Karczochy - 6 właściwości zdrowotnych

Co prawda najbardziej znane są ze swoich właściwości moczopędnych, karczochy mają również wiele innych właściwości. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Karczochy - 6 właściwości zdrowotnych
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek słyszałeś jakie właściwości odżywcze mają karczochy? W dzisiejszych czasach dbanie o siebie stało się codziennym obowiązkiem. Dlatego musimy nie tylko przestrzegać zaleceń lekarskich i regularnie się badać: ważne jest również przestrzeganie zdrowej diety.

Musimy w niej uwzględnić te produkty spożywcze, które dostarczają nam ważnych dla zdrowia składników odżywczych zapewniając dobre samopoczucie, poprawiają jakość życia, a nawet wygląd.

Istnieje niezliczona liczba artykułów i opinii na temat tego, które owoce, warzywa i zboża powinniśmy jeść, jak je łączyć i kiedy w zależności od korzyści, których od nich oczekujemy.

Dziś zapoznamy Cię z karczochami, zielonym warzywem, które kryje w swoich liściach niezmierną skarbnicę witamin, poszukiwaną i cenioną od niepamiętnych czasów. W średniowieczu było to jedno z najdroższych warzyw, za które majętni ludzie płacili duże sumy pieniędzy.

Obecnie to wspaniałe warzywo jest na szczęście dostępne dla każdego!

Karczochy – kilka ciekawostek

 • Wierz lub nie, ale karczochy można zjadać w całości. To ważne, ponieważ mają one tak wiele zalet i są bogate w składniki odżywcze, że nic nie powinno zostać pominięte.
 • W niektórych sklepach można nawet znaleźć kapsułki z wyciągiem z karczocha.
 • Kupując naturalne karczochy, powinieneś wybrać te najcięższe o najgrubszych liściach i jasnozielonym kolorze. Oznacza to, że są świeże i zawierają najwięcej witamin.
  Karczochy w koszyku

Teraz, gdy wiesz, jak ważne są one, wymienimy 6 głównych zalet karczochów:

Karczochy – 6 korzyści zdrowotnych

1. Doskonale poprawiają trawienie

Karczochy wspaniale wpływają na układ trawienny. Dzięki temu idealnie nadają się do leczenia chorób reumatycznych, kamieni pęcherzyka żółciowego i zaburzeń równowagi kwasu moczowego.

Regulują zaburzenia równowagi w wypróżnianiu, pomagając zarówno w zaparciach, jak i biegunce.

2. Redukują poziom trójglicerydów i cholesterolu

Składniki odżywcze zawarte w karczochach pomagają obniżyć poziom trójglicerydów.

Obniżają również poziom cholesterolu we krwi, zwłaszcza złego cholesterolu (LDL), a także podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Ta cecha czyni z nich wspaniałego sprzymierzeńca w walce z chorobami przewlekłymi, takimi jak miażdżyca i wysokie ciśnienie krwi.

3. Faworyt diet

Dzięki wysokiej zawartości błonnika karczochy są idealne do prawidłowego kontrolowania apetytu.

Karczochy to ważny składnik wielu diet

 

Absorbują one bowiem wodę w żołądku co powoduje, że zwiększają swoją objętość i wypełniają go. W ten sposób stwarzają przyjemne uczucie sytości i powstrzymują Cię przed objadaniem się innymi produktami z powodu niepokoju lub łakomstwa.

4. Niesamowite właściwości moczopędne

Ten zielony cud pomaga również w walce z zatrzymywaniem płynów i eliminuje odpady z organizmu, w tym niebezpieczne toksyny i inne szkodliwe substancje.

Karczochy idealnie nadają się do naturalnego leczenia dolegliwości, takich jak:

 • Artretyzm
 • Problemy z krążeniem
 • Problemy z wątrobą
 • Nadmierna waga ciała

5. Karczochy zapobiegają nowotworom

Przeprowadzono kilka badań naukowych wyłącznie na karczochach ze względu na zawarte w nich właściwości odżywcze.

Badania te zaowocowały fascynującymi odkryciami. Kwas kawowy i flawonoidy znajdujące się w karczochach świetnie nadają się do zapobiegania nowotworom, a nawet mogą być pomocne w ich leczeniu.

6. Zapewniają organizmowi niezliczoną ilość witamin

Już kilkakrotnie wspominaliśmy, karczochy zawierają wiele składników odżywczych i nie możemy nie wspomnieć o tym, że wysoka zawartość witamin stanowi jedną z ich niezliczonych zalet.

Wśród witamin i minerałów znajdujących się w karczochach najbardziej wyróżniają się witaminy A i B, magnez, potas, sód i żelazo. Przekształcają one również cukier w energię.

To warzywo zawiera wiele witamin

 

 

Nadal masz wątpliwości, czy włączyć karczochy do swojej diety? Nie wahaj się! Dodaj karczochy do swoich codziennych posiłków, aby w pełni wykorzystać ich doskonałe właściwości zdrowotne. Ich niezliczone zalety sprawiają, że to warzywo jest niezbędne na Twoim stole.

To może Cię zainteresować ...
Karczochy – 3 pyszne przepisy umożliwiające utratę wagi
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Karczochy – 3 pyszne przepisy umożliwiające utratę wagi

Karczochy są bardzo pożywne i mają pewne cechy, które mogą pomóc w łatwiejszej utracie wagi. Najlepsze jest to, że są bardzo wszechstronne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://bedca.net/bdpub/
 • Botanical-Online. [Internet]. Propiedades de la alcachofa. Disponible en: https://www.botanical-online.com/medicinalscynaracastella.htm
 • Mileo, A.M., Di Venere, D., Abbruzzese, C. and Miccadei, S. Long Term Exposure to Polyphenols of Artichoke (Cynara scolymus L.) Exerts Induction of Senescence Driven Growth Arrest in the MDA-MB231 Human Breast Cancer Cell Line. Oxid Med Cell Longev, 2015.
 • Mileo, A.M., Di Venere, D., Linsalata, V., Fraioli, R. and Miccadei, S. Artichoke polyphenols induce apoptosis and decrease the invasive potential of the human breast cancer cell line MDA-MB231. J Cell Physiol., 2012; 227(9): 3301-3309.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.