Seks spala więcej kalorii niż sport: mit czy prawda?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy uprawianie seksu spala więcej kalorii niż uprawianie sportu? W tym artykule odkryjesz prawdę kryjącą się za tym popularnym mitem.
Seks spala więcej kalorii niż sport: mit czy prawda?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2024

Czy to prawda, że seks spala więcej kalorii niż sport? Biorąc pod uwagę ciągły ruch podczas namiętnej nocy, uznanie seksu za formę treningu kardio nie wydaje się takie naciągane. W rzeczywistości jesteśmy prawie pewni, że na jakimś etapie Twojego życia to pytanie przyszło Ci do głowy.

Każdego nowego roku miliony z nas stawiają sobie za cel, aby zadbać o formę i pomóc swojemu organizmowi spalić dodatkowe kalorie nagromadzone podczas wakacji. I chociaż wiele osób nie lubi sportu, istnieje jeden przyjemny sposób na zrzucenie tych dodatkowych kilogramów: uprawianie seksu.

Jednym z najbardziej znanych stwierdzeń dotyczących odchudzania jest to, że podczas intensywnego seksu można spalić więcej kalorii niż podczas tradycyjnych ćwiczeń. Ale jak prawdziwe jest to twierdzenie? Czy seks spala więcej kalorii niż sport?

Czy seks spala więcej kalorii niż sport?

Zamiana cierpienia na siłowni na przyjemność z drugą osobą brzmi jak świetny sposób na uzyskanie formy. Jednak kilka badań sugeruje, że to nic więcej, niż mit. Bez względu na to, ile możesz uprawiać seksu, nie zastąpi to korzyści płynących z ćwiczeń.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu (Kanada), kierowane przez profesora Antony’ego Karelisa, miało na celu obliczenie wydatku energetycznego podczas seksu u zdrowych młodych par. Stwierdzono, że półgodzinny seks oznacza wydatek kaloryczny w wysokości 69 kalorii u kobiet i 101 u mężczyzn.

Jak wyjaśnił profesor Karelis, ta różnica kaloryczna wynika z tego, że mężczyźni ważą średnio więcej niż kobiety. Z drugiej strony podczas półgodzinnego biegu spala się około 213 kalorii u kobiet i 276 u mężczyzn.

Pokazuje to wielką różnicę kaloryczną między tymi dwoma rodzajami ćwiczeń. Tradycyjne ćwiczenia pozwalają spalić około trzy razy więcej kalorii niż podczas seksu.

Należy zauważyć, że stosunek płciowy zwykle nie trwa dłużej niż 15 minut, a wyniki mogą być lepsze lub gorsze w zależności od intensywności. Zasadniczo, zdaniem ekspertów aktywność seksualną można uznać za formę ćwiczeń, choć zdecydowanie nie powinna jej zastępować.

Para się kocha - seks spala więcej kalorii niż sport
Chociaż aktywność seksualna spala mniej kalorii niż sport, nadal można ją uznać za formę ćwiczeń.

Im większa intensywność, tym lepiej

Chociaż nie jest prawdą, że seks spala więcej kalorii niż sport, rzeczywiście istnieją pewne zmienne, które pozwalają spalić więcej kalorii niż zwykle podczas namiętnej nocy. Podczas prawdziwych treningów sportowych kluczowe znaczenie mają pozycje, intensywność i czas trwania.

To samo badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu podkreśla, że podczas stosunku, osoba znajdująca się na górze zawsze spala więcej kalorii dzięki ruchowi i naturalnemu wysiłkowi. Tymczasem osoba, która pozostaje w pozycji leżącej, to ta, która ma mniejsze zużycie energii.

Dlatego jeśli chcesz schudnąć za pomocą ćwiczeń i seksu, najlepiej zachować aktywną i namiętną postawę, aby zachęcić organizm do nieco większego wysiłku niż zwykle. Im więcej aktywności, tym lepiej!

Najlepsze pozycje do spalania kalorii

Już wiadomo, że to tylko mit, że seks spala więcej kalorii niż sport. Jednak nadal może stanowić znaczące źródło aktywności fizycznej. Tym bardziej, jeśli wybierzesz najbardziej odpowiednie pozycje seksualne.

Rzućmy więc okiem na pozycje seksualne, które pozwalają spalić najwięcej kalorii.

1. Seks spala więcej kalorii u kobiet podczas kucania

Podczas półgodzinnego seksu kobiety mogą spalić 188 kalorii, jeśli przy tym kucają. Wynik ten może być wyższy, nawet 224 kalorie jeśli zwiększy się tempo i intensywność.

Jednak tego samego nie można powiedzieć o mężczyznach, którzy w tej pozycji spalają tylko 50 kalorii.

2. Pozycja na pieska

Jedna z ulubionych pozycji wielu par powoduje jednocześnie jeden z największych wydatków kalorycznych podczas półgodzinnego seksu. Podczas seksu na pieska mężczyźni mogą spalić do 188 kalorii, w zależności od szybkości i intensywności.

W tym samym czasie kobiety spalają około 103 kalorii.

3. Seks na stojąco to świetna forma ćwiczeń dla obojga partnerów

Seks w pozycji stojącej powoduje jeden z najbardziej znaczących wydatków kalorycznych. To jedna z najbardziej intensywnych pozycji dla mężczyzn, pomagająca spalić około 198 kalorii.

W tej pozycji kobiety mogą spalić około 145 kalorii.

Para uprawia seks
Pozycje na stojąco spalają więcej kalorii w przypadku obojga partnerów, ponieważ wymagają większego wysiłku.

Seks nie spala więcej kalorii niż sport, stanowi jednak ćwiczenie

Aktywne życie seksualne, z intensywnymi i namiętnymi sesjami, może powodować znaczne spalanie kalorii. Jednak średnio jest to trzy razy mniej ćwiczeń niż na siłowni, więc jasne jest, że nie jest prawdą, że seks spala więcej kalorii niż ćwiczenia.

Jednak, gdy towarzyszy mu rutyna ćwiczeń i zbilansowana dieta, seks może pomóc nam spalić kalorie. Dlatego jest dobrym uzupełnieniem zdrowego stylu życia, nastawionego na odchudzanie. Po prostu wybierz swoją ulubioną pozycję i ciesz się zdrowym życiem seksualnym!

Jeśli więc z jakiegoś powodu nie możesz uprawiać sportu przez kilka dni, nie martw się. Możesz poprosić swojego partnera, aby pomógł wam obojgu ćwiczyć przyjemną metodą pozostania w domu, aby pozostać w formie do następnej wizyty na siłowni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frappier, Julie, et al. “Energy expenditure during sexual activity in young healthy couples.” PLoS one 8.10 (2013): e79342.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.