Ryż i najzdrowsze sposoby jego przygotowania

Ryż to podstawowy składnik diety wśród wielu cywilizacji i jedna z najczęściej spożywanych potraw na świecie. W niniejszym artykule opiszemy najzdrowsze sposoby na jego przygotowanie.
Ryż i najzdrowsze sposoby jego przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jednym z najczęściej spożywanych pokarmów na świecie jest ryż. Sam w sobie może wydawać się bez smaku, ale doskonale łączy się z innymi składnikami, tworząc wspaniałe potrawy. Jak najlepiej go jeść?

Istnieje wiele różnych sposobów na jego przygotowanie. Niektóre z nich są zdrowsze, a inne mniej. Wszystko zależy od tego, jak przyrządzisz ryż i z czym go podasz. Wiele kultur na świecie spożywa dania na jego bazie. Od wieków stanowi on jeden z najbardziej podstawowych produktów wśród różnych cywilizacji, podobnie jak pszenica.

Ryż a przyrost masy ciała

Ryż to ziarno zawierające wodę, węglowodany, błonnik i minerały. Zawiera bardzo mało tłuszczu. W gruncie rzeczy, jest to zdrowa żywność, zawierająca węglowodany, których potrzebuje organizm.

Sam ryż nie stanowi problemu – ważne jest to w jakich ilościach się go spożywa. Tym, co powoduje tycie, jest dostarczanie większej ilości kalorii w oparciu o poziom aktywności fizycznej niż organizm potrzebuje.

Czy jedzenie ryżu może być niebezpieczne?

Ryż ma zdolność wchłaniania dużych ilości arsenu, szczególnie poprzez jego zewnętrzną powłokę. Jedną z zalet białego ryżu jest to, że został poddany obróbce w celu usunięcia tej zewnętrznej warstwy.

To przeciwstawia się rozpowszechnionej opinii, że brązowy ryż jest zdrowszy. To prawda, że ma więcej wartości odżywczych niż biały ryż, ale zawiera również więcej arsenu.

ryż a przyrost masy ciała

Trzy sposoby zredukowania zawartości arsenu w ryżu:

1. Dwie części wody, jedna część ryżu

Ten tryb przygotowania “2 × 1” pozwala ryżowi dokładnie się ugotować. Zmniejszy to ilość obecnego arsenu.

2. Pięć części wody, jedna część ryżu

Dzięki takiej proporcji wody na szklankę ryżu arsen może zostać zredukowany nawet o 50%. Co ciekawe, zalecana proporcja do risotto to pięć części wody na jedną część ryżu.

3. Moczenie przez noc

Dzięki tej technice wypłuczesz z ryżu około 80% zawartego w nim arsenu. Niestety wiąże się to również z utratą innych składników odżywczych.

Jedz ryż w zdrowy sposób

Jeśli chcesz pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie poprzez jedzenie ryżu, możesz zastosować pewne połączenia, które zwiększą jego wartości odżywcze. Oto kilka z nich:

ryż - zdrowy sposób jedzenia

Biały ryż z olejem kokosowym

Jedną z wad białego ryżu jest to, że zawiera dużo skoncentrowanej skrobi. Ludzkie ciało przekształci tę skrobię w cukier, a wszyscy wiemy, że nadmiar cukru może być szkodliwy dla zdrowia.

Jednak proces ten możesz zredukować, jeśli do przygotowania ryżu użyjesz jednej dodatkowej filiżanki wody i dwóch łyżek oleju kokosowego. Negatywne oddziaływanie skrobi na organizm zostanie zneutralizowane.

Ryż w bulionie

Jeśli chcesz przyrządzić ryż, który będzie bogaty w smaku, a jednocześnie pełen wartości odżywczych, spróbuj wykorzystać bulion. Bulion warzywny lub drobiowy zapewnia smak i składniki odżywcze, jest także dobrze przyswajany przez ryż.

ryż w bulionie

Ryż z imbirem dobry dla serca

Jeśli chcesz otrzymać posiłek o wielu walorach smakowych i zdrowotnych, dodaj do ryżu imbir. W tym celu musisz zetrzeć korzeń imbiru i dodać go, podczas gotowania ryżu. Odrobina oleju kokosowego zagwarantuje, że Twoje danie wyjdzie smaczne, a jednocześnie będzie zdrowe.

Ryż z dodatkiem przeciwutleniaczy

Jak widać, istnieje wiele sposobów na polepszenie (poprzez smak i składniki odżywcze) regularnego spożycia ryżu. Jedną z nich jest wykorzystanie składników zawierających przeciwutleniacze. Mogą to być na przykład warzywa i grzyby, które dostarczają białka i zdrową ilość przeciwutleniaczy.

Czosnek to kolejny składnik o wielu korzystnych właściwościach. Oprócz tego, że doskonale działa w pojedynkę, stanowi równie doskonałe połączenie z cebulą i ryżem. Wszystkie te składniki sprawiają, że potrawy z ryżu nie tylko smakują wyśmienicie, lecz także są zdrowe.

Przyrządzać ryż można na wile możliwości, znacznie więcej niż większość produktów. Ryż to starożytny pokarm, który stanowi doskonałe połączenie z niemal każdym produktem, jaki się do niego doda. Po prostu spróbuj trochę poszukać, użyj trochę kreatywności i ciesz się sztuką zdrowego gotowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.