Czy wiesz, że możesz łatwiej schudnąć, jeśli przyśpieszysz metabolizm?

Podczas śniadania, aktywuję się nasz metabolizm i zaczynamy spalanie kalorii od wczesnych godzin porannych, ponadto powoduje uczucie sytości, zapobiegając atakom głodu w ciągu dnia.
Czy wiesz, że możesz łatwiej schudnąć, jeśli przyśpieszysz metabolizm?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Metabolizm jest serią reakcji chemicznych, w wyniku których energia, dostarczana do naszego organizmu za pomocą pożywienia, staje się swojego rodzaju paliwem, pozwalającym każdej komórce i każdemu organowi wewnętrznemu prawidłowo funkcjonować.

Jeżeli nasz metabolizm jest aktywny, przyczynia się do utraty wagi, ponieważ proces ten pomaga naszemu organizmowi spalać kalorie, które spożywamy.Osoby, które jedzą mało, prowadzą siedzący tryb życia, spożywają niezdrowe pokarmy lub cierpią na problemy związane z tarczycą, mają zazwyczaj wolniejszy metabolizm, który sprawia, że organizm wolniej przetwarza cukry, tłuszcze i kalorie, czym sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w organizmie, tworząc cellulit i powodując przybieranie na wadze.

Dobrą wiadomością jest to, że wystarczy tylko zmienić niektóre nawyki, aby przyspieszyć nasz metabolizm, a tym samym przyczynić się do utraty dodatkowych kilogramów, które nagromadziły się z powodu wolnego metabolizmu. Chcesz wiedzieć jak przyspieszyć metabolizm? Zostań z nami, bo w dalszej części artykułu wszystko ci wyjaśnimy.

Zdrowe nawyki żywieniowe przyspieszają metabolizm

2#:metabolizm.jpg
Większość osób cierpi na przyrost masy ciała ze względu na powolny metabolizm, spowodowany złymi nawykami żywieniowymi. Prawdą jest, że pokarmy bogate w tłuszcze i cukry powodują przyrost masy ciała w krótkim czasie. Jednak istnieją też inne produkty żywieniowe, które sprawiają, że przybieramy na wadze i zaburzają pracę metabolizmu.

Jako, że zależy nam na przyspieszeniu metabolizmu, powinniśmy na początek pamiętać o tym, że śniadanie odgrywa bardzo ważną rolę w jego pracy. Wiele osób rezygnuje ze śniadania z powodu braku czasu lub mylnie twierdząc, że przyczyni się to do utraty wagi.

Prawda jest jednak taka, że śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia i znacznie przyczynia się do aktywowania metabolizmu i jego prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia.

Znaczenie dobrego śniadania

Śniadanie jest jednym z najlepszych i najprostszych nawyków, który powinniśmy włączyć w nasze życie, aby przyspieszyć metabolizm, a tym samym schudnąć. Od zawsze mówi się, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i to prawda.

Śniadanie przyczynia się do tego, że metabolizm zostaje aktywowany wcześniej oraz zapewnia nam uczucie sytości w ciągu dnia, dzięki czemu unikamy niekontrolowanych napadów głodu. Należy jednak pamiętać, że śniadanie powinno się jeść nie później niż godzinę po przebudzeniu się, bo jeżeli robimy to później, traci ono swoje dobroczynne efekty.

Dobre śniadanie powinno zawierać proteiny, najlepiej w postaci jajka, przeciwutleniacze, takie jak owoce oraz produkty bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, itd.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Poranny ból głowy? Zwalcz go śniadaniem

Ważne, aby jeść kilka razy dziennie

3#metabolizm.jpg
Innym kluczem w wykorzystaniu pokarmów do pobudzenia metabolizmu jest jedzenie zdrowych posiłków, przynajmniej pięć razy dziennie.

Udowodniono, że ta metoda jest skuteczna w przyspieszaniu metabolizmu, bo gdy jemy mało, nasz organizm przechodzi w stan alarmowy i jako mechanizm obronny gromadzi jak największą ilość kalorii, aby mieć rezerwę w czasie kiedy do organizmu nie jest dostarczany pokarm.

Kiedy dostarczamy do naszego organizmu pokarm regularnie, w małych dawkach, sprawiamy, że nasz metabolizm ciągle pracuje.

Regularne uprawianie ćwiczeń

Rutynowe wykonywanie ćwiczeń jest kluczem do utrzymania dobrego zdrowia, przyspieszenia metabolizmu i schudnięcia. Jeżeli naszym celem jest właśnie przyspieszenie metabolizmu, powinniśmy połączyć ćwiczenia kardio z ćwiczeniami siłowymi, wtedy efekty będą najlepiej widoczne.

Badania wykazały, że codzienne wykonywanie ćwiczeń przez czterdzieści minut jest kluczem do przyspieszenia metabolizmu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Intensywne ćwiczenia – czym są i jak zastosować je w naszej rutynie?

Pijmy więcej wody

4#:metabolizm.jpg
Odpowiednie nawadnianie organizmu jest kolejnym kluczem do przyspieszenia metabolizmu. Picie dużych ilości wody jest idealnym sposobem na oczyszczanie organizmu i usuwanie z niego toksyn, co pozwala uniknąć gromadzenia się tłuszczu. Według badań, picie wody może w ciągu następnej godziny przyspieszyć metabolizm o 30% i tym samym pomóc spalić, aż 24 kalorie.

Jedzmy więcej pikantnych potraw

Pikantne potrawy przyczyniają się do wyższego zużycia energii przez nasz organizm, choćby przez powodowanie uczucia ciepła i pieczenia. Dzięki temu przyspieszają one spalanie tłuszczu w procesie trawienia. Polecamy więc, aby dodawać więcej przypraw do twoich posiłków, możesz śmiało sięgać po curry, pieprz cayenne, kminek, kurkumę, itp. Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tim Morris. (2003). Breakfast. Gastronomica3(3), 67–71. https://doi.org/10.1525/gfc.2003.3.3.67
  • Zarrinpar, A., Chaix, A., & Panda, S. (2016, February 1). Daily Eating Patterns and Their Impact on Health and Disease. Trends in Endocrinology and Metabolism. Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.tem.2015.11.007
  • Egan, B., & Zierath, J. R. (2013, February 5). Exercise metabolism and the molecular regulation of skeletal muscle adaptation. Cell Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.cmet.2012.12.012
  • Stookey, J. D., Constant, F., Popkin, B. M., & Gardner, C. D. (2008). Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity. Obesity16(11), 2481–2488. https://doi.org/10.1038/oby.2008.409
  • Xue, Y., He, T., Yu, K., Zhao, A., Zheng, W., Zhang, Y., & Zhu, B. (2017). Association between spicy food consumption and lipid profiles in adults: A nationwide population-based study. British Journal of Nutrition118(2), 144–153. https://doi.org/10.1017/S000711451700157X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.