Topinambur: odżywianie, zastosowania i przepis

Czy słyszałeś o słoneczniku bulwiastym? Sprawdź zalety tej ciekawej bulwy i dowiedz się, jak ją włączyć do swojej diety, aby wykorzystać jej właściwości.
Topinambur: odżywianie, zastosowania i przepis
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2022

Topinambur to bulwa pochodząca z Ameryki Południowej. Znana jest z pięknych kwiatów w kształcie słonecznika, ale jeszcze bardziej z właściwości korzenia. W szczególności przypisywano mu między innymi właściwości moczopędne, afrodyzjakalne i przeciwcukrzycowe.

Jedną z jego głównych cech jest to, że nie zawiera skrobi, chociaż zawiera cukry. W rzeczywistości inna nazwa tej rośliny to „słonecznik bulwiasty”. Jakie są jego zastosowania? Jak się go przyrządza? Nie przegap tego artykułu, ponieważ opowiemy Ci wszystko o topinamburze.

Charakterystyka słonecznika bulwiastego

Roślina słonecznika bulwiastego (nazwa naukowa Helianthus tuberosus) może rosnąć w dość niesprzyjających warunkach. Jednak, jak w przypadku wszystkich roślin, musi mieć odpowiednią jakość gleby. Gdy osiągnie wysokość dwóch metrów (6,6 stopy), można spodziewać się dojrzałych bulw rośliny.

Bulwy te mają zwykle białe, fioletowe lub czerwone zabarwienie, długość od 7 do 10 centymetrów i 3 lub 5 centymetrów szerokości (3 do 4 cali na 1 do 2 cali). Topinambur rozmnaża się naturalnie i szybko, dlatego należy kontrolować plony, aby nie atakował innych roślin i warzyw w ogródku warzywnym.

Karczoch jerozolimski.
Topinambur jest naturalnym źródłem węglowodanów, białka, witamin i minerałów.

Jakie wartości odżywcze ma topinambur

Słonecznik bulwiasty ma wysoką zawartość cukrów; każde 100 gramów (4 uncje) zawiera 9,6 gramów (0,33 uncji). Ponadto dostarcza:

  • 2 gramy białka
  • 17,6 g węglowodanów
  • 1,6 g błonnika
  • 429 miligramów potasu
  • 78 miligramów fosforu
  • 17 miligramów magnezu
  • 14 miligramów wapnia
  • 4 miligramy sodu
  • 3,4 miligrama żelaza

Oprócz powyższych składników dostarcza również witamin. A dokładnie 4 miligramy witaminy C, 1,3 niacyny lub witaminy B3 i 13 mikrogramów witaminy B9.

Zawiera między innymi 30 miligramów choliny, składnika odżywczego używanego przez mózg i układ nerwowy do regulowania pamięci, nastroju i kontroli mięśni. Cholina uczestniczy nawet w tworzeniu błon otaczających komórki organizmu.

Właściwości słonecznika bulwiastego

Chociaż topinambur nie jest cudownym lekarstwem ani lekiem pierwszego wyboru na choroby, jego spożywanie wiąże się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi. Poniżej przedstawimy je szczegółowo.

Topinambur dobrze służy pacjentom z cukrzycą

Cukrzyca to choroba, w której cukier we krwi nie trafia do komórek, a poziom glukozy we krwi pozostaje wysoki. Istnieją dwa rodzaje choroby. Typu 1, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. I cukrzyca typu 2,  w którym organizm nie reaguje prawidłowo na insulinę.

Inulina i fruktooligosacharydy, jako rozpuszczalne rodzaje błonnika, nie są wchłaniane do jelita i nie wpływają na poziom insuliny. Dlatego pokarmy bogate w inulinę, takie jak topinambur, pomagają przywrócić prawidłowy poziom cukru we krwi.

Prebiotyk

Prebiotyki to pokarmy, które działają jak składniki odżywcze dla bakterii żyjących w jelicie cienkim i grubym. Inulina obecna w topinamburze nie jest trawiona ani wchłaniana w jelicie cienkim. 89% dociera do okrężnicy i staje się fermentującym substratem dla bakterii.

Ponadto topinambur wspomaga również funkcje probiotyków. Chodzi o żywe organizmy, zwykle bakterie, które dołączają do populacji zdrowych drobnoustrojów w jelicie. Między innymi są to bifidobakterie. Prebiotyczne suplementy inuliny są dodawane do żywności nieprobiotycznej w celu stymulowania aktywności bifidobakterii.

Topinambur może pomóc w utrzymaniu zdrowia kości

Inulina z topinamburu wspomaga wchłanianie wapnia. Minerał ten odgrywa ważną rolę w profilaktyce problemów kostnych.

Badania na ludziach sugerują, że inulina poprawia również przyswajanie wapnia u nastolatków i kobiet po menopauzie. Ponadto u zwierząt zwiększa mineralizację i gęstość kości.

Przeczytaj więcej w tym ciekawym artykule: Konsekwencje niedoboru wapnia

Utrzymuje niski poziom cholesterolu

Inulina i rozpuszczalny błonnik zawarte w topinamburze mogą zmniejszać ryzyko chorób serca. Dzieje się tak, ponieważ pomagają obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu.

W normalnych warunkach wątroba przekształca cholesterol w sole żółciowe. Następnie są one uwalniane do jelita cienkiego i wspomagają trawienie tłuszczów. Z kolei w jelicie cienkim są ponownie wchłaniane i poddawane recyklingowi w wątrobie.

Włókna rozpuszczalne błonnika otaczają sole żółciowe i zapobiegają ich ponownemu wchłanianiu. W ten sposób wątroba wytwarza więcej tej substancji, aby uzupełnić ją w kale. Dzięki temu zużywa więcej cholesterolu, aby wytworzyć więcej soli żółciowych, a jego poziom we krwi zmniejsza się.

Jak wykorzystać topinambur w kuchni?

Ta wyjątkowa bulwa może być przygotowana na wiele sposobów. Można go ugotować w gulaszu, spożywać samodzielnie lub z dodatkiem masła i przypraw. Tutaj powiemy Ci, jak przygotować krem topinambura.

Składniki

Trochę karczocha jerozolimskiego.
Topinambur może być stosowany w różnych potrawach, w tym gulaszach i sałatkach.

Przygotowanie

  • Na początek posiekaj drobno cebulę i podsmaż na oleju.
  • Następnie ugotuj obraną bulwę słonecznika bulwiastego razem z marchewką. Dodaj trochę soli i rozmarynu do wody. Gotuj przez 10 do 15 minut.
  • Gdy zmięknie, usuń rozmaryn i zmiksuj wszystko w blenderze. Jeśli chcesz, możesz dodać trochę mleka.
  • I to wszystko! Pozostaje się nim delektować.

Co warto zapamiętać na temat topinambura?

Mimo że nie jest zbyt dobrze znany, topinambur ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Duża zawartość inuliny sprawia, że sprzyja dobremu samopoczuciu. Działa jako środek prebiotyczny, przeciwcukrzycowy i obniżający poziom lipidów. Ma również wszechstronne zastosowanie w kuchni i można go wykorzystać w wielu różnych przepisach.Czy odważysz się go wypróbować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.