Nie możesz spać w samolocie? Oto 9 trików

Większość ludzi nie potrafi zasnąć podczas lotu wskutek różnych przyczyn, które nie pozwalają się wyciszyć. Oto kilka wskazówek na to, jak zwalczyć ten problem i spokojnie zasnąć w samolocie.  
Nie możesz spać w samolocie? Oto 9 trików

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Może odczuwasz paniczny strach lub po prostu nie przepadasz za lataniem? Czy sprawia to, że mimo zmęczenia nie możesz zasnąć w samolocie? A może są inne tego powody?

Poniżej podajemy 9 sprawdzonych trików na to, jak poradzić sobie z tym problemem. Oto porady na to, jak ułatwić sobie zasypianie w samolocie.

Co robić, aby zasnąć w samolocie

1. Wybieraj nocne loty

O ile to możliwe, wybieraj połączenie, które odbywa się w porze nocnej. Będzie Ci wówczas dużo łatwiej zasnąć. Jeżeli czas, w którym jesteś w samolocie pokrywa się z Twoją normalną porą spania, z pewnością zaśniesz dużo szybciej.

Inną rzeczą, którą możesz wypróbować, to trochę krótszy sen w noc poprzedzającą lot. Nastaw budzik na 2 do 3 godzin wcześniej. Będziesz wtedy bardziej zmęczony.

2. Podróże we wtorki i środy są wygodniejsze

Jeżeli możesz swobodnie wybrać dzień lotu, staraj się, aby Twoja podróż wypadała we wtorek lub środę. Statystyki wykazują, że w te dni podróżuje mniej pasażerów. Z tego też względu będziesz miał znacznie więcej miejsca w samolocie i wokół siebie.

Samolot wieczorową porą

Odwrotna sytuacja następuje w piątki i w okresie świątecznym. W samolocie jest wówczas zazwyczaj komplet pasażerów. Miej to na uwadze!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Strach przed lataniem – jak go pokonać

3. Miejsce obok okna jest najwygodniejsze do spania

Jeżeli zazwyczaj wybierasz miejsce przy przejściu i jednocześnie borykasz się z problemem zmęczenia, to powinieneś zmienić swój wybór i przesiąść się na miejsce od okna. Jest ono bowiem najwygodniejsze do spania.

Możesz oprzeć głowę o ścianę i spokojnie zasnąć. Poza tym siedząc przy oknie, jako ostatnia osoba w rzędzie, nikt nie będzie co chwilę prosił Cię o przepuszczenie.

Pamiętaj także, aby unikać miejsc, które oddzielają klasy w samolocie. Mimo że oferują one więcej miejsca na nogi, to znajdują się w tej części samolotu, która skupia najwięcej rodzin z dziećmi.

Równie ciężko będzie Ci zasnąć, jeśli wybierzesz miejsce w pobliżu toalety. Jest to bowiem cześć samolotu z dużą liczbą przechodzących pasażerów.

4. Rozłóż oparcie siedzenia tak nisko, jak to możliwe

Rozłóż oparcie swojego siedzenia tak nisko, jak to możliwe. Pamiętaj jednak o wygodzie pasażera siedzącego za Tobą.

Chłopak śpi w samolocie

Miej na uwadze, że siedząc pod kątem prostym przez długi okres czasu możesz nabawić się bólu pleców.

Nie otwieraj stolika, szukając oparcia, ani nie opieraj głowy na siedzeniu przed Tobą, ponieważ może to również doprowadzić do zesztywnienia, bólu szyi i pleców.

5. Pamiętaj o wygodnym ubraniu

Rzeczą niezwykle istotną jest podróżowanie w wygodnym, najlepiej luźnym ubraniu. Odzież zbyt opięta nie pozwoli Ci zasnąć.

Wybieraj także ubranie dopasowane do temperatur panujących w samolocie. Sprawdź, czy linia, którą podróżujesz oferuje koce. Jeżeli nie, to koniecznie weź ze sobą ciepłą bluzę i skarpetki. Jeżeli masz więcej miejsca w bagażu podręcznym, spakuj cienki koc.

Ciężko jest bowiem zasnąć komuś, kto jest zmarznięty.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zdrowy sen – jaka temperatura jest odpowiednia?

6. Dobrze zapnij pas

Aby zasnąć i dobrze się wyspać, musisz zapewnić sobie pewien stopień komfortu i wygody. Dobrym wyjściem jest każdorazowe zapięcie pasa bezpieczeństwa, w sposób widoczny dla obsługi samolotu – na wierzchu ubrania czy koca.

Zapinanie pasów w samolocie

Poza tym przy dobrze zapiętym pasie nawet podczas turbulencji utrzymasz się we wcześniej przyjętej, wygodnej pozycji, a stewardessa nie będzie musiała budzić Cię z prośbą o jego zapięcie.

7. Pomyśl o rzeczach, które pomogą Ci zasnąć

Być może będziesz w stanie szybciej zasnąć, jeżeli zaopatrzysz się w rzeczy, które zazwyczaj pomagają w zasypianiu.

Pamiętaj, że w samolocie jest z reguły dosyć jasno i głośno. Dlatego też dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się z opaskę na oczy i zatyczki do uszu.

W utrzymaniu głowy i szyi w wygodnej pozycji pomaga specjalna poduszka podróżna. W nagłych wypadkach możesz natomiast użyć zrolowanej podkoszulki.

8. Wyłącz swoje urządzenia elektroniczne

Jeżeli to możliwe, wyłącz wszystkie swoje urządzenia elektroniczne. Nie oglądaj żadnych filmów. Światło ekranu nie pozwala Twojemu umysłowi na odpowiednie wyciszenie i nie będziesz w stanie zasnąć.

Telefon w ręce

Jeśli chcesz jakoś zająć swój czas, najlepszą opcją będzie czytanie.

9. Zwracaj uwagę na to, co jesz i pijesz

Uważaj na to, co spożywasz w samolocie. Jeśli masz w planie dobry sen, najlepiej się nie przejadać. Jeśli chodzi o napoje, to najlepiej unikać tych, które działają pobudzająco, takich jak kawa czy napoje energetyzujące. Zastąp je wodą lub bezkofeinową herbatą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Arnold PK, Hartley LR, Corry A, Hochstadt D, Penna F, Feyer AM. Hours of work, and perceptions of fatigue among truck drivers. Accid Anal Prev. 1997;
    2. Di Milia L, Rogers NL, Åkerstedt T. Sleepiness, Long Distance Commuting and Night Work as Predictors of Driving Performance. PLoS One. 2012;
    3. Waterhouse J, Reilly T, Edwards B. The stress of travel. J Sports Sci. 2004;
    4. Di Milia L, Kecklund G. The distribution of sleepiness, sleep and work hours during a long distance morning trip: A comparison between night- and non-night workers. Accid Anal Prev. 2013;


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.