Rzeczy, które warto mieć na nocnym stoliku

Remontujesz lub reorganizujesz swoją sypialnię? Z pewnością szafka nocna stanowi kluczowy element w Twojej sypialni. Dowiedz się, co warto trzymać na nocnym stoliku!
Rzeczy, które warto mieć na nocnym stoliku

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Szafki nocne są ważnym elementem w sypialni, ponieważ są funkcjonalne i wzbogacają wystrój. Trudno wyobrazić sobie sypialnię bez szafki obok łóżka. W tym artykule opowiemy o różnych rzeczach, które warto mieć na stoliku nocnym. Te drobiazgi dają poczucie komfortu i przygotowania na wszelkie okoliczności.

Sypialnia to miejsce, w którym powinieneś czuć się komfortowo i swobodnie, ponieważ jest to przestrzeń przeznaczona do snu, odpoczynku i relaksu. Dlatego powinna mieć bardzo osobisty charakter, bardziej niż inne miejsca w domu.

Powody, dla których warto mieć szafkę nocną

Czy możesz sobie wyobrazić, jak wygodnie leżysz w łóżku, już masz zamiar zasnąć i nagle musisz wstać, z powodu jakiejś potrzeby. Na przykład, aby zgasić światło, napić się wody lub odłożyć przedmioty, takie jak telefon komórkowy lub okulary? Bo przecież nie chcesz ich kłaść na podłogę. Żeby tak się nie stało, potrzebujesz dobrze wyposażonej szafki nocnej. Główną zaletą tych mebli jest to, że są bardzo praktyczne i ułatwiają życie.

W szafce nocnej możesz trzymać rzeczy osobiste, aby mieć je pod ręką i przechowywać je w uporządkowany sposób w szufladach. Jeśli chodzi o dekorację, wybierz takie, które pasują do łóżka i innych mebli. Wprowadzają przyjemny akcent do pomieszczenia.

Występują w różnych kształtach i kolorach. Są nawet takie, które stanowią komplet z łóżkiem. Ponadto można na nich umieścić inne przedmioty, takie jak ramki ze zdjęciami, lampy, kwiaty lub ozdobne pamiątki.

Rzeczy, które powinieneś mieć na szafce nocnej
Kształty szafek nocnych są zróżnicowane i można je dopasować do stylu wybranego do pomieszczenia.

Rzeczy, które warto mieć na nocnym stoliku

Szafka nocna jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala trzymać pod ręką rzeczy osobiste, których potrzebujemy wieczorem lub rano. Może jednak stać się miejscem bałaganu i gromadzenia niepotrzebnych rzeczy.

Dlatego ważne jest, aby zrobić porządki i zostawić tam tylko to, co naprawdę wzbogaca dekorację pokoju lub jest potrzebne przed snem.

Rzućmy okiem na kilka rzeczy, które możesz postawić na swoim stoliku nocnym.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: 6 pomysłów na bardziej przyjazną i relaksującą sypialnię

1. Lampa to konieczność na nocnym stoliku

Posiadanie lampki na szafce nocnej to konieczność, ponieważ w razie czego zawsze masz źródło światła pod ręką. Pozwala także czytać przed snem czy oświetlać pokój w nocy w przytulniejszy sposób niż żarówki na suficie. Podobnie dobra lampa jest również elementem dekoracyjnym, który nadaje styl pomieszczeniu.

2. Książka lub przedmiot związany z hobby

Czytanie wieczorem niesie ze sobą wiele korzyści. To nawyk, który ćwiczy umysł, dostarcza rozrywki i wiedzy. W przypadku dzieci czytanie to także doskonały sposób na zasypianie i kojarzenie tej chwili z pozytywną czynnością.

Jeśli lubisz czytać, nie może zabraknąć dobrej książki na Twoim nocnym stoliku. Staraj się jednak nie gromadzić ich w nadmiarze, ponieważ spowoduje to bałagan.

Jeśli natomiast nie lubisz czytać tradycyjnych książek, możesz położyć tablet na szafce nocnej. Mile widziane są jednak inne hobby, takie jak kostka Rubika, szkicownik czy świeca do medytacji.

3. Akcesoria zapewniające komfort

Wśród rzeczy, które warto mieć w szafce nocnej, nie powinno zabraknąć elementów, które zapewniają komfort i stanowią część rutyny odpoczynku i snu.

Na przykład możesz przechowywać olejki eteryczne, które pomogą Ci się zrelaksować, krem nawilżający do spania, masażer do twarzy lub maskę nasenną.

4. Leki

Ważne jest również, aby mieć pewne podstawowe leki, takie jak środki na ból głowy, zgagę lub dolegliwości żołądkowe.

Szafki nocne są również idealnym miejscem do przechowywania leków, które lekarz przepisał do codziennego użytku, zwłaszcza jeśli musisz je brać po przebudzeniu lub przed snem. Można tam również przechowywać pigułki antykoncepcyjne lub prezerwatywy.

5. Termometr

Kiedy dana osoba źle się czuje lub jest chora, bardzo często odpoczywa i leży w łóżku. Gorączka jest sygnałem ostrzegawczym wielu chorób układu oddechowego i infekcji.

Dlatego jeśli poczujesz się chory w łóżku i odczuwasz wzrost temperatury, ważne jest, aby mieć pod ręką termometr, aby zmierzyć, czy masz gorączkę.

Z drugiej strony, ze względu na działania niepożądane hormonalnych środków antykoncepcyjnych, coraz popularniejsze stają się niehormonalne metody antykoncepcji, które rozpoznają płodność za pomocą biomarkerów. Jednym ze znaków rozpoznawczych dni płodnych jest wzrost temperatury, co jest kolejnym dobrym powodem, aby mieć termometr w pobliżu.

6. Przedmioty dekoracyjne na nocnym stoliku

Praktyczny przewodnik po projektowaniu i urządzaniu wnętrz ” wskazuje, że dekoracja sypialni z reguły nie powinna być przesadna ani krzykliwa, zwłaszcza w sypialniach dla dorosłych. To prawda, że to pomieszczenie nie jest już miejscem przeznaczonym wyłącznie do spania. Często bowiem służy do pracy, wypoczynku i innych aktywności. W związku z tym powinna być przede wszystkim funkcjonalna.

Dlatego też idealnym elementem dekoracyjnym na szafkę nocną może być rodzinna fotografia. Można też zastosować tylko lampę, która nie tylko daje światło, ale i wzbogaca estetykę wnętrza.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, o którym chcesz wiedzieć

7. Na nocnym stoliku możesz postawić pudełko na biżuterię

Wieczorem często zdejmuje się biżuterię. Jednak te małe przedmioty łatwo się gubią.

Dlatego dobrze jest mieć na szafce nocnej szkatułkę, w której możesz schować kolczyki, pierścionki, zegarek, a nawet elementy piercingu. W ten sposób łatwo będzie je uporządkować i znaleźć następnego ranka.

8. Uchwyt na kubek

Wiele osób lubi pić wodę w nocy, aby pozostawać nawodnionym i uniknąć pragnienia podczas snu. Istnieją również napoje, które pomagają lepiej spać i zaleca się ich przyjmowanie, aby szybciej zasnąć.

W związku z tym dobrym pomysłem jest umieszczenie na stoliku nocnym uchwytu na kubki, w którym można postawić gorące kubki lub szklanki z wodą, zapobiegając w ten sposób rozlaniu i uszkodzeniu drewna.

9. Pilot zdalnego sterowania

Chociaż feng shui nie zaleca posiadania urządzeń elektronicznych w sypialni, wiele osób nadal umieszcza telewizory w sypialniach. W związku z tym bardzo przydatne jest zarezerwowanie miejsca na pilota na stoliku nocnym. W ten sposób nie zgubi się i będzie zawsze pod ręką, aby wyłączyć telewizor przed pójściem spać.

10. Inne przydatne akcesoria na nocnym stoliku

Rzeczy, które powinieneś mieć na szafce nocnej
Jeśli nie używasz telefonu komórkowego, aby się obudzić, na szafce nocnej musi być miejsce na budzik.

Bez wątpienia rzeczy, które powinny się znaleźć na nocnym stoliku, mają ci ułatwiać życie. To bardzo osobista przestrzeń do przechowywania, która powinna być zarezerwowana wyłącznie dla Ciebie.

Dlatego możesz tu trzymać przydatne akcesoria, takie jak gumki do włosów, lusterka, terminarz, ładowarkę do telefonu komórkowego, etui na okulary czy budzik, jeśli go używasz.

Unikaj elementów, które nie pozwalają ci zasnąć

Narodowy Instytut Chorób Neurologicznych i Udarów mózgu zwraca uwagę, że aby dobrze się wyspać, należy unikać ekspozycji na głośne dźwięki lub światła oraz ograniczyć korzystanie z telewizora i komputera w łóżku. Dlatego zaleca się trzymanie tego typu elementów z dala od stolika nocnego.

Unikaj także umieszczania kwiatów wydzielających nieprzyjemne zapachy lub pozostawiania żywności, która może się zepsuć. Z drugiej strony ważne jest, aby nie dopuścić do gromadzenia brudu, kurzu i bałaganu na stoliku nocnym. Jeśli na przykład opróżniasz kieszenie w pobliżu stolika nocnego przed założeniem piżamy, nie zostawiaj rachunków, śmieci, papierów ani luźnych drobnych przedmiotów na tym ważnym meblu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.