Metabolizm - przyspiesz go skutecznie i chudnij!

Śniadanie to posiłek odpowiedzialny nie tylko za dostarczenie organizmowi energii na cały dzień, ale również za "obudzenie" naszego metabolizmu i sprawienie, by już od samego rana następowało spalanie kalorii.
Metabolizm - przyspiesz go skutecznie i chudnij!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ciągu roku są miesiące, kiedy zjadamy więcej niż zwykle i pozbycie się tych dodatkowych kilogramów bywa prawdziwą katorgą. Nie jest tajemnicą, że wielu z nas niechętnie podchodzi do tematu ćwiczeń fizycznych (często dlatego, że po prostu zbyt szybko się męczymy), co jeszcze bardziej pogarsza problem i spowalnia nasz metabolizm.

Pamiętaj, że zdrowie jest bardzo ważne i kiedy prowadzimy zdrowy tryb życia, również nasze ciało jest szczupłe i estetyczne. Jeśli uda nam sprawić, by metabolizm pracował szybciej i przełamać niechęć do sportu, zwiększymy pewność siebie. Co więcej, odgonimy depresję i z energią będziemy stawiać czoła codziennym obowiązkom. Postawmy na aktywność! Naprawdę warto.

Dlaczego warto przyspieszyć metabolizm?

Pewnie wielu z nas zadaje sobie powyższe pytanie. Nasza odpowiedź jest prosta: im szybszy metabolizm, tym szybciej nasze ciało spala tłuszcz. Jeśli Twoja przemiana materii z natury jest wolna, tabletki i diety odchudzające na niewiele się zdadzą. Wypróbuj proponowane przez nas w dalszej części artykułu rozwiązania.

Jak przyspieszyć metabolizm i chudnąć?

Nie zapominaj o śniadaniu

Pamiętaj, że śniadanie to pobudka dla metabolizmu. Nie zapominajmy o nim, jeśli chcemy spalić więcej kalorii w ciągu dnia. Śniadanie pomaga utrzymać stały poziom glukozy i insuliny. To z kolei zapobiega atakom głodu.

Staraj się ograniczyć spożywanie tłuszczów

Badania naukowe wykazały, że spalamy znacznie większą liczbę kalorii, gdy podstawą naszej diety są produkty ubogie w tłuszcze. Dodatkowo zaleca się spożywanie potraw bogatych w białka i węglowodany. Dzięki nim bowiem następuje intensywniejsze spalanie kalorii.

Wyjaśnieniem powyższej zależności może być fakt, że niektóre osoby, które mimo że jedzą niewiele, nie są w stanie stracić zbędnych kilogramów. Chociaż jedzą mało, produkty, które spożywają są bogatsze w tłuszcze niż w białka i węglowodany.

Poranny trening na czczo przyśpiesza metabolizm

Poradę tę stosuj ostrożnie – trening na czczo zwykle przeprowadzają profesjonaliści pod nadzorem lekarza. Możesz na spróbować ćwiczyć przed śniadaniem na przykład w weekendy. Unikniesz w ten sposób sytuacji, że do pracy przychodzisz wyczerpana i głodna.

Spacer

Ćwiczenie to ma na celu wyczerpanie zapasu glukozy lub glikogenu w mięśniach, by uaktywnić spalanie zgromadzonych zapasów tłuszczu podczas wykonywania treningu.

Unikaj niskokalorycznych diet

Jeśli chcesz schudnąć, należy w ciągu dnia spalić więcej kalorii niż ich spożyliśmy. Pamiętaj, że regularne pełnowartościowe posiłki pomagają w spalaniu energii potrzebnej do wchłaniania, transportu, przechowywania i metabolizowania żywności, co wytwarza swoisty efekt cieplny. Przyspiesza też metabolizm w stanie spoczynku organizmu o 8-16% w trakcie 2-3 godzin po posiłku.

Chodzi więc o to, by odżywiać się dobrze i regularnie, aby przemiana materii nie miała okazji do zwolnienia tempa. Pamiętaj, że jeśli stosujesz nieodpowiednią dietę, Twój organizm nie będzie w stanie spalić zgromadzonych wałeczków tłuszczu i nie osiągniesz oczekiwanego efektu.

Odpowiednio rozkładaj posiłki w ciągu dnia

Poza śniadaniem, obiadem i kolacją dodaj do swojego rozkładu dnia dodatkowe 4 miniposiłki – w ten sposób zapewnisz organizmowi stały dopływ energii, a tym samym utrzymasz metabolizm na wysokich obrotach. Dzięki temu będziesz spalać dużo kalorii. Warto jednak pamiętać, by na miniposiłki nie składały się potrawy ciężkostrawne. Najlepszym wyborem będą produkty bogate w błonnik i niskokaloryczne.

Jabłka przyśpieszają metabolizm

Pij dużo wody aby przyśpieszyć metabolizm

Woda pomaga oczyścić organizm i usunąć z niego toksyny, które zwykle sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu. Jednym słowem, woda ma zbawienny wpływ na nasze ciało!

Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, tempo przemiany materii może wzrosnąć nawet o 30% w ciągu następnej godziny, co sprawia, że spalasz około 24 kalorii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Woda na odchudzanie – fakty i mity

Stosuj pikantne przyprawy

Wzbogacenie posiłków o pikantne przyprawy – takie jak curry, pieprz cayenne, czarny pieprz czy kminek – pomaga przyspieszyć tempo spalania tłuszczu przez nasz organizm. Produkty te powodują bowiem większe zużycie energii w wyniku zwyczajnego procesu wytwarzania ciepła, co znacznie przyspiesza spalanie energii dostarczonej w formie posiłku.

Potrawa chili con carne

Dbaj o rozwój masy mięśniowej

Nie chodzi o to, abyśmy stali się zawodowymi sportowcami czy fanatycznymi miłośnikami siłowni. Wystarczy, że codziennie podniesiesz kilka razy ciężarki – nie musi to być intensywny trening – a stopniowo zauważysz zwiększenie masy mięśniowej.  Ta z kolei jest niezbędna do spalania tłuszczu, a w efekcie do utraty zbędnych kilogramów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Patterson RE., Sears DD., Metabolic effects of intermittent fasting. Annu Rev Nutr, 2017. 37: 371-393.
  • Valenzuela CA., Baker EJ., Miles EA., Calder PC., Eighteen carbon trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res, 2019.
  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.