Ryż i najzdrowsze sposoby jego przygotowania

· Luty 28, 2018
Ryż to produkt, który stanowi podstawowy składnik diety wśród wielu cywilizacji i jedna z najczęściej spożywanych potraw na świecie. Pokażemy Ci najzdrowsze sposoby na jego przygotowanie.

Jednym z najczęściej spożywanych pokarmów na świecie jest ryż.Sam w sobie może wydawać się bez smaku, ale doskonale łączy się z innymi składnikami, tworząc wspaniałe potrawy.Jaki jest najlepszy sposób na jedzenie ryżu?

Istnieje wiele różnych sposobów na jego przygotowanie. Niektóre z nich są zdrowsze od innych. Wszystko zależy od tego, jak przyrządzisz ryż i z czym go podasz.

Wiele kultur na świecie spożywa dania na bazie ryżu. Od wieków stanowi on jeden z najbardziej podstawowych produktów wśród różnych cywilizacji, podobnie jak pszenica.

Ryż a przyrost masy ciała

Ryż to ziarno zawierające wodę, węglowodany, błonnik i minerały. Zawiera bardzo mało tłuszczu. W gruncie rzeczy, jest to zdrowa żywność, zawierająca węglowodany, których potrzebuje Twój organizm.

Sam ryż nie stanowi problemu – ważne jest to w jakich ilościach go spożywasz. Tym, co powoduje tycie, jest dostarczanie więcej kalorii niż tego potrzebujesz, w oparciu o poziom Twojej aktywności fizycznej.

Czy jedzenie ryżu może być niebezpieczne?

Ryż ma zdolność wchłaniania dużych ilości arsenu, szczególnie poprzez jego zewnętrzną powłokę. Jedną z zalet białego ryżu jest to, że został poddany obróbce w celu usunięcia tej zewnętrznej warstwy. To przeciwstawia się rozpowszechnionej opinii, że brązowy ryż jest zdrowszy. To prawda, że ma więcej wartości odżywczych niż biały ryż, ale zawiera również więcej arsenu.

ryż

Trzy sposoby zredukowania zawartości arsenu w ryżu:

1. Dwie części wody, jedna część ryżu

Ten tryb przygotowania „2 × 1” pozwala ryżowi dokładnie się ugotować. Zmniejszy to ilość obecnego arsenu.

2. Pięć części wody, jedna część ryżu

Dzięki takiej proporcji wody na szklankę ryżu arsen może zostać zredukowany nawet o 50%. Co ciekawe, zalecana proporcja do risotto to pięć części wody na jedną część ryżu.

3. Moczenie przez noc

Dzięki tej technice wypłuczesz z ryżu około 80% zawartego w nim arsenu.

Niestety wiąże się to również z utratą innych składników odżywczych.

Przeczytaj również: mleko ryżowe – czy znasz jego zalety?

Jedz ryż w zdrowy sposób

Jeśli chcesz pozytywnie wpływać swoje zdrowie poprzez jedzenie ryżu, istnieją pewne połączenia, które zwiększą wartości odżywcze ryżu. Oto kilka z nich:

ryż

Biały ryż z olejem kokosowym

Jedną z wad białego ryżu jest to, że zawiera dużo skoncentrowanej skrobi. Ludzkie ciało przekształci tę skrobię w cukier, a wszyscy już wiemy, jak nadmiar cukru może być szkodliwy dla zdrowia.

Jednak proces ten można zredukować, jeśli do przygotowania ryżu użyje się jednej dodatkowej filiżanki wody i dwóch łyżek oleju kokosowego. Negatywne oddziaływanie skrobi w organizmie zostanie zneutralizowane.

Ryż w bulionie

Jeśli chcesz przyrządzić ryż który będzie bogaty w smaku, a jednocześnie pełen wartości odżywczych, spróbuj wykorzystać bulion. Bulion warzywny lub drobiowy zapewnią smak i składniki odżywcze, a także są dobrze przyswajane przez ryż.

ryż w bulionie

Ryż z imbirem: dobry dla twojego serca

Jeśli chcesz otrzymać posiłek o wielu walorach smakowych i zdrowotnych, dobrym pomysłem jest dodanie do ryżu imbiru. Musisz zetrzeć korzeń imbiru i dodać go, podczas gotowania ryżu. Odrobina oleju kokosowego zagwarantuje, że Twoje danie wyjdzie smacznie, a jednocześnie będzie zdrowe.

Ryż z dodatkiem przeciwutleniaczy

Jak widać, istnieje wiele sposobów na polepszenie (poprzez smak i składniki odżywcze) regularnego spożycia ryżu. Jedną z nich jest wykorzystanie składników zawierających przeciwutleniacze. Mogą to być na przykład warzywa i grzyby, które dostarczają białka i zdrową ilość przeciwutleniaczy.

Czosnek to kolejny składnik o wielu korzystnych właściwościach. Oprócz tego, że doskonale działa w pojedynkę, stanowi równie doskonałe połączenie z cebulą i ryżem. Wszystkie te składniki sprawią, że Twoje potrawy z ryżu będą smakować wyśmienicie, a jednocześnie będą zdrowe.

Przyrządzanie ryżu, w kwestii gotowania, daje znacznie więcej kreatywnych możliwości niż większość produktów. To starożytny pokarm, które będzie stanowił doskonałe połączenie z niemal każdym produktem jaki postanowisz dodać. Po prostu spróbuj trochę poszukać, dodaj trochę kreatywności i ciesz się sztuką zdrowego gotowania.