jest zarówno metaforą, jak i ważnym tematem do refleksji. Odnajdujemy ekstazę sceniczną i manię, a także samotność po zakończeniu koncertów i depresję. Nie brakuje też naładowanych energią słów w wywiadach i skrajnego zmęczenia w zaciszu jej domu.

Selena Gomez zawsze chciała promować swoje zmagania jako ścieżkę samopoznania i budowania poczucia własnej wartości, którą mogą podążać inne kobiety. Dokument o jej ostatnich 6 latach życia wskazuje ostateczny kierunek: chodzi o życie z chorobą fizyczną i psychiczną, a nie tylko o przetrwanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carvalho, Andre F., Joseph Firth, and Eduard Vieta. “Bipolar disorder.” New England Journal of Medicine 383.1 (2020): 58-66.
  • Tondo, Leonardo, Gustavo H Vazquez, and Ross J Baldessarini. “Depression and mania in bipolar disorder.” Current neuropharmacology 15.3 (2017): 353-358.
  • Zhang, Lijuan, et al. “Prevalence of depression and anxiety in systemic lupus erythematosus: a systematic review and meta-analysis.” BMC psychiatry 17.1 (2017): 1-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.