Psychobiom - jak drobnoustroje wpływają na zdrowie psychiczne?

Psychobiom byłby pochodną mikrobioty, to znaczy mikroorganizmów, które spełniają ważną funkcję w zdrowiu psychicznym.
Psychobiom - jak drobnoustroje wpływają na zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy twoje jelita i flora jelitowa mogą być powiązane z twoim zdrowiem psychicznym? Może nigdy wcześniej o tym nie myślałeś, ale kiedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że ciało jest całością i że działa jak wielka maszyna, wtedy możemy zacząć rozumieć, na czym polega psychobiom.

Stres, niektóre nieżyty żołądka i jelit, choroby psychosomatyczne przypominają nam, że wiele sytuacji zaczyna się od emocji, a następnie przenosi się do ciała fizycznego, które działa wysyłając sygnały. Zagłębmy się więc w zagadnienie, jakim jest psychobiom.

Psychobiom – na czym polega?

Aby dojść do pojęcia, jakim jest psychobiom, wyjaśnijmy, czym jest mikrobiota. Są to bakterie i mikroorganizmy, które żyją w naszym ciele na różnych obszarach, od skóry przez usta do pochwy. Oczywiście cały przewód pokarmowy ma swoją własną florę. Ciekawostką jest to, że ten ekosystem bakterii jest większy niż liczba komórek, które posiadamy. W sumie ważą około 2 kg, rozłożone w całym ciele.

Mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególną cechą mikrobioty jest wykorzystanie żyjących w niej mikroorganizmów, które mogą albo wykorzystywać składniki odżywcze, albo je wytwarzać.

Mikrobiota jelitowa.
Przewód pokarmowy ma własną florę, która odgrywa kluczową rolę w trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych.

Psychobiom

Po wyjaśnieniu, czym jest mikrobiota, możemy teraz przejść do tego, co nazwano osią mikrobiota-jelito-mózg, czyli relacji między wszystkimi tymi składnikami. Jelita i mikrobiota mają taki wpływ, że niektórzy nazywają je drugim mózgiem.

Tak więc propozycja psychobiomu sugeruje, że niektóre funkcje związane z poznaniem, emocje związane z gniewem lub lękiem oraz przypadki depresji lub demencji są powiązane z funkcjonowaniem mikrobioty. Mikroorganizmy, bakterie i komórki w złożonym, interaktywnym procesie również wpływają na to, jak czujemy, myślimy i działamy.

We florze jelitowej współistnieją różne drobnoustroje, które są badane pod kątem ich związku ze zdrowiem psychicznym ludzi. W ten sposób wiedza o tym, jakie funkcje pełnią, może być przydatna w podejściu do chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Również w innych zaburzeniach zdrowia psychicznego, takich jak depresja i lęk.

Należy zauważyć, że flora jelitowa pełni również funkcje związane z układem odpornościowym. Wzmocnienie jego funkcjonowania z kolei poprawi naszą obronę, aby chronić nas przed infekcjami.

Psychobiom a probiotyki

Należy zauważyć, że jest jeszcze wiele do zrobienia. W niektórych przypadkach społeczność naukowa rozpoznaje psychobiom, ale woli skupić się na probiotykach i ich funkcjach psychologicznych lub neurologicznych.

Innymi słowy, psychobiom nie jest jeszcze bytem sam w sobie. Nie można jednak odmówić zainteresowania i optymizmu na myśl o zabiegach z wykorzystaniem tych drobnoustrojów jako sposobu radzenia sobie z patologiami.

Wyzwaniem jest zidentyfikowanie, które mikroorganizmy są częścią mikroflory i które pełnią określoną rolę w odniesieniu do funkcji neurologicznych. Analiza ludzkich odchodów w celu identyfikacji i poznania zaangażowanych bakterii jest punktem wyjścia do przyszłych terapii.

W tym sensie poszukuje się związków związanych z florą jelitową, które są zdolne do poprawy zdrowia psychicznego. Drogą naprzód byłyby psychobiotyki, czyli substancje z mikrobioty, które naśladują neuroprzekaźniki, takie jak dopamina czy serotonina.

Zobacz też: Poznaj naturalne probiotyki na lepsze trawienie

Kobieta je jogurt.
Tak jak jogurt jest źródłem probiotyków, proponuje się opracowanie suplementów psychobiotycznych do spożycia przez pacjentów.

Kluczem jest interakcja

Ciało ludzkie jest niezwykle złożone i zawsze znajduje nowe sposoby, aby nas zaskoczyć. Mikrobiota jelitowa przypomina nam, jak bardzo jesteśmy wyjątkowi, ponieważ nie ma dwóch ludzi o takim samym składzie flory jelitowej.

Jeśli jest jeden pomysł, którego musimy się trzymać, to jest nim interakcja. Ciało, jego informacja genetyczna, jedzenie, które jemy, sporty, które uprawiamy, mikrobiota i cały jej ekosystem, mózg i jego różne obszary, nasze reakcje motoryczne i emocjonalne… wszystko to tworzy złożony obwód, niezwykłą wymianę sygnały i informacje.

Być może psychobiotyki w niedalekiej przyszłości będą terapeutyczną odpowiedzią na zaburzenia neurodegeneracyjne. Droga jest otwarta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.