Ryż – który gatunek najlepszy na ładną figurę?

Kiedy chcemy prawidłowo zadbać o naszą linię, często zaczynamy zwracać większą uwagę w kontekście jedzenia niektórych produktów spożywczych, takich jak ryż, makaron czy pieczywo.
Ryż – który gatunek najlepszy na ładną figurę?
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powinniśmy mieć wiedzę na temat tego, który rodzaj ryż jest najlepszy dla osiągnięcia naszych celów dietetycznych. Dzięki swojej wszechstronności i przyjemnemu smakowi ryż ​​jest świetnym dodatkiem do wielu różnych posiłków i dań.

Czy ktokolwiek z nas nigdy nie jadł ryżu, jako dodatku do obiadu? Zdrowe i nowoczesne trendy żywieniowe i założenia dietetyczno-fitnessowe sprawiają, że często zadajemy sobie pytanie, która odmiana ryżu jest najlepsza dla naszej figury?

Ryż biały lub brązowy, oto pytanie. Poniżej przedstawimy kilka mitów na temat ryżu i ujawnimy prawdziwą odpowiedź.

Jaki gatunek ryżu powinniśmy jeść?

Praktycznie na każdym kroku jesteśmy bombardowani różnymi mitami na temat ryżu. Ludzie często mówią, że ryż sprawia, że ​​przybieramy na wadze i z tego powodu nie powinniśmy go włączać do naszej codziennej diety.

Panuje też obiegowa opinia, że brązowy ryż ma więcej właściwości odżywczych lub że odmiana ryżu białego nie ma absolutnie żadnych korzyści zdrowotnych. Jak prawdziwe są te wszystkie stwierdzenia?

Ryż jest popularnym gatunkiem zboża wykorzystywanym szeroko w gastronomii na całym świecie. Biały i brązowy ryż, choć wyglądają podobnie, mają różne wartości odżywcze, które warto poznać.

Z całą pewnością będziemy chcieli poznać prawdziwe właściwości tego zboża w przypadku, gdy musimy stracić lub utrzymać wagę ciała. Jaki ryż jest najlepszy dla naszej talii? Różnica między nimi polega na tym, w jaki sposób są przetwarzane.

Innymi słowy, tym co się z nimi dzieje bezpośrednio po ich zbiorach. Przyjrzyjmy się szybko charakterystykom obu odmian ryżu.

Ryż brązowy

Brązowy ryż to jednym słowem całe nasiona tejże rośliny. Nie poddaje się ich więc żadnemu procesowi przetwarzania i z tego względu zachowują swój naturalny stan i wygląd.

Odmiany brązowego ryżu przechodząc przez młyn, zachowują swoją zewnętrzną warstwę, która pokrywa ziarno, dając im w ten sposób wyższą koncentrację składników odżywczych. Brązowe ryże zachowują swoje otręby, dlatego ma wyższą zawartość błonnika niż jego biały odpowiednik.

ryż brązowy

Ważne składniki brązowego ryżu to głównie:
  • Magnez. Ważny minerał dla naszych kości i układu szkieletowego.
  • Selen. Źródło niezbędnych witamin i mikroelementów dla naszego DNA, jak również dla regulacji tarczycy.
  • Mangan. Minerał, który jest bardzo silnie działającym przeciwutleniaczem. Jedna filiżanka brązowego ryżu zapewnia 88% dziennego zapotrzebowania organizmu na ten minerał!

Biały ryż.

Ta odmiana ziaren ryżu ma delikatniejszą i gładszą teksturę. Podczas przechodzenia przez młyn biały ryż traci otręby i osłonki nasion. W rezultacie traci duży procent naturalnych składników odżywczych, w tym cynku, magnezu i selenu.

Chociaż niewielka część wspomnianych składników odżywczych pozostaje w ziarnach, to ilości są znacznie niższe niż w przypadku brązowego ryżu. Ponieważ proces ten usuwa te składniki, często biały ryż sztucznie wzbogaca się witaminami z grupy B i żelazem.

Zawartość kaloryczna i odżywcza obu odmian ryżu

Gdy próbujemy schudnąć, często porównujemy wartości odżywcze produktów, które lądują na naszym talerzu. W tym momencie z zaskoczeniem uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie ma dużej różnicy kalorycznej pomiędzy ryżem białym a brązowym.

Dla przykładu, 100 gramów każdego produktu ma podobną ilość kalorii, 361 w ryżu białym i 345 w odmianie brązowej. Zawartość tłuszczu jest również na bardzo podobnym poziomie, a biały ryż ma go nawet mniej aniżeli brązowy.

kobieta na zakupach

W przypadku węglowodanów również nie zauważymy ogromnej różnicy. Chociaż brązowy ryż ma nieco mniej niż biały ryż. Jednak od razu zauważymy dużą różnicę w zawartości błonnika pokarmowego. Brązowy ryż dostarcza go znacznie więcej niż biały.

Jedna filiżanka brązowego ryżu pokrywa co najmniej 15% dziennej zalecanej dawki błonnika.

Wpływ błonnika pokarmowego

Kiedy próbujemy utrzymać prawidłową wagę ciała lub ją obniżyć, pokarmy zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego mogą okazać się bardzo pomocne. Dlaczego?

Po pierwsze, pokarmy bogate w błonnik zapewniają żołądkowi dodatkową objętość i pomagają nam czuć się pełniej. Uczucie sytości nie wyzwala chęci na przekąski między posiłkami, a także sprawia, że ​​jesteśmy nasyceni przez dłuższy czas i łatwiej jest nam kontrolować nasz apetyt.

Jedzenie o dużej zawartości błonnika jest godne polecenia dla osób, które chcą schudnąć. Co więcej, błonnik reguluje trawienie, co pomaga skutecznie oczyścić organizm i sprawić, że on działa płynniej.

Ryż – najbardziej polecana odmiana.

Obie odmiany ryżu mają podobne wartości kaloryczne, węglowodanowe i tłuszczowe. Jednak który z nich bardziej odpowiada Twoim potrzebom?

Ponieważ ziarno składające się miąższu nasienia i otrębów jest nienaruszone, brązowy ryż ma więcej składników odżywczych. Wśród tych składników odżywczych możemy znaleźć błonnik, który jest kluczowy, aby skutecznie kontrolować nasz apetyt między posiłkami.

Ponadto brązowe odmiany ryżu mają selen, mangan, magnez i mnóstwo przeciwutleniaczy.

Oczywiście biały i brązowy ryż są do siebie bardzo podobne. Jednak czynnikiem, który sprawia, że ​​brązowy ryż jest lepszym wyborem dla utraty wagi, jest właśnie zawartość błonnika pokarmowego. Chroni on nas przed nadmiernym podjadaniem między posiłkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Basic report: 20053, rice, white, short-grain, enriched, cooked. (2016).
      ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6520
    • Basic report: 20089, wild rice, cooked. (2016).
      ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6551
    • Berkley Wellness. (2016). Types of Rice.
      berkeleywellness.com/healthy-eating/food/article/types-rice
    • Mayo Clinic Staff. (2017). Nutrition and healthy eating: How many carbohydrates do you need?
      mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/carbohydrates/art-20045705?pg=2
    • Types of rice. (n.d.).
      wholegrainscouncil.org/whole-grains-101/easy-ways-enjoy-whole-grains/grain-month-calendar/wild-rice-september-grain-month-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.