Salsefia: wartość odżywcza i właściwości
Salsefia, znana również jako kozibród, to mało znana bulwa, podobna do manioku lub rzepy, która zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu częste włączanie jej do diety to korzystny wybór.
Opowiemy Ci o wszystkich jej zaletach, abyś mógł rozważyć jej regularne spożywanie. Ponadto, jeśli dobrze ją przygotujesz, poznasz wysokie walory smakowe tego warzywa o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni.
Bulwy to wysoce zalecane produkty. Stanowią źródło błonnika i węglowodanów złożonych. Pomagają też uniknąć problemów takich jak zaparcia oraz poprawiają pracę przewodu pokarmowego.
Stosowanie ich jako głównego źródła węglowodanów powoduje pozytywną redukcję masy ciała.
Rodzaje salsefii
Istnieją dwa rodzaje salsefii: biała i czarna. Ten pierwszy ma włosy na powierzchni i smak przypominający ostrygi.
Z kolei salsefia czarna pochodzi z takich miejsc jak Belgia czy Francja. Jest mniej włóknista i bardziej mięsista. Łatwo się obiera, a w smaku przypomina orzechy włoskie.
Oba gatunki mają lekko gorzkawy posmak. Pod względem właściwości organoleptycznych przypominają karczochy, a nawet pory.
To warzywo, które dobrze rośnie przez całą jesień, choć najlepszy okres to wczesna wiosna.
Właściwości zdrowotne salsefii
Salsefia ma wiele korzystnych składników odżywczych. Nie jest przy tym produktem wysokokalorycznym.
100 gramów (4 uncje) dostarcza tylko 42 kalorii, więc można je bez problemu włączyć do diety niskokalorycznej, która ma na celu utratę wagi. Jeśli chodzi o makroskładniki, zawiera 1,9 grama białka, 5,2 grama węglowodanów i resztkowy procent tłuszczu w 100 gramach produktu.
Ponadto bulwa ta jest źródłem wapnia, fosforu, miedzi, magnezu, żelaza, potasu i witamin z grupy B. Zawiera również witaminę C. Nawet jej błonnik ma korzystne właściwości. Zawarta w nim inulina działa jak prebiotyk, poprawiając funkcjonowanie mikrobioty jelitowej.
Ten pokarm może pomóc w uzupełnieniu diety zapobiegającej niedoborom żelaza. Zawierając witaminę C zwiększa wchłanianie tego minerału, eliminując część problemów z jego strawnością.
Ponadto ta sama witamina C stymuluje funkcjonowanie układu odpornościowego, zgodnie z artykułem opublikowanym w Nutrients. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi. Pomaga również radzić sobie z ich objawami, jeśli się rozwiną.
Badania na zwierzętach wykazały, że salsefia poprawia profil lipidowy krwi. Jednocześnie ma powodować uczucie sytości. Ten ostatni efekt tłumaczy zauważalna obecność błonnika.
Inne badania wykazały, że metanolowy ekstrakt z salsefii ma wysoką moc przeciwutleniającą. W związku z tym może chronić wątrobę przed toksynami. Są to jednak początkowe eksperymenty, których wyników nie można jeszcze przenieść na zwykłą konsumpcję przez ludzi.
Czytaj więcej: Jak białko roślinne wspomaga dietę?
Jak spożywać salsefię?
Salsefia świetnie sprawdza się w przyrządzaniu kremów, przecierów i zup warzywnych. Chociaż można ją również dodawać do sałatek lub smażyć w postaci frytek.
Czasami można ją kupić na straganach z owocami i warzywami, ale nie jest łatwo ją znaleźć w mieście. Jednak niektóre supermarkety oferują salsefię w puszkach, już ugotowaną, co jest doskonałą opcją.
Oczywiście ważnym aspektem jest konserwacja. Jak inne bulwy musi być przechowywana w chłodnym, suchym miejscu, z dala od światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w plastikowej torbie.
Nawet w lodówce dobrze przechowuje się przez kilka tygodni. W celu użycia, zalecamy najpierw porządnie ją umyć. Ważne jest, aby usunąć resztki gleby z jej powierzchni, nawet jeśli zamierzasz ją później zeskrobać.
Salsefia: bulwa korzystna dla zdrowia
Salsefia to korzystne dla zdrowia warzywo, które można spożywać w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Ta bulwa doskonale nadaje się do przygotowywania zup lub kremów a także do sałatek, chociaż nie jest tak często używana jako dodatek.
Oczywiste jest, że włączenie obfitej ilość warzyw do diety jest bardzo korzystne. Przeciwutleniacze, minerały i witaminy w tych pokarmach są niezbędne do wspierania wewnętrznych procesów organizmu.
Z drugiej strony bulwy są źródłem węglowodanów, które nie są bez znaczenia w kontekście odchudzania. Dostarczane przez nie węglowodany złożone pomagają lepiej regulować poziom cukru we krwi i osiągać uczucie sytości kontrolując apetyt.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vandeputte D, Falony G, Vieira-Silva S, et al. Prebiotic inulin-type fructans induce specific changes in the human gut microbiota. Gut. 2017;66(11):1968-1974. doi:10.1136/gutjnl-2016-313271
- Tenkerian, Clara, et al. “Hepatoprotective, antioxidant, and anticancer effects of the tragopogon porrifolius methanolic extract.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2015 (2015).
- Cappellini MD, Musallam KM, Taher AT. Iron deficiency anaemia revisited. J Intern Med. 2020;287(2):153-170. doi:10.1111/joim.13004
- Zeeni, Nadine, et al. “Tragopogon porrifolius improves serum lipid profile and increases short-term satiety in rats.” Appetite 72 (2014): 1-7.
- Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211