Rozwód jako okazja do rozwoju – kilka wskazówek

Maj 1, 2019

Możesz sprawić, aby rozwód nie był tylko tragicznym wydarzeniem w Twoim życiu. Może on także stanowić wspaniałą szansę na rozwój samej siebie, jeśli tylko postarasz się, by ujrzeć to nieprzyjemne doświadczenie, jakim jest rozwód z innego, być może właściwego punktu widzenia.

Jednak jeśli już w naszym życiu zdarzy się rozwód, to z reguły naszą tendencją jest zazwyczaj narzekanie, zamartwianie się, skarżenie na niesprawiedliwość, poczucie, że jesteśmy ofiarami tych fatalnych dla nas okoliczności, a jeśli mamy tylko taką szansę, także i obwinianie drugiej osoby o przyczyny, dla których nasz związek się tak raptownie zakończył.

Wiele osób nie radzi sobie zbyt dobrze w tej trudnej sytuacji, jaką jest rozwód. Obwinianie drugiej strony. Wszelkiego rodzaju emocje, smutek, rozpacz i gniew, który utrzymywał się w nas, w samym środku przez długi czas, nagle mają okazję by wydostać się na zewnątrz, bez żadnych przeszkód.

Jednak w rzeczywistości możemy sprawić, by rozwód stał się okazją do naszego własnego rozwoju. Wystarczy spróbować zastosować w praktyce opisane przez nas poniżej sposoby. Zapraszamy zatem do lektury, życząc przy tym, by informacje, jakich się za chwilę dowiesz, nigdy Ci się nie przydały przez resztę życia!

Rozwód zawsze stawia nas w wyjątkowej sytuacji

Aby rozwód stał się dla nas okazją do rozwoju, konieczne jest to, abyśmy przestali postrzegać go jako hańbę i zaczęli traktować go jako zupełnie nową drogę. To może być przecież okazja, aby raz na zawsze zamknąć drzwi do tej tragicznej przeszłości, która zawsze nas tylko rozdrażniała i zasmucała na przemian.

Teraz mamy wreszcie okazję do tego, aby zostawić za sobą tę mroczną przeszłość i zacząć zupełnie nowe życie, na naszych własnych warunkach.

Kiedy para podejmuje decyzję o rozstaniu, nie zawsze musi oznaczać to tragedii.

Przecież mamy od tego momentu przed sobą świetną okazję, by móc wybaczyć tej drugiej osobę. A my także będziemy mogli teraz na przykład naprawić wszystkie błędy jakie popełniliśmy w przeszłości i jakie zawsze leżały nam kamieniem na sercu.

Samotność

Co więcej, rozwód sprawdzi nasz charakter i pozwoli nam się lepiej poznać. Czy jesteśmy osobami złośliwymi? Jak dużo złości i gniewu możemy zatrzymać w sobie, w środku? Jest to sytuacja, która pozwala nam lepiej poznać samych siebie i pozbyć się wszystkich tych ciężarów, które mogą nas niepotrzebnie rozzłościć.

Nie zapominaj przy tym, że zaczynasz od teraz zupełnie nowy rozdział w życiu. Możesz robić nowe rzeczy, rozpoczynać nowe projekty, poznawać nowych ludzi, przeprowadzić się do nowego miasta, a być może nawet kraju…

Sytuacja nie mogłaby okazać się być lepsza, jeśli masz choćby cień ochoty na jakiekolwiek pozytywne zmiany w swoim życiu.

Jesteś poza tym teraz o wiele mądrzejsza, niż kiedyś. Teraz wiesz już, czego chcesz od swojego związku. Zdajesz sobie również sprawę z tego, że każda relacja może się kiedyś skończyć. Wiesz także o tym, że wiara w związek „na całe życie” może przynieść Ci tylko więcej szkody niż pożytku i sprzyja niezdrowemu przywiązaniu do innej osoby.

Aby rozwód stał się dla Ciebie szansą na rozwój, musisz nauczyć radzić sobie z samotnością

Często samotność jest naszym największym wrogiem. Aby rozwód stał się dla Ciebie szansą na rozwój osobisty, musisz spojrzeć jej w twarz i nauczyć się z nią żyć.

To uczucie, które Cię właśnie teraz przepełnia, typu „będę sama już na zawsze”, „nie znajdę nikogo, kto mnie pokocha”. Z reguły jest potęgowane przez pojawiającą się tendencję do poszukiwania szczęścia w przypadkowych związkach, które tak naprawdę nie mają szansy powodzenia.

Wierzymy w to, że posiadanie partnera jest celem, który doprowadzi nas do szczytu szczęścia i zapominamy o tym, że wiele osób decyduje się na samotność z wyboru.

Na dodatek także istnieje wokół nas wiele związków, w których ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie są ze sobą „na całe życie” i doskonale się mimo tego bawią. I są ze sobą równie szczęśliwi.

Przyjaciółki

Samotność wywołuje taką panikę, że zaczynamy odczuwać emocjonalną zależność od innych i często lgniemy przy tym do ludzi toksycznych, którzy podważają tylko naszą samoocenę i manipulują nami wedle uznania.

Rozwód jest zatem doskonałą okazją do stawienia czoła temu przerażającemu niekiedy strachowi i rozpoczęcia czerpania przyjemności z życia w pojedynkę, pod każdym względem. Dlaczego na przykład nie zacząć podróżować samotnie?

Co się stanie, jeśli dołączysz do tego kursu językowego, w którym nikogo nie znasz? Dlaczego nie spróbujesz wyjść ze znajomymi tylko dla samej przyjemności bycia z nimi, a nie z nastawieniem „zobaczę, może uda mi się kogoś wartościowego poznać „?

Odpowiedzialność związana z dziećmi

Jeśli chcesz, aby rozwód stał się okazją do rozwoju, nie możesz zapomnieć o dzieciach. Wiele osób nie rozwodzi się ze sobą, ponieważ chce, aby ich dzieci dorastały w zgranej rodzinie. Jest to chyba największy błąd, jaki można w takim przypadku popełnić.

Rozwód może okazać się także wielkim aktem miłości wobec dzieci. Dzięki niemu uniemożliwicie dzieciom bycie świadkiem sporów, utarczek, złośliwości lub po prostu braku miłości lub szacunku między ich rodzicami.

Ważne jest zatem to, abyś pamiętała o swoich dzieciach, a przede wszystkim nie używała ich przeciwko swojemu partnerowi.

Dzieci

Rozwód może być świetną okazją do rozwoju pod każdym względem: osobistym, służbowym, rodzinnym… Nie powinniśmy postrzegać go jako hańby. Jeśli nasz związek nie okazał się udany, mówi się trudno. Nie jest to na tyle istotny problem, by marnować sobie przez niego resztę życia!

Byłoby znacznie gorzej, gdybyś nie zdołała sobie tego uświadomić i próbowała kontynuować życie pełne bólu, w sytuacji, która jest dla Ciebie nie do zniesienia.

Doświadczenia, które uważamy za najbardziej negatywne, to te, z których możemy wyciągnąć najbardziej pozytywne dla siebie doświadczenia. Stanowią dla nas cenną wiedzę i które umożliwiają nam rozwój osobisty. Wykorzystaj je zatem w pełni, niezależnie od tego, jakie one są. Dzięki temu drugi raz nie popełnisz tego samego błędu.